Infoservis

LIHOVAR: Spirit of Smíchov

Zatím velké staveniště

Lihovar je výjimečný projekt, který s respektem k minulosti a odvahou k budoucnosti vdechne nový život Smíchovu. Na brownfieldu v místě jednoho z největších původních pražských lihovarů Fischl a synové, kde se právě nacházíme, vyroste nový rezidenční komplex Lihovar, který nabídne zhruba 550 bytů s dispozicemi od malých 1+kk až po luxusní velkorysé 5+kk se střešní terasou a na 642 parkovacích míst.

Naší vizí je vybudovat novou čtvrť, která svým konceptem široce přesáhne oblast „pouhého“ bydlení. Chceme, aby se Lihovar na svých 4500 metrech čtverečních stal originálním, inspirativním kulturním a společenským centrem s autentickou atmosférou. (Určitou inspirací nám byl londýnský King‘s Cross.)

Proto bude nedílnou součástí Lihovaru jeho vlastní foodmarket s malými lokálními bistry, kavárnami a restauracemi, multifunkční prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí jako je například kino, stand up comedy, divadelní inscenace, koncerty apod. 

Kulturním srdcem Lihovaru se pak stane historická budova Varny, která se díky originálnímu, avšak citlivému architektonickému pojetí promění v pětipatrovou galerii Davida Černého s kavárnou.  Velkorysý výstavní prostor se čtvercovým atriem nabídne neobyčejnou autentickou atmosféru i prostor pro aktuální tvorbu současných umělců ve stálých i hostujících výstavách.

A za pár let…

Komplex, sevřený ulicemi Nádražní a Strakonická, bude tvořit soubor domů s cihlovými fasádami, z nichž některé budou vytištěny na 3D tiskárně. Chceme, aby architektura nové rezidenční čtvrti připomněla slavnou průmyslovou minulost bývalého provozu lihovaru a navázala na ni. Lihovar má svým pojetím vybídnout k nezávislosti ducha, neobyčejnosti uvažování i k návratu k industriálním kořenům Smíchova. Industriální atmosféru proto necháváme vyniknout a spolu se starou smíchovskou zástavbou ji v projektu kombinujeme s originální architekturou, nejmodernějšími materiály a uměním. Kromě jednotlivých dominant areálu, jakými jsou dům Flaška, komín s vyhlídkovou kapslí nebo historická budova Varny bude obyvatelům i návštěvníkům k dispozici zelený vnitroblok s artefakty z bývalého provozu, které se promění ve funkční atrakce (nejen) pro děti. Vnitroblok poskytne oddech od rušných smíchovských ulic nejen rezidentům, ale všem místním obyvatelům.

Společné prostory domů budou tvořeny tematicky podle technologie lihovaru: na západní straně areálu najdeme nárožní dům Flaška, který svým tvarem připomíná původní lahev z lihovaru, postavenou dnem vzhůru a následně několikrát otisknutou do fasády domu prostřednictvím 3D tisku. Při průjezdu po Strakonické ulici směrem z města se jednotlivé dominanty, tedy Flaška, Komín a Chimney tower, skládají za sebe a vytvoří gradaci areálu. Parkový vnitroblok pak nabídne odpočinkovou zónu v bohaté zeleni i volný průchod areálem, a tím i klidnou alternativní cestu k rušným smíchovským ulicím.

Architektura domů v sobě odráží hlubokou průmyslovou historii jižního cípu Prahy 5. Odkazuje na starobylou zástavbu v centru Smíchova a zachovává jejího ducha, kterého ale originálně snoubí se současným myšlením a nejmodernějšími materiály.

Stačilo poklepat

Projektem nového Lihovaru vybízíme mladou generaci k návratu k industriálním kořenům Smíchova. Mládí v tomto případě nedefinujeme věkem, ale neobyčejností uvažování a nezávislostí ducha, bez ohledu na datum narození.

Areál jsme navrhli jako soběstačný prostor pro komunitu místních obyvatel, stejně jako odpočinkové místo a relaxační pro ostatní návštěvníky. Veřejné prostory jsou přístupné komukoliv a vybízí k aktivnímu trávení volného času.

Jednotlivé vstupy bytových domů budou svými specifiky navazovat na zdejší starobylý industriální charakter a připomínat v minulosti hojně zastoupená řemesla, jako bylo bednářství, foukání skla či výroba destilátů. A protože víme, že někdy je potřeba podívat se na svět z nadhledu, pokryli jsme nové bydlení přírodní „zelenou střechou“, která nabídne relax od starostí všedního dne všem obyvatelům Lihovaru a otevře chvatný výhled na Vyšehrad, Pražský hrad a celé údolí Vltavy.

Hotovo bude dřív, než se skončí oprava Barrandovského mostu

„V brownfieldech vnímáme velký potenciál. Využít bývalé chátrající průmyslové areály, dát jim nový smysl a vdechnout jim nový život, je směr, kterým chceme jít,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

-red-

Etapy výstavby

•             I. etapa (výstavba): 1Q 2022–4Q 2023

•             II. a III. etapa: 2022–2025

•             Investiční náklady: zhruba 4 mld. Kč

•             Plánované dokončení celé lokality je na rok 2025 a úplné zasídlení do konce roku 2026.

•             Podle dokončení jednotlivých etap, první rezidenti by se mohli nastěhovat v prvním čtvrtletí 2024.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*