Infoservis

Při stavbě si lze vše jen vypůjčit

Češi si nářadí stále více půjčují. Stavebniny DEK, má plně vybavenou půjčovnu už na každé ze svých prodejen.

Česká republika se díky těmto službám posouvá k modelu stavebnictví, který dlouhodobě funguje v Západní Evropě a USA, kde si řemeslníci velmi často nářadí na konkrétní zakázku půjčují a půjčovné je dokonce součástí cenových kalkulací. V tuzemsku se při cenění menších zakázek uvádí cena materiálu a práce, ale strojové vybavení je zatím z velké části opomíjeno.
Nově otevřená pobočka Stavebnin DEK v Prostějově doplnila síť pětašedesáti prodejen největších stavebnin v Česku, které disponují unikátní půjčovnou nářadí.  Firma též otevřela nové centrální depo pro půjčování velkých stavebních strojů. V loňském roce měly Stavebniny DEK jen na půjčování obrat 296 milionů korun.
„Stavebnictví je velice nárazový a variabilní byznys. Pro nikoho není ekonomické vlastnit specializované stroje pro všechny druhy a rozsahy potenciálních prací. Proto je také naše půjčovna se svým růstem jedna z nejdynamičtějších částí společnosti DEK,“ říká Vít Kutnar, generální ředitel společnosti.
Michal Švejcar, ředitel divize půjčovna Stavebnin DEK, potvrzuje, že půjčování nářadí v Česku zažívá nebývalý boom. „Troufnu si trochu neskromně říci, že i my jsme toho důvodem. Byli jsme první, kteří spojili prodej stavebního materiálu s půjčováním strojů na jeho zpracování, a ostatní nás kopírují. Půjčovny provozujeme od roku 2013 a zatím byl náš meziroční nárůst vždy více než 100 procent. Souviselo to hodně s rozšiřováním sítě DEK půjčoven i sortimentu. I letos se růst pohybuje v řádu vyšších desítek procent,“ říká Michal Švejcar s tím, že dnes už jsou půjčovny na všech pobočkách. Letos také firma otevřela centrální depo pro půjčování velkých stavebních strojů v Praze na Zličíně.
Rostoucí zájem o výpůjčku jde napříč celým portfoliem produktů a půjčují si všechny kategorie zákazníků – stavební firmy, řemeslníci na OSVČ i koncoví zákazníci. „Když si zákazník uvědomí, že má neustále k dispozici nejmodernější techniku, nestará se o servis, ani o náklady, když stroj nepracuje, tak zjistí, že je to pro něj mimořádně výhodné,“ říká Švejcar. Podle něj ale realizační firmy začínají vnímat strojové vybavení jako důležitou pomoc, především v době, kdy nemají dost rukou na práci. Navíc udělají zakázku rychleji. Také berou v potaz následky používání nevhodných strojů. „Když elektrikář vyseká drážku v betonu bouracím kladivem, tak může celou konstrukci poničit. Když použije specializovanou drážkovačku a odsávání prachu, bude to mnohem rychlejší, vznikne mnohem méně nepořádku a investor bude mít nadále perfektní stavbu,“ ilustruje Švejcar jeden z hlavních důvodů, díky kterým přicházejí řemeslníci půjčovnám na chuť. V případě poškození stroje mají navíc k dispozici zajištěnou okamžitou výměnu a nemusí trávit čas servisem.
DEK půjčovny disponují vším od základního ručního nářadí až po těžkou stavební techniku, jako jsou rypadla, nakladače a také zařízení staveniště, což jsou nejčastěji mobilní toalety, stavební buňky a oplocení. V číslech se blíží 100 000 kusů jednotlivých položek, které jsou v průměru jednou za dva až čtyři roky obměňovány, takže nářadí je vždy v prvotřídní kvalitě.
Roční obraty od vzniku DEK půjčoven:
2013 – 2 029 tis. Kč
2014 – 24 579 tis. Kč
2015 – 69 521 tis. Kč
2016 – 146 367 tis. Kč
2017 – 296 000 tis. Kč

One Comment

  1. Vlastimil

    Zdravím, reaguji na Váš článek – máte zkušenosti s půjčením techniky odtud https://uplifter.cz ? Zajímá mne to, ale bohužel nikdo v mém okolí se v době svých staveb nebo rekonstrukcí s touto možností nesetkal. Naopak mne se to velmi líbí a příjde mi ta myšlenka fajn. Pokud byste tedy měl nějaké informace, prosím napište.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*