Infoservis

Zumtobel otevřel Light Forum ve staré tovární hale

Na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních se otevřelo nové Light Forum v rakouském městě Dornbirn. Light Forum se stalo součástí konceptu Zumtobel Group Campus zahrnující přednášky, webináře i diskuze o osvětlení a další příbuzných tématech. Díky rozsáhlému hybridnímu přístupu se společnost otevírá svým zákazníkům a partnerům po celém světě, jak digitálně, tak fyzicky. Časopis STAVITEL měl možnost si prohlédnout nejen toto místo, ale i výrobní závod a seznámit se s řadou novinek.

Město Dornbirn nebylo vybráno náhodně. Jde o sídlo společnosti Zumtobel Group, kde byla také značka před 70. lety založena jako malý rodinný podnik. Light Forum vzniklo na místě staré továrny na osvětlení. Výsledkem této unikátní revitalizace je jedinečný architektonický prostor, kde mohou jednotlivé značky skupiny Zumtobel Group prezentovat nejnovější vývoj, technologie i znalosti ze světa osvětlení.

„Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit unikátní místo stvořené pro prožitek ze světla. Light Forum pro nás znamená počátek konceptu hybridního kampusu, který nám pomůže otevřít společnost globálnímu publiku,“ uvedl generální ředitel skupiny Zumtobel Group Alfred Felder. „Jako společnost hluboce zakořeněná v regionu je pro nás důležité přispět k udržitelnému užívání stávajících budov a k dalšímu ekonomickému rozvoji pomocí revitalizace staré tovární haly,“ dodal Felder.

Světlo a architektura: Spolupráce se společností Snøhetta

S myšlenkou přeměnit starou tovární halu na nové Light Forum – učinit tak vědomé rozhodnutí nezastavět zelenou plochu – přišel Herbert Resch, ředitel skupiny Corporate Architecture Zumtobel: „Světlo je náš stavební materiál. Vytváření světa zážitků pomocí světla, to je profese značek skupiny Zumtobel Group. Vždy jde o dynamickou interakci světla, architektury a lidí“. S přihlédnutím k těmto dílčím faktorům, koncept dynamického prostoru Light Forum byl vytvořen v úzké spolupráci s innsbruckým studiem renomované norské architektonické společnosti Snøhetta.

Light Forum jako místo interakcí

Ústředním prvkem prostorné haly je velkorysé dřevěné schodiště. Dodává prostoru strukturu a zároveň slouží jako atrium a místo pro setkávání, například pro přednášky či diskuze. Osvětlené krychle pomáhají v prezentaci produktů. Návrh staré tovární haly jako místa pro spolutvoření – inspirovaný firemní kulturou studia Snøhetta – umožňuje dynamické využití otevřeného prostoru. Tato flexibilita v používání charakterizuje Light Forum jako místo interakce, které lze přizpůsobit široké škále požadavků a umožňuje vyvíjet nová řešení osvětlení za přítomnosti zákazníka.

Prostor pro kulturní akce

Umělecký a kulturní prostor v rámci nového Light Fóra dá také v budoucnosti prostor externím výstavám, přičemž jejich obsah může být zcela nezávislý na stěžejním tématu světla. Kulturní iniciativy mají primárně za úkol navázat dialog mezi společností a veřejností spolu s přilehlým městským prostředím.

„Díky novému Light Fóru jako otevřenému prostoru pro sdílení a inspiraci, skupina Zumtobel Group opět zdůrazňuje svou roli inovativního hráče ve světelném průmyslu. Rozhodnutí udělat ze staré továrny architektonické centrum a zároveň základ celého kampusu nově definuje vztah k městu a k veřejnosti. Tato vize ukazuje na to, jak mohou společnosti naplnit svou společenskou odpovědnost,“ uvedl Kjetil Trædal Thorsen, zakládající partner architektonické společnosti Snøhetta.

