Infoservis

Údržba oken výrazně ovlivní životnost

Zanedbání pravidelného servisu může znamenat výrazné snížení životnosti. A to vždycky znamená náklady navíc. Jak každá budova, tak i jednotlivé stavební prvky vyžadují pravidelnou údržbu. Například pravidelně servisované dřevěné okno vydrží i přes padesát let. Bez potřebné péče ale může přestat sloužit už po patnácti. To znamená, že správně prováděná údržba může u velkých budov ušetřit desetitisícové částky.

U rodinného domu může znamenat nutnost výměny tří či čtyř oken kvůli zanedbanému servisu nepříjemný zásah do rozpočtu. A co teprve u budov, kde jsou oken desítky, nebo dokonce stovky. „Nejčastějším zdrojem problémů, se kterými se u oken setkáváme, je zanedbaná údržba,“ konstatuje Radek Bareš z tradiční české společnosti Geus okna a připomíná, že takový přístup může třeba u dřevěných oken zkrátit životnost až na třetinu.

 

Raději častější servis než žádný

V oboru informačních technologií se dnes zcela běžně využívá parametr celkových nákladů na vlastnictví (TCO). Ve stavebnictví tento pohled zatím příliš častý není. Řada firem už ale začíná pracovat s ukazatelem celkových nákladů během životního cyklu – Life Cycle Costs (LCC). Ten určuje celkové náklady, které s sebou nese nejen postavení nové budovy, ale i její provozování. Právě pokud budeme sledovat tento parametr, ukáží se výhody zajištění pravidelného servisu jednotlivých stavebních prvků velmi zřetelně. Zkrácení životnosti v důsledku zanedbaného servisu znamená výrazné zvýšení LCC a tím i celkové ekonomické výhodnosti celé stavby.
I proto by měl být servis vždy součástí plánu správy budovy.

„V případě, že klient nemá stanovený plán kontrolní a servisní činnosti, navrhujeme ho my na základě servisních podmínek stanovených výrobcem (dodavatelem). V těch jsou dány podmínky pro pravidelnou kontrolu a provádění servisu, tzn. jednotlivé úkony a termíny,“ osvětluje situaci Karel Kadlec, ředitel divize Facility Management ve společnosti M2C a dodává: „V případě, že je na objektu více výrobců nebo dodavatelů a liší se doporučené servisní intervaly, jsou lhůty sjednocovány na tu s nejkratší periodou.“

Právě u oken se poměrně často stává, že jsou použity produkty různých dodavatelů, nebo – častěji – výrobky různých typů či z odlišných materiálů. „Na dřevěná a špaletová okna by měl být každoročně aplikován ochranný balzám a provedeno promazání kování. Každých 3 až 5 let by měla okna projít revitalizací, při které jsou celkově zkontrolována a je provedena údržba povrchů i kování. Na tuto činnost je lepší si pozvat odbornou firmu. Takto ošetřovaná okna pak vydrží mnoho desítek let,“ říká Bareš ze společnosti Geus okna. Podle něj to ve skutečnosti téměř nikdo nedělá. V tu chvíli je životnost cca 15 let, kdy pak vznikají zásadní vady povrchové úpravy i dřeva a je potřeba začít okna měnit.

Péči ale samozřejmě vyžadují i plastová a hliníková okna, ač je jejich povrch obvykle odolnější než dřevo. Životnost oken ovlivňuje nejen jejich kvalita, ale hlavně to, jak se staráme o jednotlivé části. U všech typů oken je potřeba věnovat pozornost zejména pohyblivým částem a okennímu kování. „Údržbu doporučuji provádět jednou za rok, předejdeme tak nákladným opravám v budoucnu, prodloužíme životnost oken a v některých případech také snížíme náklady na vytápění,“ vysvětluje Radek Bareš

Mytí není jen pro krásu

Na mytí oken obvykle myslíme zejména z estetického hlediska – špinavá okna přece nevypadají dobře. To může ale být zrádné a třeba snaha snížit náklady na provoz budovy omezením této „kosmetiky“ se může pořádně vymstít. „Prach je agresivní, zadržuje vlhkost, zplodiny a chemicky působí na povrchy, které se rozrušují. Následně se pak do nich usadí více prachu,“ vysvětluje Bareš. Podle Kadlece z M2C závisí plán mytí oken zejména na požadavcích klienta, protože ve většině případů se jedná o tak zvané vícepráce. „Přesto našim zákazníkům doporučujeme mýt okna alespoň dvakrát ročně, nejčastěji na jaře a pak na podzim,“ doplňuje Kadlec.
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*