Infoservis

Patnáctý ročník studentské soutěže právě začíná

Společnost VELUX, organizátor soutěže pro studenty středních průmyslových škol stavebních, vyhlašuje již 15. ročník oblíbené soutěže. Letos po patnácté budou mít studenti středních průmyslových škol stavebních možnost navrhnout stavby, kde denní světlo a celková kvalita vnitřního prostředí hraje hlavní roli. Vítězové jednotlivých kategorií se tak stanou „králi“ této zajímavé disciplíny architektury.

Při příležitosti 15. výročí dostala soutěž i novou vizuální identitu. Soutěž se zaměřuje na projekty domů, kde denní světlo a přísun čerstvého vzduchu přichází do objektu střechou prostřednictvím výrobků VELUX. Současně je nutné, aby se soutěžící zaměřili na takové řešení, které je energeticky efektivní a zabezpečí trvale optimální vnitřní prostředí pro zdravé a pohodlné užívání.

Vítězové 14. ročníku (ročník 2018) byli vyhlášeni ve vile Stiassni v Brně. V hlavních kategoriích získali nejvíce ocenění studenti ze Střední průmyslové školy stavební v Opavě. Odborná porota hodnotila projekty v kategoriích Rodinný dům a Freestyle – jakýkoliv typ stavby. Co do celkového počtu ocenění se dařilo také studentům ze Střední průmyslové školy stavební v Brně. Kromě druhého místa v kategorii Freestyle získali i dvě ceny odborné poroty.

„Vysoká kvalita středoškolských prací, množství práce, které studenti na projektech odvedou, i typicky studentský nadhled a nové podněty jsou pro nás příslibem do budoucnosti. Řada studentů opravdu cíleně pracuje s denním světlem, ať už z pohledu jeho množství, ale i s atmosférou, kterou umí navodit,“ uvedla Klára Bukolská, hlavní architekt společnosti VELUX Česká republika.

„Řada zajímavých projektů se sešla i v kategorii Freestyle, kde se studenti zaměřili například na rekonstrukce chátrajících staveb v jejich okolí, oživení prázdných prostranství ve městě nebo stavby pro trávení volného času. Těší mě, že studenti nepřehlíží nedostatky ve svém okolí a snaží se zlepšovat prostor, ve kterém se pohybují,“ dodala.

Porota 14. ročníku soutěže byla zastoupena těmito odborníky:

  • arch. Jan Kratochvíl, VUT Brno, Fakulta architektury, zakladatel portálu archiweb.cz
  • arch. Jan Hlavín, Ph.D, ČVUT Praha, Ústav stavitelství
  • arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX

Život pod střechou 2018
Vítězové v kategorii Rodinný dům:

  1. místo – Matyáš Černík, SPŠ stavební Opava
  2. místo – Tomáš Derka, SPŠ stavební Opava
  3. místo – Jakub Žák, SPŠ stavební České Budějovice

Odměna poroty – Kateřina Špilháčková, SPŠ stavební Opava
Odměna poroty – Marek Výboh, SPŠ stavební Brno

Vítězové v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby:

  1. místo – Karolína Kabelková, SPŠ stavební Třebíč
  2. místo – Matěj Šafr, SPŠ stavební Brno
  3. místo – Jan Sameljak, SPŠ stavební Hradec Králové

Odměna poroty – Iva Vašáková, SPŠ stavební Brno
Odměna poroty – Ondřej Lokos, SPŠ stavební Havířov

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*