Infoservis

VELUX Design Guide inspiruje při navrhování podkroví

Inspirujte se ukázkami ideálního využití prostoru pod střechou, prohlédněte si nejčastější dispozice a získejte know-how pro ergonomii podkroví a optimální umístění střešních oken i zařizovacích předmětů. Nový Design Guide, sestavený architekty a techniky společnosti VELUX, nabízí zejména odborníkům, ale i individuálním stavebníkům hned 60 vzorových dispozic a 98 detailních technických řešení. VELUX Design Guide si můžete stáhnout zdarma na stránkách www.velux.cz/design.

Pro 70 % uživatelů je dostatek denního světla zásadním parametrem při pořizování nemovitosti. VELUX Design Guide se však nezabývá pouze problematikou prosvětlení. Najdete v něm informace o ergonomii podkroví, vice než 60 vzorových dispozic všech typů místností pod šikmou střechou a 98 detailních technických řešení. V příručce je soustředěno 80 let zkušeností výrobce střešních oken VELUX s prací v podkrovních prostorech včetně užitečných tipů a triků, jak na šikmou střechu. Vše stručně, přehledně, s názornými nákresy, citacemi příslušných normových požadavků a zdůrazněním možných kolizních situací.

VELUX Design Guide nabízí souhrn informací od základů návrhu podkroví až po varianty uspořádání zařizovacích předmětů či nábytku pod šikminou. Začíná obecně u střech, probere všechny typy, příslušnou terminologii a na nákresech vysvětlí i vazby vaznicových soustav krovů. Na závěr pak představí technická řešení, přehled rozměrů jednotlivých druhů oken VELUX, osazení oken do střešní konstrukce standardní či zapuštěnou montáží, různé sestavy, montáž u hřebene střechy i osazení okna do zelené střechy.

Pět základních pilířů pro zajištění kvalitního vnitřního prostředí

Protože obytná místnost  v podkroví musí splňovat základní požadavky na podlahovou plochu (8 m2, resp. 16 m2) či výšku (230 cm), VELUX Design Guide hned v úvodu cituje z příslušné normy ČSN 73 4301 Obytné budovy a samozřejmě připomíná i stavební zákon. V následné kapitole Optimální využití podkroví pak připomíná pět základních pilířů pro zajištění kvalitního vnitřního prostředí – denní světlo, kvalitu vnitřního vzduchu, výhled, teplotu a akustiku místnosti, opět vždy s odkazy na příslušné normy. Tvůrci VELUX Design Guide porovnávají využití prostoru v závislosti na sklonu střechy a navrhují základní umístění zařizovacích předmětů pod šikminou, ať už se jedná o pracovní stůl, postel či umyvadlo, vždy s doporučením adekvátního manipulačního prostoru.

Kapitolu doplňují i základní typy a způsoby ovládání střešních oken VELUX: kyvné okno (s horním a dolním ovládáním) a výklopně-kyvné okno. VELUX Design Guide nezapomíná ani na další možnosti v podobě střešního balkonu nebo doplňkového svislého okna.

Velký prostor je věnován řešením pro jednotlivé místnosti: obývací pokoj, kuchyň (nejrůznější uspořádání ve tvaru písmen L, U, G, ostrůvkové, dvouřadové atd.), dětský pokoj (pro jedno či dvě děti), ložnici, koupelnu a pracovnu, opět s množstvím nákresů i fotografií dispozičního řešení.

Stahujte zdarma na www.velux.cz/design.

-advertorial-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*