Co jsme viděli ve výrobě

V nové verzi TECTON IP64/IP54 je osvědčený lištový systém TECTON značky Zumtobel vybaven pro použití v náročných průmyslových podmínkách. Odolné materiály a promyšlená koncepce těsnění chrání celý systém před prachem a stříkající vodou

Lištový systém, který vzdoruje živlům

Všude, kde se něco vyrábí, létá prach – například při zpracování kovů, dřeva nebo papíru. V interiéru nebo exteriéru může panovat také zvýšená vlhkost nebo chlad, například ve vícepodlažních parkovištích nebo v chladírenských provozech. Tato místa rovněž představují zkoušku odolnosti pro infrastrukturu budov, včetně osvětlení. Zároveň se průmysl musí spolehnout na trvalé osvětlení – někdy i 24 hodin denně. Z těchto důvodů rozšiřuje společnost Zumtobel svůj lištový systém TECTON o komplexní portfolio s krytím IP64/IP54. Všechny citlivé spoje jsou spolehlivě utěsněny, což otevírá další oblasti použití lištového systému TECTON na místech se zvýšeným výskytem prachu a/nebo vody.

„Nová svítidla přinášejí díky své odolnosti vůči prachu a vodě zásadní úsporu nákladů na údržbu. V segmentu lištových systémů mají svítidla TECTON IP64/IP65 unikátní vlastnosti, které otevírají velmi flexibilní možnosti instalace osvětlení v náročných průmyslových podmínkách,“ říká Jan Vacek, výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic s.r.o., české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.

Všechny kritické spoje a připojovací místa svítidel TECTON IP64/IP54 značky Zumtobel jsou vybaveny těsnicími komponenty pro zajištění komplexní ochrany proti prachu a stříkající vodě. Horní a boční povrchy korozivzdorných lišt jsou zcela uzavřené a hladké, takže neposkytují žádný povrch, na který by mohl působit prach nebo voda, a navíc se snadno čistí

Utěsněno od lišty po svítidlo

Všechny kritické spoje a připojovací místa svítidel TECTON IP64/IP54 značky Zumtobel jsou vybaveny těsnicími komponenty, které vytvářejí komplexní ochranu proti prachu a stříkající vodě. Horní a boční povrchy korozivzdorných lišt jsou zcela uzavřené a hladké, takže neposkytují žádný prostor, kudy by mohl vniknout prach nebo voda, a navíc se snadno čistí.

V oblasti spoje mezi dvěma lištami zabraňuje těsnicí manžeta vniknutí nečistot a/nebo vody do vnitřního prostoru lišty. Pěnová těsnění uvnitř profilů svítidel a průsvitné těsnicí pásky mezi prvky čoček chrání světelné zdroje typu LED před znečištěním. Mezi moduly a lištou zajišťují pěnové kuličky začerněné sazemi na vnější stěně profilu místo pro připojení chráněné před prachem a vodou.

Koncové krytky svítidel a modulů jsou vyrobeny z odolného plastu, který je pevně spojen s měkkým těsnicím lemem. Pružný materiál lemu zajišťuje těsné spojení mezi moduly a krycími lištami. Bočně probíhající těsnění z TPE uzavírají spoj mezi lištou a spodním krytem a zajišťují těsné přechody i čistý vzhled.

Pěnové kuličky začerněné sazemi zajišťují prachu- a voděodolné spojení na vnější stěně profilu mezi svítidly a lištou

Odolnost i do budoucna díky modulární, flexibilní koncepci

Každá lišta TECTON má pět napájecích kabelů, dva ovládací kabely a dva nezávislé okruhy nouzového osvětlení. To znamená, že do celého systému lze bezproblémově integrovat nejen hlavní, ale i nouzové osvětlení včetně řízení. Všechny moduly lze namontovat na lištu bez použití nářadí. Díky novému typu zajišťovacího mechanismu s integrovanými těsnicími zátkami lze svítidla, senzory a moduly nouzového osvětlení bezpečně upevnit prostřednictvím dvou bočních páček pouhým pohybem ruky.

