O situaci v tuzemském stavebnictví s Jiřím Nouzou


Host: Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Podíl průmyslu na českém HDP činí asi 30 %, což naši zemi řadí mezi nejprůmyslovější země světa. Český průmysl v současnosti zaměstnává přibližně 1,3 milionu lidí (téměř 36 % celkové zaměstnanosti). Průmyslové firmy i jejich zaměstnance ohrožuje bezprecedentní vývoj na trzích s energiemi v ČR a Evropě. Nejenže jsou současné ceny elektrické energie a zemního plynu dlouhodobě likvidační, hrozí dokonce přerušení či omezování jejich dodávek.

Z podílu spotřeby zemního plynu v ČR podle kategorií zákazníků jasně vyplývá, že průmysl ho spotřebuje více než dvakrát tolik co domácnosti. To musí vzít vláda v potaz. Při řešení aktuální situace zkrátka nelze domácnosti před průmyslem upřednostnit.

Jiří Nouza je prezidentem Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který reprezentuje jedno z nejvýznamnějších hospodářských odvětví. Jeho členy jsou nejen stavební firmy, ale například také výrobci a prodejci stavebních hmot, asociace, cechy nebo developeři. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Má bohaté zkušenosti jak ze soukromého sektoru, tak ze státní a veřejné správy, kde se věnoval zejména oblasti dopravy, infrastruktury a životního prostředí. Kromě jiného pracoval na ministerstvu dopravy, ministerstvu financí a byl členem Zastupitelstva hl. města Prahy.

 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*