Infoservis

Gorily si v Praze užívají českých cihel i nových pítek

Nedávno se slavnostně otevřel nový pavilon goril v zoologické zahradě Praha. Nový pavilon od základu změnil mapu ZOO Praha. V roce 2013 ředitel ZOO Miroslav Bobek přišel s ideou, postavit nový pavilon a tím vytvořit největší pavilon v Praze.

Stavěl se necelé tři roky, a jeho hlavním architektem byl Petr Bouřil, ze studia ABM architekti. Pavilon je prošpikován moderními technologiemi, které zajišťují maximální komfort, a to jak pro zvířata a rostliny, které doplňují atmosféru kamerunského pralesa, tak i pro návštěvníky. Ti tu mají možnost v klidu pozorovat primáty. Současně mohou nasát atmosféru africké vesnice, a dokonce se usadit do dobových lavic africké školy v Kamerunu. Jen cihly ve stěně jsou ryze české. Evokují slunce, které dopadá na školní lavice. Výrobou cihel byla pověřena cihelna Štěrboholy.

Po představení prvních náčrtů a poloprovozních zkouškách se ukázalo, že bude třeba oslovit další partnery, abychom pro ZOO vyrobili cihly dle představ architektů. Ti našli podobné cihly v USA v místní cihelně a zkusili oslovit i výrobce v ČR. Ing. Jan Fiala ze Štěrboholské cihelny se do tohoto projektu pustil.

Časem se ukázalo, že bude třeba do projektu zapojit i další partnery. Přece jim (myšleno zadavateli ZOO Praha) neřekneme, že to v ČR nelze vyrobit. Po konzultaci s Cihlářskými technickými službami Brno s p. Ing. Stravou a s firmou Brispol Ing. Grmolcem se povedlo tento nelehký úkol splnit a zoologické zahradě se dostaly do rukou cihly, které splnily zadávací parametry. V pražské zoologické zahradě jsou české cihly. A to je dobře.

Ing. Vladimír Krenžel

V nově otevřeném pražském pavilonu goril mají nová pítka

Od konce září mohou návštěvníci pražské zoo navštívit nově otevřenou Rezervaci Dja. V pavilonu, který má představovat cestu kamerunským pralesem, mohou vidět i odkaz na Pardubický kraj. Gorily zde totiž pijí z pítek vyrobených lanškrounskou firmou Sanela.

V pořadí již patnáctý pavilon Zoo Praha je současně tím vůbec největším v její historii. Návštěvníky provází kamerunskou krajinou, a to od školy a zemědělské krajiny na okraji tamní vesnice, až po hustý deštný les plný vegetace, zvuků a především jeho zvířecích obyvatel. Těmi jsou i gorilí samec Kisumu a samice Duni, dcera prvního gorilího mláděte narozeného v Praze – samičky Moji.

Součástí výběhu, který obývá gorilí rodina, jsou i zabudovaná automatická nerezová pítka, která přímo pro tyto účely upravila lanškrounská firma Sanela. „Pro Zoo Praha jsme připravili 8 kusů atypických pítek typu SLUN 14E. U nich bylo zapotřebí speciálně upravit výtok pro gorily, řekl Pavel Rybka, spolumajitel firmy Sanela. Firma Sanela, která nedávno oslavila pětadvacet let své existence, je předním českým výrobcem sanitární techniky.

Podobný princip fungoval už v původním pavilonu goril, kde zůstali samci. „Právě pro nováčka naší zoo, samici Duni, dceru legendární Moji, která vyrostla v zoo ve Španělsku, byla pítka úplnou novinkou,“ dodal tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*