Ekonomika

Bakterie v potrubí může zaútočit i na vás

Na 182 vzrostl loni počet případů nákazy bakterií z rodu Legionella vyskytující se v teplé či stojaté vodě. Onemocnění, které získalo pozornost veřejnosti díky vysloužilým legionářům, lze předcházet i díky automatickým umyvadlovým bateriím.

V roce 1976 způsobil rod bakterií Legionella vlivem nečištěné klimatizace hromadnou nákazu na srazu vysloužilých legionářů ve Filadelfii. Tyto bakterie žijí ve vodě a do těla člověka se dostávají především dýcháním vzduchu, který je obsahuje v drobných kapičkách vody (aerosol). Způsobují tzv. legionářskou nemoc. Jde o závažné plicní onemocnění léčitelné antibiotiky. Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) infekce touto bakterií v ČR od roku 2008 značně vzrostla, i když případný nárůst není dán tím, že by se legionella začala šířit nebo že by klesala obranyschopnost lidí.
Určitě nedochází k jejímu přirozenému zvyšování. Je to spíše důsledek větší pozornosti a zlepšující se diagnostiky ze strany laboratoří,“ říká Jaroslav Šašek ze SZÚ.
Aerosol se může vytvářet ve sprchách, zvlhčovačích vzduchu, klimatizacích, v menší míře i u kohoutků umyvadel a dřezů či na toaletách.
Legionella se vyskytuje ve všech typech vodního prostředí, dokonce i ve slané vodě a ve všech zařízeních, kde se vyskytuje či je používána voda a také, pokud jsou těmito zařízeními generovány aerosoly,“ vyjmenovává Šašek.
Problém nastane ve chvíli, kdy je bakterie schopná se množit, nejčastěji při teplotě vody 20 – 45°C. Při vyšších teplotách (nad 70°C) nepřežívá, při teplotách pod 20°C se zase nerozmnožuje. Legionella se množí zejména ve stojící vodě v déle nepoužívaných potrubích či zásobnících teplé užitkové vody, ve znečištěné vodě, při nedostatečné údržbě a dezinfekci instalací či ohřívačů. Proudící voda totiž růstu bakterie brání.
K hlavním opatřením patří nejen odpouštění vody při delším přerušení odběru, ale i dostatečná tepelná izolace potrubí studené a teplé vody, zajištění dostatečné cirkulace vody s vyloučením mrtvých koutů potrubí, pravidelné čištění všech filtrů v potrubí i koncovek jako jsou perlátory a sprchové hlavice. Všechny automatické umyvadlové a sprchové baterie české společnosti SANELA, která se více než 20 let zabývá výrobou sanitární elektroniky, jsou vybaveny funkcí automatického hygienického proplachu, který zabraňuje stagnaci vody a napomáhá tak bránit vývoji a růstu Legionelly ve vodovodním potrubí.
„Pomocí dálkového ovladače je možné u každé baterie nastavit čas sepnutí hygienického proplachu od posledního použití výrobku od 6 po 168 hodin. Nastavitelná je i doba trvání proplachu, od 30 sekund do 5 minut. Vývoj v této oblasti u nás jednoznačně podmínily požadavky některých zemí Evropské unie, do kterých standardně naše výrobky prodáváme,“ vysvětluje Radomír Ambrož ze Sanely.
V minulém roce byla Legionella zjištěna v několika pražských bytových domech, ale i na JIP interního a chirurgického oddělení nemocnice v Mostě. Největší nebezpečí nákazy, nepřenosné z člověka na člověka, se vyskytuje právě v nemocnicích či domovech důchodců a mateřských školách, tedy v místech s nejvyšším výskytem jedinců s oslabenou imunitou. SZÚ uvádí, že pro nákazu legionelózou je rozhodující odolnost jedince, jeho životospráva, léčba chorob a tzv. predispoziční faktory, např. syndrom AIDS, nádory, již méně diabetes, kouření a větší náchylnost k tomuto onemocnění u mužů. Ve veřejných prostorech, ale i v bytových a rodinných domech, je každopádně nutné dbát na dobrou kvalitu vody.

One Comment

  1. Děkuji za článek a pro zájemce o více informací o bakterii s dovolením doplňuji odkaz na český web o legionelle https://legionella.cz/

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*