Ekonomika

Doba prakticky nulové nezaměstnanosti skončila

Nejistota z budoucího vývoje vede spoustu firem k tomu, že začaly propouštět své zaměstnance. Pro připravené to znamená vhodnou příležitost získat kvalifikované pracovníky, kteří na trhu práce v minulých měsících extrémně chyběli.

Zatímco ještě vloni na podzim nebylo snadné sehnat odborníky pro konkrétní nevýrobní profese, v „době pokoronavirové“ je patrný přesný opak – uchazečů o odborné pozice s praxí se hlásí mnohonásobně více než v minulosti.

Lidí na trhu přibývá

„Z obrovského zájmu o určitá místa je patrné, že firmy propouštějí i vysoce kvalifikované pracovníky a ti teď hledají uplatnění více než kdy jindy,“ popisuje situaci generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Konkrétně zmiňuje například profesi účetních. „Do výběrového řízení na tuto pozici se nám teď za jediný den přihlásilo tolik zájemců, kolik se nám jich podařilo získat za několik týdnů. A to jsme je ještě loni v létě museli oslovovat napřímo,“ popisuje Korec současný zájem o kvalifikovanou práci.

Poptávka po uplatnění neutuchá ani v nynější složité době, kdy firmy nemohou dělat klasická výběrová řízení s přímým kontaktem s uchazeči. Zejména ty, které potřebují nové pracovníky velmi naléhavě, se přizpůsobují, a pokud to je v možnostech zájemců, dělají s nimi pohovory prostřednictvím přímých videopřenosů. Jiné firmy se raději domlouvají se zájemci na odkladu termínu výběrového řízení.

Nejdřív test

„Přestože dáváme přednost osobnímu kontaktu s našimi uchazeči, v této době jsme se rozhodli přizpůsobit a první kola výběrového řízení s uchazeči momentálně probíhají online prostřednictvím videokonferencí. Jeho součástí jsou i znalostní testy, které uchazeči vyplňují online za přesně daného časového limitu,“ zdůrazňuje Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Současný stav, kdy zájem vysoce kvalifikovaných uchazečů převyšuje nabídku, bude pokračovat přinejmenším i v následujících měsících. Nezaměstnanost totiž ještě poroste, například největší odborová centrála v ČR odhaduje, že v důsledku opatření proti koronaviru přijde o práci až 400 tisíc lidí. Jestliže ještě před pár týdny byli nezaměstnaní pouze ti, kteří opravdu pracovat nechtěli, nyní už to platit nemusí.

Hledám práci zn. hlavní inženýr

Na pracovním trhu tak stále více přibývá vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří shánějí dobrou práci. Některé firmy zaznamenávají dokonce násobný nárůst zájmu o konkrétní pozice, na které vypisují výběrová řízení. „Bezpochyby na tom má největší podíl velké propouštění zaměstnanců ve firmách, na které tvrdě dopadla restriktivní opatření kvůli koronavirové pandemii. Dá se očekávat, že se na trhu práce budou objevovat i kvalifikovaní odborníci, kteří byli mnoho měsíců nedostatkovým zbožím. Pro firmy hledající nové zaměstnance by to mohlo být přínosem,“ míní generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Pochvaluje si, že zatímco ještě před rokem museli personalisté odborníky některých profesí aktivně vyhledávat a oslovovat, aby u nich vzbudili zájem o nabízenou pozici, nyní je trend naprosto opačný. „Zájemci se hlásí sami a je jich stále více,“ podotýká Korec.

Nejvíce kvalifikovaných a zkušených odborníků se nyní uchází o místo architekta, hlavního inženýra projektu či manažera povolování staveb. „Právě tyto profese aktuálně nejvíce hledáme, proto nás zájem zkušených lidí velmi těší. Je vidět, že současná krize má dopad i na mnoho firem a jejich zaměstnanci nyní hledají větší jistotu v zavedené a perspektivní společnosti. To jim Ekospol, který už 28 let mění vzhled Prahy, nabízí,“ říká Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Dojde i na další

Rapidně roste zájem také o ostatní vypsaná místa. „V meziměsíčním srovnání jde o mnohonásobný nárůst počtu uchazečů o každou vyhlášenou pozici. Například v březnu se u nás ucházelo o práci účetní třikrát víc zájemců než v únoru. A v dubnu už jsme měli dokonce čtyřnásobný nárůst zájmu o tuto konkrétní pozici,“ upřesňuje Hnátová a zdůrazňuje, že oproti loňskému roku je nyní mezi zájemci o tuto pozici podstatně více odborníků nejen s kvalitním vzděláním, ale také s dlouhodobými praktickými zkušenostmi v oboru.

