Infoservis

Český developer staví ve Varšavě

Český developer UDI Group zahajuje v polském hlavním městě výstavbu téměř 1000 bytů za více než 2,5 miliardy korun. Projekt, který nahradí zanedbaný brownfield po továrně na traktory Ursus vedle stanice rychlodráhy, staví pro českou firmu polské zastoupení nadnárodního stavebního holdingu Hochtief. Na pozemku vznikne sedm bytových domů, jedna z historických budov továrny bude revitalizována a bude sloužit jako vstup do celého areálu. Součástí projektu je i park.

„Generálního dodavatele stavby jsme vysoutěžili již koncem loňského roku. Poslední den v uplynulém roce jsme od polských úřadů obdrželi stavební povolení. Práce tak mohou začít. První etapa projektu, která nabídne 114 bytů, by měla být dokončena v prvním čtvrtletí roku 2022,“ řekl projektový manažer UDI Group Jan Chromeček, který má na starosti polský a maďarský trh.

Povolovací procesy v Polsku jsou po tamní rekodifikaci stavebního práva velmi předvídatelné a rychlé. Po zhruba roční přípravě projektu a dotažení všech majetkoprávních vazeb v území zde samotný povolovací proces pro první fázi velkého areálu s tisícovkou bytů trval necelé dva měsíce.

Specifika polského trhu

Specifikem polského trhu je prodej bytů v podobě shell and core, tedy bez dokončovacích úprav. U nás se sice říká zlaté české ručičky, v Polsku to ale pokud jde o byty platí ve skutečnosti. Je zde zvykem si byt koupit v tzv. developerském standardu, tedy bez obkladů, dlažeb a podlah a dokončovací práce si zajistit vlastními silami. Nicméně mladší generace se již stále více přibližuje západnímu standardu a chce se do nově zakoupeného bytu rovnou nastěhovat. „Chceme využít naše zkušenosti s dokončováním bytů a přinést je na polský trh. Nabídneme tedy klientům již zcela dokončené byty s koupelnami, dveřmi a podlahami,“ řekla obchodní ředitelka UDI Group Zuzana Čižmáriková.

O byty je velký zájem. I navzdory aktuální situaci s koronavirem, byla již před zahájením výstavby rezervována čtvrtina bytů z první etapy.

Bydlení v parku, vlakem jen 15 minut do centra

Areál Classic Ursus nabídne celkem 960 bytů, a to jak menších startovacích bytů pro mladé lidi, tak i větších bytů pro rodiny. Areál se nachází v klasické rezidenční čtvrti. Velkou výhodou je jeho umístění v bezprostřední blízkosti železniční stanice, odkud je pravidelné a velmi rychlé spojení s centrem Varšavy.

V přízemí bytových domů vzniknou prostory pro obchod, kavárny a restaurace. Vstup do areálu zajistí historická budova původní vrátnice a kanceláří továrny na traktory Ursus. Ta bude revitalizována a vzniknou v ní komerční prostory. Autorem architektonického návrhu celého areálu je renomovaný polský architektonický ateliér Kuryłowicz & Associates.

Polsko není jedinou zemí

Český developer UDI Group působí kromě Polska a České republiky také v Maďarsku a Srbku a zvažuje i další možnosti expanze ve středoevropském regionu. Je komplexním investorem, který staví bydlení, kancelářské projekty i průmyslový development. Aktuálně realizuje nebo připravuje 15 projektů, které v následujících pěti letech přinesou výnos v řádu přesahujícím 37 miliard korun.

Jiří Kučera

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*