Lištový systém TECTON se rychle přizpůsobuje měnícím se požadavkům. To je zajištěno lištou s 11pólovým integrovaným proudovým vedením a předmontovaným spojovacím konektorem, což umožňuje kontinuální odběr proudu po celé délce lišty. Těsnění ve spojích nijak nenarušuje funkčnost lišty. Osvětlovací komponenty lze mezi dvěma lištami flexibilně umístit, doplnit nebo přemístit.

Koncové krytky svítidel a modulů lištového systému TECTON IP64/IP54 jsou vyrobeny z odolného plastu, který je pevně spojen s měkkým těsnicím lemem

Zumtobel: Záleží i na tom, co nevidíme

Zumtobel představuje novou technologii „Zumtobel Spectrum“ s osvětlením LED, které imituje přirozené denní světlo ještě lépe než dosud. Barevné spektrum LED je inovativním způsobem přeměňováno na spektrum denního světla. Technologie byla vyvinuta ve spolupráci s japonským výrobcem polovodičů Nichia, který je vynálezcem elektroluminiscenčních diod (LED) a patří mezi jejich největší producenty na světě.

Světlo má svým vizuálním i nevizuálním působením velký vliv na lidské zdraví. Biologickým, tzn. nevizuálním, účinkům světla je věnována stále větší pozornost. Světlo ovlivňuje kvalitu spánku, důležité tělesné funkce a celkový pocit zdraví. Moderní koncepty osvětlení již zohledňují i nevizuální účinky světla. Zumtobel nyní posouvá se svým partnerem Nichia technický vývoj o další krok vpřed a mění barevné spektrum LED ve specifickém rozsahu vlnových délek, v němž je oko mimořádně citlivé na vizuální, emocionální a biologické podněty. Vývojáři přitom ve své práci vycházejí ze spektra denního světla.

Úprava světelného spektra LED

Zumtobel Spectrum harmonizuje světelné spektrum tak, aby bylo z lidského vnímání co nejblíže přirozenému denními světlu. V rámci tohoto procesu dochází k výraznému snížení intenzity modrých vlnových délek, zatímco azurově modré vlnové délky jsou zesíleny. Oko sice rozdíl oproti běžnému osvětlení LED nezaznamená, je však méně namáháno. Standardní světelné spektrum LED obvykle způsobuje, že má zornice větší průměr než na přirozeném denním světle stejné intenzity. Zumtobel Spectrum její průměr zmenšuje, a zornice si tak zachovává přirozenou velikost. Tím se zmenšuje množství světla, které vstupuje do oka, a snižuje se zatížení sítnice. Oči v důsledku toho zůstávají uvolněné a neunaví se tak rychle. To má na jedné straně pozitivní vliv na soustředění, na druhé straně si oko dříve a snadněji odpočine po namáhavých vizuálních úkolech.

Standardní světelné spektrum LED obvykle způsobuje, že má zornice větší průměr než na přirozeném denním světle stejné intenzity. Zumtobel Spectrum její průměr zmenšuje, a zornice si tak zachovává přirozenou velikost. Tím se zmenšuje množství světla, které vstupuje do oka, a snižuje se zatížení sítnice. Oči v důsledku toho zůstávají uvolněné a neunaví se tak rychle

Vývoj v partnerství

Zumtobel přikládá velký význam dlouhodobým partnerstvím. Jako partnera pro vývoj nové technologie „Zumtobel Spectrum“ se podařilo společnosti Zumtobel získat japonský chemický a polovodičový koncern Nichia. Obě společnosti sdílejí dvě důležité hodnoty: usilují o vývoj trvale udržitelných produktů a v centru zájmu všech jejich aktivit je lidské zdraví.

Svítidla s technologií Zumtobel Spectrum

V současnosti je podána žádost o udělení patentu na technologickou světovou premiéru „Zumtobel Spectrum“, která je testována v pilotních projektech. Prvními svítidly Zumtobel vybavenými touto technologií jsou LIGHT FIELDS III, ECOOS II a ONDARIA II. Další svítidla budou následovat.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*