Infoservis

Nejlepší výrobce stavebnin a Stavební firma roku

Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR vyhlásil výsledky soutěží Nejlepší výrobce stavebnin roku 2021 a také Stavební firma roku 2021. Zástupci stavebních firem a organizátoři se setkali na jubilejním patnáctém předávání, které se konalo 25. října v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze. Časopis STAVITEL je mediálním partnerem soutěží.

Letošní jubilejní ročník byl v duchu bilancování, úvodním slovem všechny přítomné přivítal Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a připomněl vývoj tohoto odvětví od stavitelského boomu v devadesátých letech až po aktuální nelehkou dobu. Avšak podotknul, že právě nesnadná situace přeje inovacím a novým postupům. Zdůraznil také akutní potřebu rozvoje Stavebnictví 4.0 – tedy jeho digitalizace, automatizace a robotizace.

Vítězové soutěže Nejlepší výrobce stavebnin roku 2021

Kategorie do 350 zaměstnanců

Kámen a písek, spol. s.r.o.

Kategorie nad 350 zaměstnanců

HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Cena MPO

DITON s.r.o.

Cena SPS

Wienerberger s.r.o.

Cena poroty

KRONOSPAN OSB, spol s.r.o.

Čestné ocenění za 10 nominací v soutěži

Xella CZ, s.r.o.

Čestné ocenění za 15 nominací v soutěži

BAUMIT, spol. s.r.o.

Čestné ocenění za 15 nominací v soutěži

P-D Refractories CZ a.s.

Stavební firma roku 2021“

Vypisovatelem soutěže je Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Stavební fakultou Českého vysokého učení technického v Praze a Národním centrem stavebnictví 4.0 Do soutěže se mohly přihlásit všechny stavební firmy, které jsou českými právními subjekty.

Soutěž probíhá ve 3 kategoriích:

1.    I. kategorie firem do 50 zaměstnanců

2.    II. kategorie firem od 50–250 zaměstnanců

3.    III. kategorie firem od 250 zaměstnanců

Za 15 let konání soutěže se celkem zúčastnilo kolem 120 firem. Od roku 2007–2021 u Stavební firmy roku bylo v kategorii malých firem do 50 zaměstnanců oceněno 14 firem. V kategorii středních firem do 250 zaměstnanců bylo od roku 2007 oceněno 19 firem a u velkých stavebních firem nad 250 zaměstnanců bylo oceněno 18 firem.

V kategorii malých firem, tj. firem do 50 zaměstnanců, zvítězily dvě stavební firmy, a to stavební firma:

EKOkonstrukce s r.o. a stavební firma Prokonstrukt s.r.o.

Společnost Ekokonstrukce s.r.o. se sídlem v Hodoníně se specializuje na vývoj a výrobu ekologických produktů ve stavebnictví. Nosným produktem společnosti je sériová a nově i individuální výroba prefabrikátů vhodných na stavbu nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb, a také výstavba těchto domů jako takových.

Pavla Džegolii, majitel společnosti Staviteli řekl: „Pokud jde o moji společnost, tak upřímně řečeno, existují dva pohledy, ten první je ten, čemu se moje firma věnuje z hlediska obchodního, ten druhý pohled je morální. První pohled je jednoduchý – stavíme dřevostavby, vyrábíme si vlastní komponenty potřebné ke stavbě apod. Druhý pohled, morální spočívá v osobním zájmu na tom, aby každý můj klient byl spokojen a žil spokojený život, to je moje zásada.“

Prokonstrukt s.r.o. se dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukci historických budov, a především kulturních památek. Jejich posláním je hledat nové využití starým budovám a vracet je znovu do aktivního života. Firma disponuje rozsáhlými zkušenostmi s rekonstrukcí těchto objektů i objektů v památkových zónách či zóně UNESCO.

Pracovníci ovládají historické technologie zdění, skladby klenebních konstrukcí či dekorativní štukatéřiny. Tesaři jsou schopni citlivě a vhodně obnovit dožívající dřevěné konstrukce. Společnost má zázemí v podobě interního projekčního týmu, který čítá pět projektantů, architektů a interiérovou designerku, kteří pomáhají s výběrem vhodných a individuálních řešení.

Firma je schopna zajistit kompletní inženýring (tj. zajistit všechna potřebná povolení), autorský i technický dozor. Firma byla oceněna cenami ze soutěží Best of Realty za rok 2021 a také Památka roku Středočeského kraje 2021 či 2. místo v celostátní soutěži Památka roku.

Pochlubit se mohou realizací obnovy Augustiniánského kláštera v Mělníku, či obnovou objektu bývalého barokního Pivovaru na Pšovce. V obou objektech šlo o adaptaci budovy pro nový účel, což s sebou neslo složité úkoly, které museli jako generální dodavatel stavby vyřešit. V projektech tak vznikl nový domov seniorů plný života a malometrážní byty pro kvalitní a spokojený život jejich obyvatel. Vše probíhalo pod důsledným dohledem památkové péče.

V kategorii středních firem, tj. firem do 250 zaměstnanců, zvítězila firma HSF SYSTEM a.s.

V roce 2021 společnost HSF System dosáhla tržeb 1,46 mld. Kč a zisku před zdaněním 119,7 mil. Kč. Celá stavební skupina HSF System měla konsolidované tržby 2,18 mld. Kč.

Jako generální dodavatel společnost HSF System loni dokončila například Areál společnosti DMHERMES TRADE v Krnově, Dům nábytku ASKO Havířov nebo Logistické centrum Gebrüder Weiss v Jenči.

Za aktivity v oblasti společenské odpovědnosti obdržela společnost HSF System Cenu hejtmana Moravsko-slezského kraje za společenskou odpovědnost v kategorii firem do 250 zaměstnanců. V minulém roce pokračovala dlouhodobá spolupráce s vysokými školami Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravskou univerzitou zaměřená na vzdělávání studentů.

Nadále rovněž společnost HSF System rozvíjela svou developerskou činnost v České republice i na Slovensku v rámci holdingové struktury pod značkou ANTRACIT PROPERTY.

V kategorii velkých firem, to jsou firmy s více než 250 pracovníky, zvítězila společnost Metrostav a.s.

Společnost Metrostav a.s. je lídrem českého stavebního trhu a vedoucí člen koncernu Skupina Metrostav.

Představuje všestrannou a dlouhodobě finančně silnou a stabilní stavební společnost se schopností získávat a řídit velké a složité projekty na českém a slovenském trhu, v řadě evropských zemí i v USA a Kanadě.

Mezi klíčové obory působnosti Metrostavu patří dopravní a pozemní stavby, včetně výstavby metra, občanské stavby, stejně jako projekty pro průmysl a ekologické stavby, pro veřejné i soukromé investory.

K realizacím Metrostavu oceňovaným v rámci oborových soutěží za rok 2021 se řadí rekonstrukce objektu Bubenská 1 v Praze 7, výstavba Městské plavecké haly Louny, realizace kostela Krista Spasitele v Praze 5, projekt výstavby silnice Fv. 714 „Astfjordkryssinga“ vč tunelů Slordal a Mjones v Norsku nebo Silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi.

Letos se Metrostav může pyšnit výjimečnými dokončenými projekty, kterými jsou např. Modernizace železničního koridoru Hostivař – Praha hl. nádraží, rekonstrukce Armádního muzea Žižkov či unikátní Modernizace plavební komory Hořín, z nichž řada je opět nominována na oborové výroční ceny.

Záznam z předávání cen lze shlédnout na:

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*