Legislativa

Předkupní právo se omezí

Andrea Daňhelová

Nejdříve znovuzavedení, nyní omezení. Předkupní právo by se mělo opět výrazně změnit. V rámci druhého čtení projednávání novely občanského zákoníku v Poslanecké sněmovně byl podán pozměňovací návrh, na základě kterého by se předkupní právo spoluvlastníků mělo vrátit zpět do podoby, jaká byla v původním znění. Novela míří ještě do Senátu.

„Předkupní právo by tak znovu platilo jen tehdy, bylo-li spoluvlastnictví založeno děděním či na základě jiné skutečnosti, kterou spoluvlastníci nemohli ovlivnit,“ prohlásil Radek Škrabal, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality.

„Celý průběh trvající poslední dva roky na téma předkupní právo začíná mít spíše groteskní povahu. Máme radost, že zákonodárci chtějí tuto problematiku řešit. Velmi nás ale zaráží, jakým způsobem k tomu přistupují,“ tvrdila Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právního a compliance a jednatelka z Fincentra Reality.

Zhruba u 40 % zakázek Fincentra Reality se řeší předkupní právo. Jeho znovuzavedení před dvěma lety je pro makléře doslova strašákem, v 5 % případů se prodeje nemovitosti kvůli němu muselo dokonce zrušit. „Odstoupení jde ruku v ruce s uplatněním. V drtivé většině klientovi záleží na tom, zda podíl získá či nikoli, typicky například u garáže,“ doplnila Andrea Daňhelová z Fincentra Reality. Situace by se měla brzy zlepšit, poslanci totiž během února navrhli významnou úpravu.

„Opravdu jsme nečekali, že namísto nastavení jasných pravidel a právní jistoty zvolí prosté zrušení a vrácení do původního stavu. Z jedné strany sice přinese zjednodušení při prodeji, nicméně opět nechrání spoluvlastníky, kteří by na předkupní právo měli mít nárok,“ prohlásila Daňhelová.

Typickým příkladem je situace, ve které jednu zahradu či pole vlastní dvě osoby. Mnohdy se jedná o příbuzenské postavení. U bytu a domu druhý spoluvlastník opět neovlivní, komu bude druhá polovina nemovitosti prodána.

„Je velkou škodou, že stát na řešení některých konkrétních případů rezignoval. K čemu tedy bylo zavedení předkupního práva před dvěma lety? Akorát zavedlo stres a velkou byrokracii na realitním trhu,“ tvrdila Andrea Daňhelová, provozní ředitelka Fincentra Reality.

Podle ní se v současné době řada lidí snaží předkupní právo obejít. „Častokrát slyšíme, že klient odmítá nabídku na místo v garáži spoluvlastníkům učinit, což se snažíme vymluvit. Neučinění je větší riziko než řádně nabídnout a počkat tři měsíce na vyjádření.“

Fincentrum Reality doporučuje namísto zrušení předkupní právo lépe specifikovat. „Vhodnějším řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*