Infoservis

Tradice, která hřeje

Česká značka Dakon je již od roku 1949 tradičním dodavatelem kotlů a od roku 2003 je součástí největšího topenářského koncernu v Evropě – skupiny Bosch. V současnosti nabízí svým zákazníkům kotle na uhlí s ručním i automatickým podáváním paliva, pyrolytické kotle na dřevo a kotle na pelety. V souvislosti s kotli na tuhá paliva se objevují termíny jako třída kotle a ekodesign.
Logo_Dakon_bile_pozadi
Třída kotle
Jde o aktuálně platné hodnocení kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 303-5:2012, která kotle dělí do tříd 1 – 5, dle jejich účinnosti a emisí. Tato norma stanoví jednotlivé třídy kotlů, jejichž parametry jsou měřeny při 100 % a 30 % jmenovitého výkonu. Kotel je zařazen do nejvyšší třídy, jejíchž limitů dosáhne při obou výše zmíněných výkonech. První vydání normy se datuje do roku 1999 s platností od 1. 1. 2000. V současné době je již zakázán prodej kotlů třídy 1 a 2. Prodej kotlů třídy 3 končí k 31. 12. 2017. Dále se od 1. 9. 2022 nebudou smět kotle třídy 1 a 2 provozovat.
EkoDesign
Jedná se o nařízení evropské komise 2015/1189, které stanoví požadavky na Ekodesign kotlů na tuhá paliva. Na rozdíl od tříd kotlů se zde hodnotní tzv. sezónní účinnost a emise. Nařízení více zohledňuje celoroční provoz kotle. Nařízení o Ekodesignu je platné až od 1. 1. 2020 a výrobci se jím zatím nemusí řídit. Nicméně od 1. 1. 2020 budou výrobci smět uvádět na trh pouze kotle splňující Ekodesing. Toto nařízení je ovšem vyžadováno již dnes, pokud chce výrobce kotel zapsat do Seznamu výrobků a technologií pro tzv. Kotlíkové dotace.
Nabídka značky Dakon respektuje vývoj legislativy, technologií i preference zákazníků. Ve svém portfoliu má Dakon výrobky odpovídající nejvyšším třídám kotlů i Ekodesignu. Kotle Dakon na tuhá paliva lze rozdělit do tří skupin:
+ Kotle s ručním přikládáním
–              kotel DOR F – třída kotle 3
–              kotel DOR 4F (nástupce kotle DOR F) – třída kotle 4 a EkoDesign
+ Automatické kotle
–              FB2 Automat – třída kotle 3
–              DOR N Automat – třída kotle 4
–              DOR N Automat – Pelety – třída kotle 5 a EkoDesign
–              DOR 5F Pelety – třída kotle 5 a EkoDesign
–              DOR 5N Automat – třída kotle 4 a EkoDesign
+ Pyrolytické kotle
–              NP Pyro – třída kotle 4 a EkoDesign
–              SP Pyro – třída kotle 5 a EkoDesign
Automatický kotel Dakon na hnědé uhlí či pelety
Podzim avizuje nastávající topnou sezónu a je tedy nejvyšší čas přemýšlet o tom, zda si nepořídit nový a hlavně úsporný kotel. Koncem léta přišla značka Dakon s novinkou kotle na spalování hnědého uhlí či pelet. Kotel s označením Dakon DOR 5N Automat má nejen vynikající užitné vlastnosti, ale hlavně je možné na jeho pořízení využít tzv. kotlíkovou dotaci.
Automatický ocelový kotel Dakon DOR 5N Automat je určený ke spalování hnědého uhlí (ořech 2) a dřevních pelet (A1) ve výkonu 7,5 – 25 kW a splňuje podmínky Ekodesignu, takže na jeho nákup může být využita kotlíková dotace. Je vybaven regulačním přístrojem s PID regulací, barevným LCD displejem a mnoha funkcemi. Zásobník paliva může být umístěn vpravo či vlevo dle potřeb zákazníka. Díky regulaci průtoku spalovacího vzduchu není nutné instalovat regulátor komínového tahu.
Kotel se velmi snadno ovládá. Stačí si vybrat typ paliva a kotel sám řídí celý proces spalování, včetně modulace výkonu v rozsahu 30-100 %. To zvyšuje komfort provozu a šetří i náklady na vytápění. Regulační přístroj kromě snadného ovládání kotle umožňuje i další funkce, včetně regulace až dvou otopných okruhů, ekvitermní regulace, týdenní časový program vytápění a teplé vody atd. Základní regulaci lze v případě potřeby ještě rozšířit o další otopné okruhy a moduly.
Nový kotel přináší řadu inovativních technických řešení. Díky patentem chráněnému spalování kotel dosahuje vysoké účinnosti a nízkých emisí. Nad litinovým retortovým hořákem je umístěna keramická tryska s rozvodem sekundárního vzduchu, kde dochází k dopálení všech prchavých látek z paliva. Regulace průtoku spalovacího vzduchu zajišťuje, že kotel stále běží v optimálním procesu spalování. V případě vyššího komínového tahu kotel sníží příkon ventilátoru, což šetří elektrickou energii. Další technickou novinkou je pohon podavače paliva nově s plochou převodovkou, což dále výrazně snižuje spotřebu elektrické energie a také hlučnost podavače. Při případném zablokování tento pohon umožňuje zpětný chod podavače, takže není nutné volat servis.
Instalace kotle je rovněž snadná a rychlá. Kotel je vybaven stavěcími nožičkami pro vyrovnání na nerovné podlaze. Výhodou je také umístění rozvaděče/svorkovnice na boku kotle pod krytem zásobníku, takže jsou snadno přístupné. Kotel lze dále rozšířit o antikondenzační a pojistnou skupinu, rozšíření zásobníku paliva, modul samozapalování paliva (hnědé uhlí/pelety).
Novým automatický kotel Dakon DOR 5N Automat je efektivním zdrojem tepla, který splňuje nejpřísnější současné nároky na účinnost, emise i technické provedení a poskytuje vysoký komfort vytápění a tepelné pohody. To, že jde o výrobek tradičního českého výrobce, navíc zaručuje nejen vysokou kvalitu kotle, ale také to, že k němu vždy bude poskytnut perfektní servis.
Dakon_DOR_5N_Automat (2)

