Infoservis

Největší zaměstnavatel v Litomyšli rozšířil výrobu a nabídl práci desítkám lidí

Nová hala Adfors CZ

Nová výrobní hala přibyla díky skoro miliardové investici do litomyšlského areálu společnosti Saint-Gobain Adfors CZ. Téměř plně automatizovaná linka Sázava v ní posílí výrobu netkaných textilií ze skleněného vlákna, a to na dvojnásobek dosavadních kapacit. Projekt se připravoval tři roky a nyní je výroba již v provozu, plné kapacity však dosáhne až během roku. Jejím rozšířením závod posílil své řady o 28 pracovníků především dělnických profesí.

Nová budova vyrostla na ploše 4700 m2 v areálu litomyšlského závodu hned vedle stávající linky na skleněné textilie. Linka „Sázava“, která měří zhruba 100 metrů, navýší dosavadní výrobu o 100 %. „V loni jsme do výroby investovali miliardu korun, z níž byla značná část využita právě k navýšení výrobních kapacit. Část financí pak byla použita i na letošní plánovanou rekonstrukci vany, v níž se sklo pro výrobu taví,“ uvádí výkonný ředitel Adfors CZ Pavel Semirád.

K obsluze Sázavy je potřeba 28 pracovníků. Ti už jsou nabraní, nicméně nábor do společnosti je stále otevřený, a to díky neustálým investicím a dalšímu rozšiřování výroby. V současnosti litomyšlský závod zaměstnává přes 1 500 pracovníků – jen za poslední tři roky jich nabral stovku. Coby největší zaměstnavatel v Litomyšli tak dává svým kvalifikovaným dělníkům vedle finančního ohodnocení převyšující krajský průměr a dalších benefitů možnost pracovat s těmi nejmodernějšími technologiemi.

Nová linka Sázava je na rozdíl od své o 18 let starší sestry Vltavy téměř plně automatizovaná, převážně ji tedy řídí počítač. „Díky tomu tak můžeme předem mnohem detailněji regulovat výrobní parametry. Ten rozdíl je přitom značný – asi tak jako když v kuchyni pracujete s pákovou, nebo digitální váhou,“ vysvětluje Othman Benjelloun-Touimi, ředitel divize Industrial Fabrics Europe, která obou linek využívá. Přiznává pak také, že právě nastavení automatizace na všech částech linky bylo nejnáročnější částí projektu – ten se připravoval tři roky. Samotná montáž linky trvala tři čtvrtě roku.

Takzvaný sklovláknitý vlies, tedy netkaná textilie ze skleněného vlákna, se v praxi používá převážně na výrobu dalších produktů. Jedná se o vstup využitelný například při výrobě tapet, k výztuze sádrokartonových desek či střešních krytin a izolací nebo koberců a podlahových krytin. „Výrobky ze skleněných textilií jsou primárně určené pro zahraniční trhy, vyvážejí se do celého světa. V České republice zůstává méně jak 10 %,“ uzavírá Pavel Semirád, výkonný ředitel Adfors CZ.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*