Ekonomika

Co (ne)dělat, aby otopné těleso vydrželo až 30 let?

Odpovídá Ondřej ČÍŽ, produktový specialista společnosti KORADO

+ Po rekonstrukci máme nové radiátory i koupelnový žebřík. Jak o ně pečovat, aby dobře fungovaly a nezrezly? 

Pro dlouhou životnost otopných těles je důležitá nejen péče, ale také správný způsob používání. Otopná tělesa lze použít k vytápění obytných budov, kanceláří a ostatních provozů s normální relativní vlhkostí. Nehodí se tedy do prostor s vysokou vlhkostí, kde není zajištěno dostatečné větrání. Pokud jde o koupelny, tam by měla být přednostně instalována koupelnová (trubková) otopná tělesa, která nám již svým názvem naznačují, kde je jejich nejčastější umístění. Pro jejich použití je ale potřeba dodržovat některá základní pravidla a uvědomit si, že primárním úkolem otopného žebříku je pokrýt tepelné ztráty v koupelně, a ne sloužit jako sušák a věšák na mokré ručníky nebo oblečení. Použití tělesa pro účely sušení textilií, které by byly přímo ve styku s povrchem tělesa, způsobuje totiž v dlouhodobém horizontu degradaci jeho povrchu. Pro využití otopných těles k sušení je ideální použití příslušenství v podobě sušáků či věšáků. V případě, že dojde   ke styku vody (vodní páry, vlhkosti) s povrchem otopného tělesa v jeho studeném stavu, je nutné zajistit její bezodkladné vysušení, ať už zajištěním kvalitního větrání, nebo mechanickým vysušením či otřením. V opačném případě může opět v dlouhodobějším horizontu dojít k narušení povrchové úpravy tělesa, které může vést i ke vzniku jeho netěsnosti. Důležité je myslet i na kvalitu vody v otopné soustavě. Při dodržení uvedených doporučení a požadovaných parametrů vody dosahuje životnost ocelových radiátorů 30 a více let.

+ Jaké jsou hlavní znaky kvality vody?

•             rozsah pH 8,5-9,5 (platí pro soustavu neobsahující hliník)

•             celková tvrdost vody (obsah Ca + Mg iontů) do 1 mmol/l

•             solnost v rozmezí 300-500 μS/cm

•             obsah kyslíku max. 0,1 mg/l

+ Jak správně čistit otopná tělesa?

Povrch otopných těles může být čištěn pouze běžnými vodou ředitelnými čisticími prostředky, ne silně alkalickými nebo kyselými, bez obsahu abrazivních příměsí a organických rozpouštědel. Doporučuji také z radiátorů pravidelně odstraňovat prachovou vrstvu, která se v nich může přirozeně tvořit v průběhu celého roku. Jakkoliv lze najít na internetu mnoho rad, jak se do obtížně dostupných míst uvnitř radiátoru dostat, jednou z nejefektivnějších pomůcek je kartáč z jemné kozí srsti, který je uzpůsoben přímo pro deskové radiátory RADIK nebo designové KORATHERM, a patří mezi originální příslušenství oblíbených radiátorů firmy KORADO. Díky optimálním rozměrům není třeba složitě sundávat mřížku, kartáč snadno vyčistí i jinak nedostupná místa.

+ Je po topné sezoně potřeba nějak zkontrolovat radiátory?

Ano, určitě doporučuji provést minimálně jejich vizuální kontrolu. Konkrétně, zda někde ve spojích nedochází k průsaku kapaliny či zda se někde na tělese neodloupává lak či neobjevuje rez. V lepším případě jde o těsnění, které je třeba vyměnit, v horším pak jde o prasklé, či prorezlé těleso. V těchto případech nedoporučuji snažit se radiátor za každou cenu opravovat. Závada by se v případě jeho opravy s největší pravděpodobností brzy projevila znovu. Často se také stává, že se podobné závady začnou postupně objevovat i u ostatních těles. Pokud se tedy jedná o tělesa staršího data výroby, je na místě zvážit, zda nebude vhodnější variantou všechna tělesa vyměnit hned a najednou.

Doporučení: Pokud na radiátor odkládáte vlhké oblečení, zvyšujete tak samozřejmě riziko jeho koroze, což může negativně ovlivnit životnost otopného tělesa. V rámci originálního příslušenství jsou proto k dispozici sušáky určené pro radiátory, které toto umožňují. Ty zároveň nenarušují proudění tepla místností a nezvyšují korozní namáhání povrchu tělesa.

+ Pár dalších doporučení na závěr?

•             Tělesa je nutné pravidelně odvzdušňovat.

•             Na otopných tělesech je zakázáno sušit textilie, které by byly v přímém styku s povrchem tělesa.

•             Je zakázáno je používat v místnostech s vysokou relativní vlhkostí, v prostorách nedostatečně větraných, a prostorách s vysokým stupněm korozivní agresivity (jako jsou bazény, myčky aut, veřejná WC atd.)

•             Tělesa musí být instalovaná v uzavřené teplovodní otopné soustavě zhotovené z černých ocelových, měděných či plastových trubek s difuzní bariérou.

•             Otopná soustava musí být nepřetržitě naplněna vodou. V případě poruchy je nutné zkrátit dobu opravy na nezbytně nutnou a po dokončeni okamžitě otopnou soustavu znovu naplnit teplonosnou látkou a odvzdušnit.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*