DOR 5N Automat
Ocelový automatický kotel na hnědé uhlí (ořech 2) a dřevní pelety (A1) ve výkonu 7,5 – 25 kW. Kotel je vybaven zásobníkem a automatickým podavačem paliva. Celý proces spalovaní řídí integrovaný regulační PID přístroj, který dávkuje palivo a spalovací vzduch na základě aktuální teploty spalin a kotlové vody. Regulační přístroj dále umožňuje řízení otopné soustavy, a to až 2 otopné okruhy, z toho jeden směšovaný s ekvitermní regulací a okruhu teplé vody. Kotel splňuje podmínky EkoDesignu a je zařazen do Kotlíkových dotací. Kotel lze doplnit o další příslušenství.
 Dakon_DOR_5F_Pelety (2)
DOR 5F Pelety
Ocelový automatický kotel na dřevní pelety (A1) ve výkonech 5,4 – 18 kW a 7,2 – 24 kW. Kotel je v základním provedení vybaven pouze kotlovým termostatem, který dává pokyn k chodu automatického peletového hořáku. Díky stejným připojovacím rozměrům, jako manuální kotel řady DOR, jím lze jednoduše nahradit starý kotel DOR. K peletovému hořáku je možné připojit kompresor pro jeho automatické čištění. Kotel lze doplnit o regulační přístroj CS-408n s mnoha funkcemi a další příslušenství. Kotel splňuje podmínky EkoDesignu a je zařazen do kotlíkových dotací.
 Dakon_DOR_4F (3)
DOR 4F
Manuální ocelový kotel na hnědé uhlí (ořech 1) ve výkonech 14, 18 a 24 kW. Jedná se o pokračovatele kotlů řady DOR s léty prověřenou konstrukcí odhořívacího kotle. Ve výkonových ekvivalentech má stejné připojovací rozměry. Kotel lze stále provozovat i bez elektrické energie v samotížných systémech. Kotel lze doplnit i o další příslušenství. Kotel splňuje podmínky EkoDesignu a je zařazen do 1. vlny Kotlíkových dotací.

One Comment

  1. Děláte také kombinované kotle?

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*