Ekonomika

Firmy své prostory dezinfikují neúčinně

Na pracovištích je zákonem nařízeno provádět úklid denně

Pandemie COVID-19 vytvořila nové hygienické standardy jak na osobní, tak veřejné úrovni. Kromě dezinfekce rukou byla stanovena nutnost i dezinfekce prostor. Podle společnosti M2C, která zajišťuje facility management v Česku i v mnoha dalších zemích Evropy, je ale velmi obvyklé, že firmy své podlahy, stěny, toalety, šatny, jídelní prostory, dotyková místa a podobně sice ploště dezinfikují, ale přitom neudělají generální úklid. Aplikování dezinfekčních prostředků na nedostatečně vyčištěné povrchy totiž značně snižuje jejich účinnost, což zvyšuje pravděpodobnost nákazy u lidí, kterým povaha jejich práce neumožňuje ji vykonávat z domova.

„Koronavirus přinesl do firem nutnost a veřejných prostor nutnost dezinfikovat prostředí, ale bohužel už ne zvýšený akcent na celkovou čistotu. Jestliže jsou na podlaze usazeniny nečistot, například ve spárách, nestačí takový povrch pouze vytřít dezinfekčním prostředkem. V případě dezinfikování ohmatané, lepící kliky je nutné povrch napřed důkladně vyčistit,“ říká Oldřich Rutar, provozní ředitel M2C.

Dezinfekcí ke zdraví

Zaměření na porchy

Podle Rutara při dezinfikování nedostatečně čistého povrchu dochází nikoliv k dezinfekci povrchu samotného, nýbrž pouze k dezinfekci nečistot. Na povrchu se tak nevytvoří ochranný dezinfekční film. Aby tedy byla dezinfekce co nejefektivnější, musí před ní nejdříve přijít na řadu důkladný úklid, tedy nejen odstranění povrchových, ale i hloubkových nečistot, jako jsou skvrny a nečistoty ve spárách.

Snižování účinnosti dezinfekce na pracovištích nepochybně přispívá k počtu nakažených. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) jsou nejčastěji nakaženými lidmi ti, kteří patří do profesních skupin, které nemohou své povolání provozovat z domova. Velmi ohroženou skupinou tak jsou například průmysloví dělníci, kterých se čistota pracovního prostředí přímo dotýká a nedostatečná hygiena pracoviště přispívá k počtu nakažených.

Kombinovaný automat

Co je mokré, to je čisté

Jak upozorňuje Oldřich Rutar, úklid ve firmách je často řízen metodou uklidit pouze to viditelné. „Na pracovištích je zákonem nařízeno provádět úklid denně. Úklid není viditelné odklízení nečistot, ale dlouhodobá údržba, aby prostor nevypadal jen čistý, ale čistý a zdravý také byl,“ uzavírá Oldřich Rutar z M2C a dodává, že neméně důležité je provádět jednou za rok generální hloubkový úklid.

Sanela má řešení

Kromě dezinfekce se novým hygienickým standardem pro veřejné prostory s příchodem koronaviru stává i jejich oddělování na menší části. Český dodavatel kabinkových systémů Sanela hlásí nárůst zájmu o sanitární kabinky a příčky pro vlhké i suché prostory.

„Je zájem o nové řešení toalet a sprch,“ říká Pavel Rybka, spolumajitel lanškrounské značky Sanela. „Přísná hygienická opatření a větší bezpečnost zajistí oddělení do kabinek nebo kójí. Do vlhkých prostor dodáváme oddělení jednotlivých sprch s možností instalace dveří i samotné přepážky. Stěny jsou vyrobeny z laminátu HPL vhodné právě do prostor se zvýšeným obsahem vlhkosti. Jde o hygienicky nezávadné povrchy a vše je zakázková výroba na míru,“ dodává Pavel Rybka ze Sanely.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*