Trend nárůstu zájmu o práci v této firmě je ale patrný také u ostatních vypisovaných pozic. „Pokud bychom se bavili jen o násobném přírůstku zájmu, tak ten je patrný například i u pozice projektant, architekt nebo technický dozor staveb. Ale nesmíme zapomínat ani na zoologickou zahradu Tábor, kde se například o práci údržbáře zajímalo v dubnu šestkrát více zájemců než v únoru letošního roku. Také na pozici ošetřovatele zvířat přibývá zájemců s relevantními zkušenostmi z oboru,“ popisuje personalistka Hnátová situaci u dalších profesí, které pracují přímo ve společnosti Ekospol.

Benefity se orientují na zdraví
Pravěku se podobají benefity z dob, kdy firmy v Československu a později v České republice začínaly svým zaměstnancům poskytovat různé výhody nad rámec jejich zákonných nároků. Dávno už neplatí, že by firmy výrazně motivovaly zájemce o práci, když mu poskytnou služební mobil či přenosný počítač i pro soukromé účely, případně stravenky či možnost občas pracovat z domova.

„Neříkám, že o tyto benefity už není zájem, ale zaznamenáváme rostoucí poptávku po přispívání na péči o zdraví nebo na zlepšování fyzické kondice,“ říká Klára Hnátová. Tento zaměstnavatel poskytuje svým pracovníkům nejen tzv. Multisport karty se zvýhodněným vstupným do vybraných fitness center a dalších sportovišť, ale navíc jim pravidelně hradí i nadstandardní vyšetření v renomovaném zdravotnickém zařízení. „Našim zaměstnancům zajišťujeme špičkovou lékařskou péči v nemocnici Na Homolce,“ upřesňuje Evžen Korec.

Součástí této péče jsou nadstandardní biochemické a hematologické testy, které mohou pracovníci firmy podstoupit každý rok. „Tato vyšetření přesněji ukážou lékaři aktuální zdravotní stav. Díky podrobnějším testům lze včas odhalit odchylky od normy a upozornit na možný rozvoj závažného onemocnění. Jako vystudovaný biolog velmi dobře vím, jak moc je důležité odhalit onemocnění včas, protože to u různých chorob výrazně zvyšuje možnost vyléčení,“ vysvětluje Evžen Korec přístup firmy k zaměstnancům. A většina pracovníků Ekospolu tento zdravotní benefit ráda využívá.

Každoroční nabídka zaměstnavatele podstoupit důkladnější preventivní prohlídku je pro ně užitečným „připomínáčkem“, že by měli myslet i na své zdraví. „Abych pravdu řekl, tak jako OSVČ jsem svému zdraví nevěnoval žádnou pozornost. Až když jsem se stal zaměstnancem Ekospolu, využil jsem hned první nabídky podstoupit podrobnější vyšetření. A udělal jsem dobře, protože lékař u mě zjistil některé hraniční hodnoty a doporučil mi dodržovat konkrétní opatření,“ říká šestačtyřicetiletý pracovník developerské firmy. Za rok využije tento benefit znovu, aby zjistil, jak se dodržování lékařského doporučení promítlo na jeho zdravotním stavu.

Biochemické a hematologické vyšetření se provádí v laboratoři z odebraných vzorků moči a krve. Jeho prostřednictvím lékaři zjišťují stav organismu i funkci různých orgánů v těle. Analýzou biologického materiálu získají informaci např. o celkovém metabolismu, funkci jater a ledvin, a také o množství cukrů a bílkovin v odebraném vzorku. To všechno odborníkům poskytuje určitý obraz, z kterého lze vyčíst známky případného onemocnění a na tomto základě buď doporučit návštěvu ordinace specialisty, nebo konkrétní terapii. Nejen proto patří tento benefit k nejvyužívanějším.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*