Infoservis

Dvouciferný růst stavební firmy – realita, ale ne v České republice

Společnost PORR odstartovala hospodářský rok 2017 úspěšným prvním čtvrtletím. V náročném prostředí se zvýšil objem výroby oproti loňsku o 18,4 % na 768 mil. eur. Především v Německu se podařilo nadále posílit pozici na trhu akvizicemi a rozšířením nabídky.
PORR CEO Karl-Heinz Strauss_Foto(c)PORR_APA-Fotoservice
„Pozitivním vývojem v prvním čtvrtletí jsme položili základní kámen pro úspěšný rok 2017,“ vysvětluje Karl-Heinz Strauss, CEO společnosti PORR AG. „Je zvlášť potěšitelné, že všechny firemní jednotky (Business Units) vykazují dvouciferný procentový nárůst objemu výroby. Vzhledem k naší vynikající situaci v objemu zakázek se díváme optimisticky i na aktuální hospodářský rok.“
Vynikající situace v objemu zakázek
Situace v objemu zakázek dosáhla k 31. březnu 2017 opět rekordní úrovně: Objem realizovaných zakázek vzrostl o 7,3 % na 5.527 mil. eur. Ještě výrazněji se zvýšil objem nově získaných zakázek, který je s hodnotou 1.491 mil. eur o 22,4 % vyšší než hodnota loňského roku – a to bez jednorázových efektů v podobě velkých projektů.
K největším nově získaným zakázkám patří nový železniční úsek LK 354 Poznań–Piła v Polsku a dílčí úsek městské dráhy U5 ve Frankfurtu, který představuje milník v oboru inženýrských staveb. Die PORR Deutschland GmbH staví podzemní úsek od Náměstí republiky až k mostu Emser. Dále společnost PORR získala rezidenční projekt Stresemann Quartier v Hamburku, rezidenční projekt Naumannsche Brauerei v Lipsku, administrativní projekt Sono West ve Frankfurtu a další stavební úsek u kanálu Emscher. Na Slovensku se podařilo získat zakázku na D3 Čadca, což je další velký projekt ve výstavbě silnic a dálnic. Úspěch PORR vykazuje také na svém novém trhu v Norsku, kde získala zakázku na most E18 Varodd. Největšími novými zakázkami v Rakousku byly elektrárna Arge Mur v Grazu a komplex obytných domů Dr. Karl Renner Promenade ve městě St. Pölten. Ve Švýcarsku byla kromě dalších dvou projektů v oboru pozemního stavitelství u curyšského hlavního nádraží získána zakázka na sanaci národní silnice N4 mezi Curychem a Altdorfem.
Negativní vliv počasí

Stavební sezóna letos z důvodu nepříznivého počasí odstartovala později, a proto výsledky za první čtvrtletí nedosáhly úrovně loňských výsledků. Hodnota EBITDA se v porovnání s loňskem sice zvýšila o 16,7 % na 15,1 mil eur, ale hodnota  EBIT ve výši 8,2 mil eur byla o 40,2 % nižší než loni. Zisk před zdaněním (EBT) ve výši 11,0 mil. eur byl o 10,2 % nižší než srovnatelná hodnota bilančního období loňského roku. Bilanční suma se snížila oproti stejnému datu loňského roku o 38,4 mil. eur na 2.322,0 mil eur. Emisí hybridních dluhopisů (123,5 mil. eur) se v bilančním období výrazně zvýšil vlastní kapitál. Podíl vlastního kapitálu dosáhl 24,0 %, srovnatelná hodnota k 31. prosinci 2016 byla 18,7 %. Čisté zadlužení stouplo na základě snížení likvidních prostředků k 31. březnu 2017 o 248,5 mil. eur na hodnotu 195,2 mil. eur.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*