Infoservis

Hledá se strojník, spěchá!

Společnost Strojnické průkazy na klíč zahájila také spolupráci s několika odbornými učilišti v České republice

Projekt Strojnické průkazy na klíč zahájil svou činnost otevřením školicího střediska a polygonu. Ve Svojeticích u Prahy byla 12. června zahájena činnost společnosti Strojnické průkazy na klíč s.r.o., za kterou stojí majitel stavební firmy Miroslav Šmíd a dlouholetý školitel a organizátor posádek strojů Pavel Černý.

Slavnostního otevření zahrnovalo i prohlídku moderního školicího centra včetně speciálně upraveného tréninkového polygonu. Na něm byly pro návštěvníky připraveny soutěže na strojích a občerstvení. K vyzkoušení bylo kolové rýpadlo Cat M313D, mini-rýpadlo SANY SY18 C s nivelací a úplná novinka výrobce JCB – plně elektrické mini-rýpadlo 19C-1E (ELECTRIC). Poslední dva jmenované stroje zapůjčili na tuto akci partneři školicího střediska – společnosti CARACAL MACHINES s.r.o. (dealer strojů SANY) a TERRAMET, spol. s.r.o. (JCB).

„U našich zákazníků intenzivně vnímáme, že na trhu je nedostatek kvalifikovaných strojníků. Jsem ráda, že naše společnost může v tomto pomoci a stala se partnerem projektu Strojnické průkazy na klíč,“ říká Eva Kalcovská, jednatelka společnosti CARACAL MACHINES s.r.o. (dealer strojů SANY).

„Jsem rád, že se této problematiky někdo ujal. V dnešní době můžete mít sebelepší stroj, ale pokud do něj nemáte strojníka, je technika vlastně na nic. Občas se setkávám i s tím, že přijde zákazník a řekne mi, že od nás koupí stroj, ale potřebuje k němu sehnat obsluhu. Zkrátka je to dnes velký problém a já proto tuto iniciativu vítám,“ dodává Lubomír Kopecký, jednatel společnost KOBEX Bohemia s.r.o. (dealer strojů Hidromek, DRESSTA a příslušenství OKADA).

Chybí obsluha

Dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných obsluh stavebních strojů je problém, který se dotýká celé stavební branže, počínaje dodavateli staveb až po prodejce strojů. Na tom se shodli všichni oslovení hosté ve Svojeticích. Iniciativa, která si klade za cíl vrátit strojnické profesi prestiž a znovu přitáhnout mladé lidi ke strojům, se proto setkala s kladným ohlasem.

„Já už jsem exekutivu ve firmě Miroslav Šmíd v podstatě předal a teď bych se rád věnoval něčemu, co má nějaký přesah a užitek,“ říká k motivaci založit společnost na školení obsluh jeden ze zakladatelů, Miroslav Šmíd, a dodává: „Nyní máme za sebou byrokratické procedury, máme připravené stroje na zácvik, polygon a kompletně vybavené školicí středisko a nic nám tak už nestojí v cestě.“

Termíny kurzů jsou vypsané a postupně se zaplňují. Zároveň jsou podepsané první kontrakty se stavebními firmami na proškolení posádek a získání praxe pro ovládání strojů.

Průkaz na klíč

Společnost Strojnické průkazy na klíč zahájila také spolupráci s několika odbornými učilišti v České republice. Cílem je prezentovat tento obor mladým studentům a ukázat jim všechny výhody strojnické profese. První workshop se studenty včetně praktické ukázky strojů proběhl 25. a 26. května 2021 na Střední odborné škole Jarov na Praze 9.

„Pozitivní ohlasy od studentů nás potěšily a daly nám další energii. Překvapilo nás, že o vyzkoušení stroje byl zájem i mezi dívkami a některé z nich byly opravdu dobré,“ komentuje první oficiální akci ve škole Pavel Černý.

Společnost strojnické průkazy na klíč nabídne zájemcům služby doslova od A do Z. K dispozici je šest typů kurzů, od základního (komplexní kurz, na jehož konci je získání oprávnění k obsluze stavebních strojů dle platné vyhlášky) až po rozšiřovací kurz nebo opakovaná školení. Zajímavostí je tzv. sloučený kurz, v rámci kterého bude obsluha proškolena na dva nejčastější typy strojů – kolové a pásové rýpadlo. Ve vstupním kurzu si pak mohou firmy prověřit dovednosti nových zaměstnanců.

Strojírenský průkaz na klíč

Teorie i praxe

Kurzy se skládají z teoretické výuky a z praktického výcviku. Pro účastníky je připravena moderně vybavená a klimatizovaná školicí místnost; k dispozici je také vlastní parkoviště, hygienické zázemí apod. „Chceme lidem ukázat reálný život na stavbě. Patří k tomu kromě ovládání stroje také jeho údržba, bezpečnost na stavbě nebo legislativa,“ říká o obsahu kurzů Pavel Černý. „Radíme budoucím strojníkům i to, jaké by měli mít pojištění nebo na co si dát při práci pozor,“ dodává.

Praxe na strojích probíhá pod stálým dohledem zkušených školitelů, a to buď na vlastním polygonu, nebo přímo u zákazníka na stavbě. „Člověk, který vyjde z našeho kurzu, umí aktivně ovládat daný stavební stroj a využívá maximálně jeho potenciál. Ví, jak funguje elektronika stroje, ale zároveň získá povědomí o nějaké souslednosti práce na stavbě,“ shrnuje praktické dopady výcviku Pavel Černý.

Školení se vztahuje na všechny typy stavebních strojů, uvedené ve vyhl. č. 77/1965 Sb; v plánu je také rozšíření i na stroje mimo tuto vyhlášku (teleskopické manipulátory, kloubové a pevné dumpery, vysokozdvižné vozíky a jeřáby).

Více informací na: strojnickeprukazynaklic.cz

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*