Infoservis

Ochrana novostavby v zimním období

Zima pro rozestavěný dům zpravidla nepředstavuje dobu velké produktivity. I když přes toto období práce většinou stojí, přesto je třeba nenechat stavbu úplně bez povšimnutí a dostatečně ji v chladné polovině roku zazimovat. Provedená opatření budou záviset mimo jiné na tom, zda už jsou nainstalovaná okna…

Zazimování hrubé stavby s usazenými okny

Většina stavebníků má zájem stihnout instalaci oken do novostavby ještě před zimou. Aby ale nová okna svoji první zimu zvládla, je třeba se ujistit, že připojovací spára mezi oknem a stěnou je správně provedená a dostatečně ochráněná.

„Z exteriéru i interiéru by měl tepelně izolační pěnu chránit odpovídající typ fólie, který ji zabezpečí před pronikající vlhkostí a degradací vlivem UV záření. Vnitřní fólie nepropustí do prostoru připojovací spáry vlhkost, ta vnější ji zase ochrání před povětrnostními vlivy a zatékáním případné srážkové vody, ale současně nebrání v odpařování případných vodních par,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Ihned po montáži by mělo také být provedeno zednické zapravení uzávěrů připojovací spáry, aby byla zabezpečena před povětrnostními vlivy, protože ochranné fólie nejsou uzpůsobené tak, aby dlouhodobě odolávaly působení UV záření, deště, sněhu a mrazu.

Také je třeba pamatovat na dostatečné odvětrávání vlhkosti, která se v novostavbě ve větší či menší míře vždy vytváří.

„Je třeba myslet na to, že nová okna, dveře a správně provedené uzávěry připojovací spáry stavbu uzavřou a zabrání tak samovolnému unikání vlhkosti, která se může v nevytápěném interiéru začít hromadit. Za pár zimních měsíců by tak mohlo dojít k poškození například povrchové úpravy dřevěných oken,“ říká Ing. Pavel Kašpar. Pokud navíc budou stavební práce v interiéru během zimy pokračovat, pak je pravidelné a dostatečné odvětrávání vlhkosti o to důležitější. Některé činnosti, jako je například lití podlah nebo aplikace omítek, je vždy spojeno se zvýšeným výskytem vlhkosti.

Správné zalepení rohu okna ochrannými foliemi

Zazimování hrubé stavby bez oken

V případě, že se budou okna instalovat až na jaře, je třeba ostění otvoru správně připravit, aby budoucí montáž proběhla bez problémů.

„Před montáží otvorových výplní musí být stavební otvor správně připravený a zatřený tmelem tak, aby ostění mělo mít rovný, geometricky přesný, hladký a soudržný povrch. To je vhodnější provést až na jaře těsně před samotnou montáží oken. Nemusí to ale být pravidlem. Pokud je stavební otvor již připravený, kvalitní materiály přes zimu vydrží,“ radí Ing. Pavel Kašpar. Aby byla novostavba zabezpečena před případnými nezvanými návštěvami, je vhodné otevřené stavební otvory zakrýt například pomocí OSB desek. V případě, že je pozemek oplocen a na stavbě se nenachází žádný poškoditelný nebo zcizitelný materiál, není zakrývání otvorů nezbytné. Je ale třeba vzít v potaz podmínky pojistné smlouvy domu.

Ačkoliv zimy v posledních letech možná tak trošku ztrácí na síle, přesto je potřeba hrubou stavbu na chladnější počasí správně připravit. Práce pak budou moci na jaře zase bez problémů pokračovat.

-red-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*