Infoservis

Asociace brněnských architektů a stavitelů k analýze brněnského trhu novostaveb

Dnes publikovaná analýza zmiňuje trendy, které jako developerský trh očekáváme v letošním roce. Souhlasíme s očekáváním, že cenový pokles se v letošním roce bude týkat zejména prodejů starších bytů a rodinných domů.

Ačkoliv ceny nemovitostí nerostou, stavební náklady zdražily za posledních dva roky nevídaným tempem. Stav ilustruje graf vývoje základních stavebních materiálů společnosti ÚRS, která ceny ve stavebnictví dlouhodobě sleduje.

Development potřebuje stabilní prostředí. Nynější situace bez jasné vidiny vývoje vede developery k velké opatrnosti. I to je jeden z důvodů, proč řada developerů volí opatrnější strategii a nové projekty raději nerealizuje. V neposlední řadě pak hraje důležitou roli financování. Převážná většina developerů si na výstavbu půjčuje u bank – podobně jako si lidé vyřizují hypotéky. A stejně jako hypotéky i developerské úvěry zdražily nebývalým tempem na několikanásobné hodnoty. Náklady na výstavbu se tak zvýšily prakticky násobně – jednou ve formě drahých materiálů a lidské síly, ale také v podobě extrémně drahého financování, ze kterého se tyto materiály platí.

„Tlak na kvalitu a vysoký standard u novostaveb je přitom soustavně posilován přísnými normami. Reálně tak výstavbu není možné zlevnit, ani poskytnout na trh byty s nižším standardem, například jako byty startovací. Od ledna 2022 musejí například všechny nově postavené domy v Česku splňovat přísnější podmínky budov s téměř nulovou spotřebou energie,“ říká Ing. Marek Vinter, MBA, předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*