Infoservis

Dřevostavby jsou v kurzu – Rigips ukázal možnosti

Přemýšlíte o vlastním bydlení? Slyšeli jste o dřevostavbách, ale bojíte se riskovat? Možná za to může některý z mýtů, které o dřevostavbách kolují. Společnost Rigips, dodavatel materiálu na výstavbu nových dřevostaveb ve Velkých Chvalovicích, ukázala, že obavy nejsou na místě.

Původním záměrem investora, společnosti European Elements, s.r.o., bylo použít při výstavbě rodinných domů ve Velkých Chvalovicích zděné konstrukce, do kterých by zabudoval sádrokartonové podhledy. Po konzultaci odborníků ze společnosti Rigips však investor svůj plán přehodnotil a výsledkem je jedenáct zbrusu nových dřevostaveb.

„Investorovi jsme doporučili jít pouze cestou suché výstavby, bez kombinace se zděnými cihlami,“ říká Vladimír Kaňka vedoucí regionu ze společnosti Rigips, a dodává: „Důvodem bylo především urychlení celé výstavby a rovněž finanční úspora. Velkou výhodou bylo i to, že nehrozila prodleva s dodáním materiálů, jako tomu často bývá při výstavbě zděných konstrukcí.“

Investor kladl velký důraz na kvalitu jednotlivých staveb. Moderní dřevostavba musí splňovat stejné požadavky na akustické parametry dělících konstrukcí jako každá jiná stavba. Nezbytné je ale použití kvalitního materiálu, který musí odborník vzít v úvahu již při návrhu. Základem dobré akustiky v dřevostavbě je zvolit správnou skladbu konstrukce a dbát na vhodný výběr a počet použitých desek.

„V případě Velkých Chvalovic jsme na vnější a vnitřní konstrukci domů použili dřevěné konstrukce z KVH hranolů opláštěné deskami Rigistabil tloušťky 15 a 12,5 mm. Venkovní desky byly zakryty kontaktním zateplením z pěnového polystyrenu. Vnitřní příčky byly vytvořeny z modrých akustických sádrokartonových desek, čímž jsme docílili kvalitních akustických vlastností,“ upřesňuje Vladimír Kaňka.

Mezi pozitivními aspekty, které investora k realizaci dřevostaveb přesvědčily, byla velká úspora energie a dlouhá životnost. Využití dřeva ve stavebnictví má dlouholetou tradici, je to nejpoužívanější a dějinami prověřený stavební materiál. „Pokročilé technologie u nových staveb navíc garantují životnost dřevěné konstrukce okolo 100 let, fasádní prvky pak vydrží zhruba 50 let,“ vysvětluje Vladimír Kaňka.

Náklady na vytápění dřevostavby jsou ročně o 30 % nižší než u zděných domů, kde se hromadí teplo nejprve v cihelných stěnách a teprve pak proniká do prostoru. Konstrukce z dřeva také hromadí teplo, ale pouze v omezené míře, proto dochází k vyhřátí místnosti rychleji, čímž se uspoří značná část energie.

Mnoho lidí stále žije v přesvědčení, že dřevostavba v případě požáru shoří rychleji než cihlový dům. Hoření dřevostavby dnes výrazně zpomalují různé protipožární prvky, jako jsou sendvičové konstrukce, nosná konstrukce opláštěná protipožárním sádrokartonem, sádrovláknité desky nebo minerální tepelná izolace. „Konstrukce dřevostavby ve Velkých Chvalovicích splňuje maximální požadavky na požární odolnost. Podhledy a předstěny jsme opláštili sádrokartonovými protipožárními deskami RF a stavební deskou RB, spoje jsme zatmelili tmelem Rifino TOP a rohy a kouty jsme ošetřili páskou NO-COAT,“ říká obchodní zástupce společnosti Rigips.

Postup prací ve Chvalovicích


 
 
 
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*