Infoservis

Sofistikovaná souhra kostek

Bytový dům Kaskády Hranice

Svojí osobitou koncepcí vystupuje z davu okolní zástavby a díky zemitým tónům a střízlivé bílé se do ní zároveň citlivě začleňuje. Bytový dům Kaskády Hranice na první pohled zaujme pravidelným rastrem a členitostí fasády, za níž skrývá útulné bydlení s přírodou takřka na dosah ruky.

Na počátku zrodu této stavby přitom bylo poměrně jednoduché a volné zadání: vytvořit silnou a nadčasovou architektonickou koncepci bytového domu, který by svým obyvatelům zároveň poskytl vysokou míru soukromí i prostorné terasy, přiléhající k jednotlivým bytům.

„Investor vložil důvěru v naše zkušenosti a ponechal nám pro návrh rozvržení stavby volnou ruku. Prošel s námi celým vývojem projektu, který jsme mu postupně objasňovali. Díky tomu se nám podařilo najít společnou řeč a porozumění pro naši vizi, která vychází z naší dlouholeté tradice domů kaskádového typu,“ uvádí Ing. arch. Miroslav Strnad z projekční kanceláře ARTERA ATELIER, jeden ze dvojice hlavních autorů projektu, z jejichž pera tento svébytný návrh vzešel.

Výsledkem je stavba, jejíž výjimečnost ukazují i úspěchy, které sklízí u laické i odborné veřejnosti. Získala nominaci na Stavbu roku 2020 a čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Olomouckého kraje.

Vznik krok za krokem

Výsledný projekt autorům vyrůstal pod rukama postupně. Na počátku byla jednoduchá idea, která dala krok za krokem vzniknout osobitému komplexu „Při tvorbě návrhu jsme postupovali podobně, jako když sochař tesá své dílo z hrubého kamene. Nejprve jsme vytvořili prvotní návrh, z něhož vzešla detailní studie, dokumentace pro stavební povolení a samozřejmě veškeré podklady pro realizaci. Každá další fáze byla přesnější. Finální návrh se tak prakticky shoduje s reálnou stavbou, což nám činí radost,“ doplňuje architekt.

Na základě tohoto návrhu vyrostl na západním okraji moravských Hranic výjimečný objekt, který svým osobitým pojetím vystupuje z okolní zástavby tradičních rodinných a bytových domů. „Svým účelem se jedná o pětipodlažní bytový dům se suterénem, kde jsou garáže, sklepní prostory a technické zázemí. V nadzemních podlažích je celkem 34 samostatných bytových jednotek s dispozicí 1+KK až 3+KK,“ říká Ing. arch. Miroslav Strnad.

Konstrukce budovy je tvořena železobetonovým skeletem a výplňovým zdivem, který umožnil volnost při návrhu dispozice. Zároveň se jedná o první dokončený objekt z plánované trojice staveb s jednotným vizuálním pojetím, odlišených od sebe různými odstíny vnějších dřevěných panelů. „Realizace bytového domu byla zahájena v květnu 2018 a trvala přibližně dva roky. Hrubou stavbu prováděla společnost BP STAVBY a dokončovací práce pro investora zajišťovala naše kancelář formou subdodavatelů,“ doplňuje spoluautor stavby.

Reliéf a plasticita

Reliéf budovy definuje pravidelný rastr částečně zapuštěných nebo naopak vystupujících bloků. Plasticitu stavby podtrhuje protažení některých stropních desek, které tak svým přesahem poskytují interiéru účinnou ochranu proti přehřívání v horkých letních dnech. Díky pravidelnému střídání tohoto členění na jednotlivých podlažích tak zároveň vznikly prostorné polozapuštěné terasy, které obyvatelům domu poskytují místo pro relaxaci a odpočinek.

„Hledali jsme princip, jakým způsobem dosáhnout optimální míry soukromí a velikosti teras, ale zároveň také dostatečného proslunění bytů. Jednoduché střídání sudých a lichých podlaží umožnil vytvořit dostatečně prostorné terasy dle zadání investora, aniž by byly nějak omezeny světelné podmínky v bytech,“ objasňuje architekt. Hloubka teras je prakticky součtem hloubky „lodžií“ a délky krakorců „balkonů“. K zastínění spodních bytů pak dochází pouze poloviční hmotou oproti klasickým balkonům.

Plastová okna s trojskly

Ocelové zábradlí teras v šedém odstínu stavbě dodává lehce industriální ráz, který zjemňuje jejich částečné obložení HPL panely v hřejivém dekoru dřeva. Ty poskytují soukromí a zároveň stavbu propojují s okolní zelení. Panely rovněž doplňují základní materiálovou paletu, tvořenou bílou fasádou s kontrastními břidličně šedými elementy v podobě zámečnických prvků a oken značky OTHERM.

„Investor na stavbu zvolil plastová okna OTHERM OMEGA s trojsklem, která poskytují vynikající poměr výtečných tepelněizolačních vlastností a příznivé ceny. Z hlediska barevnosti padla volba na klasickou bílou z vnitřní strany a z exteriéru na odstín basaltgrau, který respektuje celkové barevné ladění stavby,“ říká Ing. Petr Hruška, jednatel společnosti VYSOT s.r.o. – Otherm okna, která dodávku oken na stavbu realizovala. Jejich instalace proběhla za pomoci těžké techniky a pro jejich usazení byl využit těsnicí systém illbruck I3. Ten zajišťuje dostatečnou izolaci připojovací spáry a minimalizuje tak riziko vzniku tepelných mostů a s tím souvisejících energetických ztrát.

Osobitý bytový dům

Výsledkem je architektonicky osobitý bytový dům, který svou netradiční koncepcí terasové stavby poskytuje svým obyvatelům dostatek soukromí i luxus privátních teras. Beze zbytku se tak podařilo naplnit cíl, jímž bylo nabídnout klientům ty nejlepší parametry bydlení. Komfort obyvatel ještě povyšuje umístění domu na okraji města s malebným okolím, kde lze nalézt třeba Svatojánskou vyhlídku nebo dnes již světově proslulou Hranickou propast.

„Bytový dům Kaskády Hranice i rok po realizaci hodnotíme my i naši klienti velmi pozitivně. Zpětně jsme rádi, že vše dopadlo přesně podle našich představ, což dokládají úspěchy v soutěžích, kterých jsme se s tímto projektem účastnili,“ říká na závěr Ing. arch. Miroslav Strnad o tomto výjimečném komplexu, který se díky své sofistikované kompozici stal přirozeně dominantním prvkem okolí.

Autoři: Ing. arch. Ladislav Opletal, Ing. arch. Miroslav Strnad, architektonická a projekční kancelář ARTERA ATELIER s.r.o.
Spoluautoři: Marek Smékal, Dan Krejčí, Ing. Tomáš Pressburger.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*