Infoservis

Psychiatrická nemocnice Bohnice sníží spotřebu o třetinu

Psychiatrická nemocnice Bohnice podepsala smlouvu na poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem s konsorciem společností Veolia Energie ČR a D-energy. Se smluvní cenou téměř půl miliardy korun se jedná o jeden z největších projektů v celé historii EPC v České republice. Naprostou většinu nákladů pokryje dotace a odložené splácení z garantovaných úspor.

Památkově chráněné budovy psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích projdou energeticky významnou proměnou. V rámci projektu EPC dojde k repasi či výměně téměř všech oken a dveří a k zateplení půdních prostor. Současně dojde k vyregulování otopných soustav, kompletní rekonstrukci objektových výměníkových stanic, centrální výměníkové stanice i teplovodů. Modernizováno bude také osvětlení díky novým LED svítidlům a úpravám se nevyhnou ani vodovodní kohoutky. Výsledkem projektu bude úspora v minimální garantované výši 146 milionů korun během následujících 10 let.

Zakázka je realizována v režimu EPC (Energy Performance Contracting = energetické služby se zárukou úspor), kdy poskytovatel energetických služeb zajišťuje realizaci celého projektu „na klíč“, a to včetně smluvní garance za správné fungování energeticky úsporných opatření a splácení z garantovaných úspor. Vše musí být dokončeno v roce 2023 a od roku 2024 poběží desetileté období garantovaných úspor a výkonu energetického managementu.

„Pro projekci a výstavbu investičních opatření v tak šibeničním termínu máme připraven systém ověřených dodavatelů. Kromě stavební části bude naprostá většina opatření realizována společnostmi ze skupin Veolia a SSI Group,“ popisuje Eduard Paulík, jednatel D-energy.

Podpisem smlouvy začalo tříměsíční období ověřování výchozího stavu pro návrh nejvhodnějších energeticky úsporných opatření. Samotná výstavba obvykle začíná až po ukončení tohoto období, ale v případě projektu v bohnickém areálu nelze se zahájením prací takto dlouho otálet.

„V rámci projektu musíme zrekonstruovat výměníkovou stanici o výkonu 8 MW, 10 km potrubí a 62 menších výměníkových stanic. To vše bez přerušení provozu areálu nemocnice. S pracemi musíme začít už od června a využít tak alespoň část letošního roku mimo topné období,“ shrnuje rozsah a potvrzuje potřebu okamžitého zahájení prací Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolia.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*