Infoservis

I jednoduchý detail lze dokonale zvorat

Námětem konference Izolace 2022 jsou už po několikáté konstrukční detaily. Rádi bychom v této souvislosti byli velmi pozitivní a ukazovali krásné detaily, dokonale řemeslně zpracované. Jenže se asi nevyhneme ani těm „zvoraným“. V mém archivu bohužel tvoří většinu.

Není náhodou, že nyní, v době příprav konference Izolace 2022, vycházejí dvě odborné publikace o souborech vad a poruch u asfaltových, resp. fóliových hydroizolací. Jako autor jsem v nich použil své soudně znalecké zkušenosti za dlouhých 20 let. Příklady vadně provedených konstrukčních detailů zaplnily celé dvě knihy, ke kterým na přelomu roku přibude ještě třetí, o obecné patologii střech s povlakovými izolacemi. Celkem knihy obsahují téměř 1000 snímků špatně provedených detailů, doplněných o analýzy příčin jejich vzniku. Tolik se toho může stát na stavbách špatně. A právě toto uvědomění, ke kterému jsem při přípravě tří publikací dospěl, vedlo k volbě tématu konference a snaze zvrátit nedobrou realitu na stavbách. Abychom se v budoucnu setkávali pouze s řešeními, jaká jsou na následujících obrázcích.

Snímky zachycují opravu původních nefunkčních hromadných prostupů a toto opracování je z hlediska technologie provádění hydroizolace v ploše a detailech naprosto dokonalé
Detailní záběr dokazuje, že opracování hromadného prostupu je provedeno velmi korektně a s velkou invencí. Což svědčí o mimořádně kvalitní řemeslné práci

Z obou (obr. 1, 2) je patrné, že izolace lze dělat pěkně a funkčně i do starého fóliového hydroizolačního povlaku. A to není vůbec snadné, protože je zde nutné si dávat velký pozor na svařitelnost fólií. Právě svařitelnost fólií patří k nejdůležitějším faktorům při realizaci izolačních systémů.

Jak jsem ale uvedl v úvodu, v realitě, a tedy i na konferenci, se spíš lze setkat s opačnými příklady provádění izolačních systémů. Jako na tomto obrázku, kde je u opracování kruhového prostupu mnoho chyb
Lépe na tom není ani kruhový prostup, jehož opracování se hovorově označuje jako „úplně mimo“. Další komentář asi není potřeba, jen připomenutí, že i s takovýmito pokusy se lze na střechách potkat
Třešničkou na dortu mezi bizarnostmi je pak kobercová páska, sloužící jako vytažení hydroizolace na kruhový prostup

Snad vás krátká obrazová exkurze na střechy přesvědčila, že konstrukční detaily jsou nejdůležitější částí hydroizolačního povlaku. Jak praví přísloví: „Řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek“. A nejslabším článkem u rozlehlých ploch střech jsou právě detaily. Na nich se také pozná kvalita prováděcí firmy.

Bohužel, v mém archivu špatné příklady převládají. Mám jich tolik, že vystačí na několik dalších knih. Uvítám proto zkušenosti ostatních kolegů z z provádění hydroizolačních povlaků, a to jak pozitivní, tak i negativní.  Posílejte je prosím na adresu novotny@awal.cz, autorům nejzajímavějších příspěvků se odvděčím volnou vstupenkou na konferenci Izolace 2022.

Konference Izolace 2022 se bude konat 10. 2. 2022 v Praze, v rámci veletrhu Střechy Praha. Více informací o konferenci najdete na stránkách www.Izolace.cz.

Ing. Marek Novotný, PhD.
odborný garant konference Izolace 2022

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*