Ekonomika

Použité stroje poskytují pozemnímu a inženýrskému stavitelství jistotu

Chmurné vyhlídky ve stavebnictví: explodující ceny materiálů a energií, problémy s dodávkami, zrušené zakázky. Pozemnímu stavitelství se daří ještě hůř než inženýrskému stavitelství.(© sculpies/Shutterstock.com)

Evropská stavební branže je pod tlakem. Po dobrém vykročení do nového roku následoval strmý pád. Stavební sektor trpí neuvěřitelným nárůstem cen a nedostatkem surovin, stejně jako i rušením zakázek a nepřijatelností výběrových řízení. Z takových dob restrukturalizací profituje trh s použitými stroji.

Rostoucí ceny, nedostatek kvalifikovaných pracovníků, koronavirus, přerušené dodavatelské řetězce – stavebnictví je v poslední době silně otřesené. A nyní se na stavební sektor valí vlna stornování, neboť investoři a stavaři odstupují od svých zakázek. U nových povolení to nevypadá o moc lépe: Investoři s finančním zázemím sice stále ještě zakázky zadávají, ale soukromý sektor se v nejisté situaci zdráhá investovat.

Inženýrské stavitelství je na tom o něco lépe

Pozemní stavitelství se zabývá stavbou budov a představuje asi tři čtvrtiny veškeré stavební činnosti v EU. Pod inženýrské stavitelství patří výstavba silnic, potrubí a kanálů, železnic, mostů a tunelů. Vzhledem k tomu, že inženýrské stavitelství je financováno převážně z veřejných prostředků, je vůči krizi odolnější než pozemní stavitelství. To bylo možné pozorovat již během finanční a hospodářské krize po roce 2000.

A i nejnovější čísla (německého) Institutu pro ekonomický výzkum ukazují, že se inženýrskému stavitelství daří o něco lépe než pozemnímu stavitelství. Přibližně 12 % firem působících v pozemním stavitelství a 9 % v inženýrském stavitelství muselo v červnu akceptovat rušení zakázek. Nedostatky v dodávkách se v červnu dotkly 47 % firem pozemního stavitelství a 40 % firem inženýrského stavitelství. Očekává se, že tento problém bude trvat ještě téměř tři čtvrtě roku.

Flexibilita jako řešení

Nejen pro stavební branži platí: Pro zachování akceschopnosti je nyní nejdůležitějším faktorem flexibilita. Některé stavební firmy uvažují o zkrácení pracovních úvazků („Kurzarbeit“) nebo řeší nedostatek personálu zaměstnáváním osob s živnostenským oprávněním. Kromě toho využívají čas – navzdory nejisté ekonomické situaci – k restrukturalizaci. To zahrnuje modernizaci strojového parku a prodej již odepsaných stavebních strojů.

„Při B2B aukcích si člověk rychle vybaví insolvence. Ale přesto se stále více společností pro tento typ prodeje vědomě rozhoduje z jiných důvodů,“ říká Ghislaine Duijmelings, člen manažerského týmu spoluodpovědný za oblast stavebnictví ve společnosti Surplex. „U mnoha zákazníků v současné době probíhá restrukturalizace a my jim můžeme pomoci k dosažení optimálních výnosů.“ Firma Surplex patří mezi online aukční domy s nejvyšším obratem na trhu s použitými stroji. Každý rok změní majitele více než 55 000 použitých strojů, mimo jiné i mnoho stavebních strojů.

Trend je narůstající: Trh s použitými stroji roste, protože nabízí potřebnou flexibilitu na rozdíl od strojírenství a výstavby zařízení. Výrobci strojů mohou z důvodu nedostatku materiálu jen stěží zpracovávat své zakázky, kterých mají plné účetní knihy, a tak se stavební společnosti při případném nákupu stavebních strojů potýkají s dlouhými dodacími lhůtami. Duijmelings uvádí: „Mnoho společností se proto orientuje na trh s použitými stroji. Tam jsou jimi hledané stroje okamžitě k dispozici a často ještě ve velmi dobrém stavu. Transparentnost zajišťuje předchozí odborné hodnocení prodávaných zařízení.“

Použité finišery VÖGELE lze použít nejen k asfaltování dálnic, ale i úzkých kruhových objezdů. (© Surplex)

Prodej strojů zajišťuje krátkodobou likviditu

Evropské obce se vyhýbají začleňování doložek o možnosti pohybu cen do stávajících nebo nových smluv. Účast ve výběrových řízeních tak není pro stavební firmy nijak zvlášť atraktivní – ekonomické riziko je příliš vysoké. Tím ale odpadají důležití investoři. Především menší firmy jsou ohroženy insolvencí.

Prodej strojů, které se již nepoužívají, vytváří spontánní kapitál. Protože co nepotřebuje jeden, potřebuje druhý. Portfolio düsseldorfského průmyslového aukčního domu Surplex.com nabízí všechny agregáty, které jsou pro stavební průmysl zajímavé: od standardních stavebních strojů, jako jsou hydraulická rypadla a kolové nakladače, přes speciální stroje pro stavbu silnic, jako jsou finišery, až po speciální systémy, jakými jsou vrtné soupravy. Na přání mohou být odepsaná zařízení prodána za férových a transparentních podmínek přímo firmě Surplex. Tímto způsobem lze krátkodobě překlenout obtížnou dobu a pevně čelit nadcházejícím prognózovaným poklesům.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*