Infoservis

Minipivovar v bývalé elektrárně zrekonstruovala firma SWIETELSKY stavební

Současný stav

Minipivovaru Proud, který sídlí v bývalé elektrárně areálu Plzeňského Prazdroje, požehnal v listopadu biskup Tomáš Holub. Součástí slavnostního aktu bylo také odhalení tradičních pivovarských symbolů kříže a zvonu. Mezi hosty byl rovněž Petr Šolc, ředitel závodu Pozemní stavby Západ SWIETELSKY stavební, který náročnou rekonstrukci budovy realizoval.

„Jde o jedinečný koncept, který má za sebou první etapu. Tým ředitele oblasti Martina Haška tady odvedl skvělou práci, byl to vzorový příklad toho, že když investor, architekt a dodavatel chtějí společně něco vytvořit a všichni hledají cesty, jak toho dosáhnout, výsledek je výborný.“ říká Petr Šolc.

Budova z roku 1905 u soutoku Mže a Radbuzy propojuje historické prvky s moderními a nabízí prvotřídní zážitek. Na své si přijdou nejen milovníci piva, ale i architektury a stavařiny.

Práce zde bylo dost

Práce trvaly i přes pár nečekaných překvapení necelých 18 měsíců. Zachovány zůstaly původní klíčové architektonické prvky budovy, do nichž byla umístěna moderní technologie pivovaru. Přitom se vytvořily podmínky pro další fázi pozoruhodného projektu, řešící veřejný a kulturní prostor.

„Samotný objekt je krásný. Svého času to byl pravdu chrám pokroku. Pro nás bylo asi na celé rekonstrukci nejtěžší reagovat na nová a nová zjištění stavu objektu, na která jsme přicházeli během prací, a s nimiž jsme ve velmi napjatém harmonogramu nepočítali,“ dodává Martin Hašek. 

Práce postupovaly rychle

Obsáhlá etapa zahrnovala zejména rekonstrukci prostor pro instalaci technologie s třiceti hektolitrovou nerezovou varnou. Po zhruba roce provozu má za sebou 80 várek piva.

„Nyní se připravujeme na další fázi, v níž řešíme gastro a návštěvnickou část včetně kultivace venkovních ploch,“ říká Michal Škoda, ředitel experimentálního pivovaru Proud. V budoucnu se má totiž celý minipivovar a jeho okolí otevřít veřejnosti. Vedle gastronomie tu bude velký prostor pro kulturu a obecně trávení volného času.

Historická elektrárna přežila bombardování města během 2. světové války a energii vyráběla až do 90. let. Dál se na ní už podepisoval zub času. Nyní je ale zřejmé, že se krásnou stavbu podaří zachránit.

Pro veřejný, společenský prostor je určena zhruba polovina plochy. Jádrem má být multifunkční sál až pro 500 lidí, které by měly lákat koncerty, výstavy i přednášky. Na tom pracují architekti ze studia Mimosa, kteří stáli rovněž za první etapou. Díky archivu Plzeňského Prazdroje měli přístup k dobovým stavebním plánům, výkresům, fotografiím, a proto se mohla budova přiblížit své původní podobě.

A přece se vaří – Proud zase teče

Proud bude vyrábět dál. Ale už ne ten elektrický, ale v podobě pivní značky. Ročně má jít o několik tisíc hektolitrů v sudech a skleněných lahvích. Posledním speciálem je Franz Spalek. Ležák připomínající osobnost zdejšího pivovarnictví a stavitelství z přelomu 19. a 20. století. Více o tomto ležáku zde.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*