Ekonomika

Zvýšená obava o kontaminaci vody bakterií Legionella je oprávněná

Řada hotelů a penzionů byla dlouhodobě uzavřena, a tak je také nutné kvůli bakteriím Legionella odpustit vodu než vůbec proběhne znovuotevření. Ve velmi malém množství se bakterie vyskytuje ve vodě běžně, problém nastane až ve chvíli, kdy je schopná se množit.

Společnosti, zajišťující distribuci pitné vody, dbají na její kvalitu a pečlivě ji sledují, ke kontaminaci proto dochází zřídka, zpravidla při havárii. Skutečné problémy nastávají až v budovách, kde má voda k množení bakterií mnohem lepší podmínky. Pro množení bakterie je zásadní teplota vody, ideálně v rozmezí 20 – 45°C. Protože Legionella roste a množí se hlavně ve stojaté vodě, je ideální zajistit, aby voda v potrubí nestála.

„Standardně proto programujeme všem svým bateriím možnost tzv. automatického hygienického proplachu. U každé baterie je možné nastavit čas sepnutí hygienického proplachu od posledního použití výrobku od 6 do 168 hodin. Nastavitelná je i doba trvání proplachu, od 30 sekund do 5 minut,“ vysvětluje Pavel Rybka s české společnosti Sanela, která vyrábí sanitární techniku.

Vysloužilí legionáři

V roce 1976 způsobil rod bakterií Legionella vlivem nečištěné klimatizace hromadnou nákazu na srazu vysloužilých legionářů ve Filadelfii. Tyto bakterie žijí ve vodě a do těla člověka se dostávají především dýcháním vzduchu, který je obsahuje v drobných kapičkách vody (aerosol). Způsobují tzv. legionářskou nemoc. Jde o závažné plicní onemocnění léčitelné antibiotiky. Aerosol se může vytvářet ve sprchách, zvlhčovačích vzduchu, klimatizacích, v menší míře i u kohoutků umyvadel a dřezů či na toaletách. „Legionella se vyskytuje ve všech typech vodního prostředí, dokonce i ve slané vodě a ve všech zařízeních, kde se vyskytuje či je používána voda a také, pokud jsou těmito zařízeními generovány aerosoly,“ vyjmenovává Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu.

Odolnost jedince

SZÚ uvádí, že pro nákazu legionelózou je rozhodující odolnost jedince, jeho životospráva, léčba chorob a tzv. predispoziční faktory, např. syndrom AIDS, nádory, již méně diabetes, kouření a větší náchylnost k tomuto onemocnění u mužů. Ve veřejných prostorech, ale i v bytových a rodinných domech, je každopádně nutné dbát na dobrou kvalitu vody.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*