Ekonomika

Jak ušetřit v domácnosti

Tak jako v loňském roce i letos jsme nuceni trávit v domácnosti více času. Ať pracujeme z domova nebo se staráme o děti, které se učí na dálku. To sebou zákonitě přináší vyšší spotřeby energií a je dobré si připomenou některá pravidla.

Voda

Mytí rukou je základ. Spolu se zvýšeným apelem na hygienu rukou však roste také spotřeba vody. Obecně se doporučuje namočit ruce, vypnout kohoutek, důkladně namydlit alespoň po dobu 20 sekund a pak znovu pustit a opláchnout. Po dobu mydlení totiž není třeba plýtvat tekoucí vodou. Jejím zastavením tak rovnou 20 sekund „šetříte“.

Optimálním řešením je vše řešit bezdotykově. „Úsporná baterie se spouští senzoricky na pohyb rukou. Za dvacet vteřin mydlení vám zbytečně protečou až 4 litry vody,“ říká Pavel Rybka z české společnosti Sanela. A teď si spočítejte kolik je členů rodiny a jak často si každý myje ruce.

Topení

Už dávno neplatí, že se nejvíce vyplatí regulovat vnitřní teplotu během dne podle toho, zda jste v bytě nebo ne. „Snižovat teplotu má smysl, když odjíždíte na delší čas. Pokud jste pryč jen během dne, tak se nevyplatí snižovat teplotu. Náklady na opětovné vytopení, byť jen o jeden či dva stupně jsou vyšší, než když budete držet konstantní teplotu,“ říká Jiří Svoboda, jednatel výrobce českých tepelných čerpadel Master Therm a dodává: „Zejména zimní noční útlumy teploty při vytápění vzduchovým tepelným čerpadlem mohou být kontraproduktivní. Následně v ranních mrazech požadujeme rychlé vyhřátí prostoru zpět na komfortní teplotu, tepelné čerpadlo nemusí mít pro tuto změnu dostatek výkonu a vynutí si připnutí bivalentního (většinou elektrického) zdroje.“

Platí, že průměrná teplota v bytech by měla být nižší. Vyšší více stojí a nese sebou i zdravotní rizika. „Každý stupeň nad doporučenou teplotou představuje až 5 % energie navíc v celkovém vyúčtování,“ doplňuje Jiří Svoboda z Master Thermu.

Elektřina

Základní pravidla se nemění. Používejte úsporné žárovky, řešte při výměně spotřebičů jejich energetické štítky. Nastavte správnou teplotu v lednici, máte-li myčku nádobí, zapínejte ji, až když je plná. Pokud to není nutné, perte prádlo při nižších teplotách a nepředpírejte ho, ušetříte vodu, energii a prací prostředek.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*