Technologie

Akustický standard interiérových dveří

Do klidových částí domu je vhodné volit plné dveře

Výskající děti, hlučné domácí spotřebiče, hlasitá hudba, psí štěkot… Bere vám každodenní domácí ruch dobré spaní nebo klid na práci? Zkrotit nadměrný hluk v interiéru mohou pomoci vnitřní dveře.

Dlouhodobě zvýšenému hluku jsme v současné hektické době vystaveni tak často, že už si ho ani neuvědomujeme. Abychom mohli zvládat každodenní stres, je kvalitní odpočinek důležitější než dřív. Pokud k nám do křesla v obývacím pokoji doléhá křik z dětského pokoje, asi si moc neodpočineme… S útlumem běžných domácích ruchů přitom mohou pomoci vhodné interiérové dveře.

„Do klidových místností určených k práci nebo odpočinku, jako je ložnice, pracovna nebo dětský pokoj, bychom měli vybírat dveře v tzv. hlukovém standardu. Nejsou to přitom vyloženě zvukově izolační dveře, ale jedná se o dveřní komplet s kvalitními akustickými vlastnostmi, který dokáže tlumit hluk z ostatních místností dokonce ještě více, než jak to vyžaduje norma,“ popisuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA. Z pohledu útlumu hluku je třeba brát v potaz také členění dveří. „Rozhodně ten, kdo požaduje omezení šíření hluku mezi místnostmi, musí zvolit dveře plné, bez prosklení, případně dveře s výplní z plné dřevotřísky,“ radí Pavel Hajný. Jakmile se totiž plocha dveřního křídla částečně prosklí, dojde k snížení jeho zvukové izolace.

U zárubní to začíná

Je důležité si uvědomit, že kromě použitého materiálu a konstrukce dveří, má zásadní vliv na akustický útlum interiérových dveří také způsob montáže zárubně v tomto kompletu. Při osazení zárubně vzniká mezi ní a stěnou mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Většina výrobců ji nanáší pouze lokálně v několika místech.

Nevhodně nainstalovaná zárubeň
Správně nainstalovaná zárubeň

„A právě zde z pohledu zvukové izolace nastává bodovou aplikací problém, protože se tím vytváří volné prostory mezi zárubní a stavebním otvorem, kterými zvuk volně prochází, a tím se zhoršuje schopnost útlumu hluku celého dveřního kompletu,“ upozorňuje Hajný a dodává: „Abychom tedy zajistili ideální zvukovou pohodu v interiéru, přistoupili jsme ve všech případech montáže zárubní k aplikaci montážní pěny po celém obvodu zárubně, a tím zcela eliminujeme místa pro prostup hluku. Díky tomuto montážnímu postupu docilujeme i u dveří bez certifikace na zvukovou izolaci nadstandardního útlumu hluku 28 dB, dostatečného pro běžný rodinný interiér.

Běžně dostupné dveře mají přitom ve svém základu zvukový útlum asi jen 21 až 24 dB. S běžným hlukem v domácnosti si interiérové dveře VEKRA hravě poradí, ale pokud speciální provoz interiéru potřebuje vyloženě akustický útlum, pak už nastupují speciální zvukově izolační dveře, které mohou dosáhnout útlumu až 47 dB.

HS portál SLIM hliník VEKRA Futura

www.vekra.cz

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*