Infoservis

Pelety nahradily v Roztokách uhlí, špínu a mour

Obec Roztoky u Rakovníka najdete v meandru řeky Berounky, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Od loňského podzimu jede jejich kotelna na biomasu v plném provozu. O letošním prázdninách dojde v rámci druhé etapy k odpojení přechodné mobilní miniteplárny a celá instalace, včetně skladu paliva, bude umístěna do budovy původní kotelny.

První etapa spočívala ve vyklizení kotelny a demontáži původní technologie. Celkem bylo odvezeno téměř 25 tun odpadu. Zařízení nahradila kombinace hlavního kotle o výkonu 500 kW uvnitř kotelny a mobilní biomasové miniteplárny 300 kW. Rozvody tepla nebylo potřeba řešit, obec je modernizovala přibližně před 10 lety. Co však modernizaci vyžadovalo, byl systém měření a regulace společně s 20 předávacími stanicemi. „Abychom mohli soustavu napojit na náš systém vzdáleného online monitoringu a řízení, museli jsme výrazně upravit řadu zásadních parametrů,“ popisuje Tomáš Balzar, technický ředitel firmy IVORY Energy, která zakázku realizuje.

Příprava projektu celé rekonstrukce naplánované na dvě etapy započala na počátku roku 2018. „Původní kotelna na tuhá paliva, v tomto případě šlo o uhlí, sloužila jako centrální zdroj pro vytápění a přípravu teplé vody. Konkrétně pro objekty základní školy, mateřské školy, prodejny, radnice a 15 domů s byty,“ říká Tomáš Balzar.

Kotelna byla osazena čtyřmi uhelnými kotli s výkonem 3 MW. Šlo o spalovací zařízení neautomatické, s ručním zauhlováním, nesplňující nové přísné emisní limity. Jak Tomáš Balzar uvádí, ani provozovatel, ani obec nedisponovali dostatkem finančních zdrojů, aby se se situací vypořádali. „Nabídli jsme komplexní řešení, tedy návrh, přípravu projektu, rekonstrukci kotelny, financování i následný provoz včetně zajištění dodávky paliva,“ vysvětluje technický ředitel.

Na jejich konci je kotelna na dřevní biomasu o celkovém výkonu necelé 1 MW zajišťující automatický provoz a splňující nejpřísnější emisní limity.
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*