Ekonomika

Jak poznat klimatizaci převlečenou za tepelné čerpadlo?

Převlečenou klimatizaci můžete poznat i jen podle samotného vzhledu přístroje

Poohlížíte se po tepelném čerpadle, které by vaší domácnosti uspořilo za topení? Rozpoznat některá zařízení od převlečené klimatizace může být pro laika docela oříšek. Existují však ukazatele, které při výběru napoví.

Ceny energií stále rostou a jak to bude s dodávkami plynu, je v posledních měsících stále ve hvězdách. Proto vzrůstá zájem o úsporná tepelná čerpadla. Hospodárnost provozu tohoto typu vytápění ovšem přímo souvisí s kvalitou jeho provedení. Ta ale může být mezi běžně dostupnými modely značně kolísavá.

„Mnoho výrobců například používá jako základ tepelného čerpadla venkovní jednotku z klimatizace. Ta totiž pracuje na stejném principu, jedná se vlastně tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch. Zároveň je ale velmi levná, což výrobcům umožňuje snížit prodejní cenu taktových čerpadel. Problémem ale je to, že v klimatizaci se používá jiné chladivo a jiné komponenty, takže takto vyrobené čerpadlo zpravidla nedosahuje patřičné kvality,“ upozorňuje Jakub Tykal, obchodní ředitel společnosti ACOND, českého výrobce tepelných čerpadel.

Při nízkých teplotách pak převlečená klimatizace rapidně ztrácí účinnost, což má za následek také vyšší účet za elektřinu. Bývá ale často i velmi hlučná.

Pozor na chladivo

A jak tedy při výběru převlečenou klimatizaci rozpoznat a zvolit skutečné tepelné čerpadlo? Prvním ukazatelem může být už samotný vzhled přístroje – pokud domnělé čerpadlo vypadá a hlučí jako klimatizace, pak to také nejspíše klimatizace původně byla.

„O kvalitě a původu čerpadla můžou také napovědět použité komponenty, především chladivo. U čerpadel se za nejvyspělejší typ považuje propan R290, klimatizace využívají nejčastěji chladivo R32. Pokud tedy narazíte na čerpadlo s tímto typem chladiva, je možné, že se jedná o přestavěnou klimatizaci,“ dodává Jakub Tykal.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*