Ekonomika

U soukromých investorů je společným cílem spolupráce

Do dvou let vyroste v pražském Karlíně za 1,25 miliardy korun výjimečný rezidenční projekt Fragment, který je výsledkem spolupráce skupiny Trigema s architektonickým studiem Qarta architektura a umělcem Davidem Černým

Kvalita by měla být na prvním místě ve všech fázích projektu. Žádný z článků nelze z celého procesu vynechat či předřadit ostatním. Zpočátku se vše samozřejmě odvíjí od investičního záměru a zpracované projektové dokumentace. Pokud nebude projekt kvalitně zpracovaný, nelze jej samozřejmě dobře zrealizovat a následně i užívat. Snažíme se proto zaměřit na každou z těchto fází, říká Radim Šponar, obchodní ředitel Trigema Building.

  • Máte řadu subdodavatelů. Podle čeho si je vybíráte?

Na základě zkušeností z minulosti, aktuálních konkrétních nabídek a celkové situace na trhu. Nástup pandemie nám v tomto paradoxně trochu pomohl. Řadě dodavatelů se uvolnily kapacity a někteří šli kvůli tomu dokonce s cenou mírně dolů.

  • Kvalita je o lidech. Během přes rok trvající pandemie jste museli jistě dost improvizovat. V tom jsou ale Češi mistři. Domníváte se, že se to mohlo odrazit v kvalitě vaší práce?

Za loňský rok jsme podle předběžných údajů náš obrat zdvojnásobili. Počet zaměstnanců se přitom navyšoval jen zhruba o pětinu. Na kvalitu naší práce to ale vliv nemělo. Stejně jako koronavirová pandemie. Drželi jsme se našich standardů.

  • Museli jste pro nedostatek kapacit přesunout lidi na prioritní stavby?

Zakázky, na nichž jsme pracovali, se ani v tomto období nezastavily. Pracovali jsme podle harmonogramu. Z těch největších projektů sem určitě patří stavba bytového areálu „Nová Nuselská“, který jsme stihli v rekordním čase. Stavba byla kolaudována, jak byl taky jeden z cílů, ještě před koncem minulého roku. Na kvalitě díla se to naštěstí nepodepsalo.

  • Ovlivnila nutnost testování zaměstnanců/agenturních pracovníků a dalších lidí nějak dodací lhůty a organizaci na stavbě?

Práci nám to samozřejmě neulehčilo. V některých případech sice k dílčím problémům docházelo, vesměs se ale vše podařilo nakonec se subdodavateli zvládnout, aniž by docházelo k posunutí termínů. Na stavbách byly nutné jak roušky, tak samozřejmě i testy.

Výstavba areálu pro společnost Fibran
  • Pandemie urychlila proces digitalizace. Měl tento trend u vás nějaký dopad na kvalitu a co čekáte od budoucnosti?

Digitalizace je bezpochyby jednou z významných cest, jak stavební výrobu posunout dopředu. Jeden z projektů Trigemy, který se již staví, připravujeme kompletně v BIM. Na stavbách jsme současně začali používat elektronický stavební deník. Věříme, že všechny tyto kroky nám postupně pomůžou zjednodušit přípravu našich zakázek a současně zlepšit právě i jejich kvalitu.

  • Nemuseli jste rezignovat na nějaká školení zaměstnanců v době pandemie? Zvolili jste jiné formy než prezenční?

Trigema je známá tím, že klade na odbornost svých zaměstnanců velký důraz. Naše společnost má mimo jiné také zavedený Integrovaný management systém: systém managementu kvality dle ISO 9001, systém environmentálního managementu dle ISO 14001 a další normy. Jedná se například o systém managementu kvality dle ISO 9001 (QMS) nebo systém environmentálního managementu dle ISO 14001. Pravidelně u nás probíhá také řada školení. Je přitom ale fakt, že řada z nich se v posledních měsících přesouvá především do on-line prostředí. To je společné pro celý obor.

  • Definujte nejpalčivější problém, který má největší důsledky na kvalitu. A máte v této oblasti nějaká řešení či doporučení?

Občas nedochází ke zcela ideální koordinaci jednotlivých profesí v rámci projektování. To se někdy týká následně i realizace. Jednotlivé profese musí být navrženy v tom nejefektivnějším poměru cena, kvalita, proveditelnost, udržitelnost a případně i další hlediska. Jediné, co můžeme i nadále dělat, abychom se negativních dopadů vyvarovali, je zaměřit se na včasnou a precizní přípravu. V rámci veřejných zakázek se jako efektivní ukazuje systém tržních konzultací. U soukromých investorů musí být společným cílem projektu spolupráce. U vlastních projektů pak systém udržení vlastní technické kázně.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*