Infoservis

Majitelé 53 šetrných budov umožnili veřejnosti nahlédnout do svých domovů

Patnáctý ročník mezinárodní akce Dny pasivních domů 2018, kterou pořádá v České republice Centrum pasivního domu, se poprvé uskutečnil v letním období. Celkem 53 šetrných domů bylo zpřístupněno veřejnosti během víkendu 8. až 10. června 2018, jejichž majitelé byli ochotni otevřít dveře svých domovů zvědavým návštěvníkům.
 
Do červnových Dnů pasivních domů, které se konaly 8. až 10. června 2018 se přihlásilo celkem 53 domů po celé České republice a navštívilo je přes 200 zájemců o pasivní bydlení. Návštěvníci mohli bezplatně navštívit již postavené domy, nebo i ty, které jsou těsně před dokončením a získat informace z první ruky přímo od jejich majitelů nebo stavitelů. „Pokud se rozhodujete, zda koupit nebo postavit dům v pasivním standardu, je to ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor přímo od uživatelů,“ zdůvodňuje organizaci akce Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu a doplňuje: „Mnozí návštěvníci jsou překvapeni, když jim majitelé řeknou, že mají doma stále příjemnou teplotu a neruší je hluk zvenčí ani z interiéru (např. ventilátorem v koupelně či na WC),  že díky rekuperaci vzduchu jsou méně nemocní a vytápění celého domu je vyjde jen na pár tisíc korun ročně.“
S podporou členské základny byl připraven doprovodný program. Ve vybraných domech probíhaly přednášky, workshopy či zábava pro děti.

Letní Dny pasivních domů navštívil také tvůrce konceptu pasivního domu a zakladatel Passivehaus Institutu v Darmstatu, Dr. Wolfgang Feist. Doplnil tak svůj program na akademické půdě o konkrétní realizované příklady pasivních domů v České Republice.
O stále rostoucí zájem o pasivní a jim podobné domy vypovídá i 30 % nárůst žádostí o dotace Nová zelená úsporám v roce 2017 oproti předchozím letům. V roce 2017 se v ČR postavilo celkem cca 15 000 staveb, z toho přes 1000 domů bylo pasivních.
V rámci akce proběhla fotografická soutěž, ve které návštěvníci domů mohli vyhrát Dron Drone´n base 2.0, chytré hodinky Garmin Forerunner 35 Optic, nebo bezdrátový reproduktor Riva S -. Stačilo navštívit některý z pasivních domů, které se akce účastnily, vyfotit se s ním a zaslat fotografii. Následně byly soutěžní fotografie, které splnily podmínky soutěže, uveřejněny na internetu (webové stránky, Facebook a Instagram organizátora), kde probíhalo hlasování o ty nejlepší. O ceny soupeřilo 26 fotografií a získali celkem 646 hlasů.
Další akce „Dny pasivních domů“ proběhne v listopadu 2018 a také v rámci této akce proběhne soutěž o nejlepší fotografii s hodnotnými cenami. Informace o akci Dny pasivních domů sledujte na stránkách www.pasivnidomy.cz.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*