Ekonomika

Na kvalitní tepelné čerpadlo je lepší si počkat

Tepelné čerpadlo může domácnosti přinést poměrně výraznou úsporu nákladů na vytápění. Protože ale jde o zásadní investici, je lepší zachovat při výběru chladnou hlavu. Spěch se totiž nemusí vyplatit.

Unáhleným nákupem byste si mohli domů pořídit nekvalitní produkt, který z vaší kapsy vytáhne více peněz, než současný kotel na plyn či tuhá paliva. „Tepelná čerpadla patří mezi nejúspornější zdroje tepla, proto po nich v posledních měsících rapidně narůstá poptávka, což s sebou může nést i delší dodací lhůty. My jakožto výrobce se samozřejmě snažíme o navýšení kapacit, ale i tak naši klienti musí vydržet o něco déle, než bylo dříve běžné.

Rozhodně ale není dobré propadat panice a dělat při výběru tepelného čerpadla nějaké kompromisy za cenu rychlejšího dodání,“ upozorňuje Jakub Tykal, obchodní ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Jedná se o poměrně velkou investici, proto je výhodnější si raději počkat na kvalitní zařízení.

Vybrané čerpadlo dnes sice lze koupit poměrně jednoduše za pár kliknutí na internetu, výsledná kvalita ale nemusí být odpovídající. Pokud tepelné čerpadlo kupujete za účelem úspory za vytápění, měla by být hlavním kritériem při výběru především kvalita a dostatečná účinnost, abyste si domů nedovezli jen drahý přímotop.

„Čerpadlo kupujeme na mnoho let, proto je výhodnější pořídit jej přímo od výrobce, který se zároveň dokáže postarat o odbornou instalaci a následný servis,“ říká Jakub Tykal z ACONDu.

Bez správného zapojení je to totiž jen poloviční práce, protože zařízení pak nemůže pracovat opravdu úsporně. Při výběru je dobré se zaměřit na základní parametry přístroje, které každého nasměřují, že dané čerpadlo bude fungovat tak, jak má.

„Je třeba hlídat energetický štítek, který by měl nést třídu A+++/A+++ a typ kompresoru, který by měl být ideálně scrollový. Důležité je i použité chladivo, kterým by měl být propan R290 a samozřejmě co nejnižší hlučnost, která by se měla pohybovat do 50 dB. V závěru je dobré se zeptat na následný servis, kolik stojí a jak je řešen. My jakožto český výrobce naše čerpadla instalujeme a následně pomocí naší vzdálené správy monitorujeme jejich chod,“ doplňuje Jakub Tykal z ACONDu.

To výrobci umožňuje většinu případných problémů řešit na dálku, bez potřeby servisních výjezdů. Dnešní turbulentní doba tedy mnohdy možná vyžaduje rychlá řešení, ale v případě tepelných čerpadel je lepší si počkat. Více na www.acond.cz.

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*