Technologie

Akustika a design jdou ruku v ruce

Nejen při stavbě nových budov, ale i při rekonstrukci těch stávajících se pozornost stále více upírá na prostorovou akustiku. Ta je klíčová zejména v prostorech, kde se shromažďuje více osob, jako jsou bezesporu i školy. Sádrokartonovými podhledy naplníte nejen akustické požadavky, ale vytvoříte i vizuálně zajímavý design.

Dlouhodobé působení nadměrného hluku negativně ovlivňuje soustředění a psychickou pohodu. U dětí může vést k potížím při psaní nebo mluvení, k pomalejšímu rozvoji vyjadřovacích schopností, schopnosti číst a k omezení používané slovní zásoby.

Velkoformátové akustické desky Gyptone Big

Hitem posledních let v oblasti podhledů a předsazených stěn se staly velkoformátové sádrokartonové desky, jako je např. řada Gyptone BIG, která řeší nejen design, prostorovou akustiku, ale také variabilitu prostoru. Desky jsou vyráběny s otvory čtvercovými (vzory řady Quattro), lineárními (vzory řady Line) nebo šestihrannými (vzory řady Sixto) uspořádanými tak, že vytvářejí na hotovém podhledu symetrické děrované plochy. Rubová strana těchto desek je opatřena akusticky účinnou netkanou textilií světle šedé barvy. Lícová strana desek není povrchově upravena, proto je po montáži vhodné desky opatřit penetračním nátěrem a malbou.

Dlouhá životnost

Podhledy Gyptone BIG zaručují opravdu velmi dlouhou životnost, a to hned ze dvou důvodů. Jako pevný sádrokarton prokazatelně dosahují životnosti celé budovy. Současně je možné je kdykoliv přetřít válečkem s krátkým vlasem jakoukoliv barvou na sádrokarton a dodat tak podhledu nebo stěně opět nový a svěží vzhled. Barva se však na desky nesmí nanášet stříkáním, aby nedošlo ke znehodnocení akusticky účinné textilie a tím k negativnímu ovlivnění akustických vlastností.

Díky široké nabídce vzorů, jedinečnému designu a velkému výběru akustických vlastností umožňují desky Gyptone BIG architektům i konečným uživatelům vytvořit ideální akustické prostředí při zachování vysoké estetické hodnoty podhledu nebo stěny.

Vysoká pohltivost zvuku

Pomocí desek Gyptone BIG vytvoříte akustický bezesparý podhled nebo předsazenou stěnu s vysokou pohltivostí zvuku. Použít se dají i na stěny, čímž je možno dosáhnout ještě většího zkrácení dozvuku a zároveň zachovat jednotný design prostoru. Desky Curve mohou být navíc ohýbány až do poloměru 1200 mm. Díky malým hodnotám roztažnosti desek Gyptone BIG v závislosti na změnách okolního prostředí (vlhkost, teplota apod.) jsou podhledy i předstěny tvarově stálé.

Vzhledem ke svým zvukově pohltivým vlastnostem jsou vhodné zejména do prostor s větší koncentrací lidí, jako jsou vstupní haly, kanceláře, výstavní prostory a v neposlední řadě školy.

Technologie Activ’Air zlepšuje kvalitu ozvduší

Všechny typy těchto akustických desek obsahují technologii Activ’Air, která účinně pohlcuje až 70 % formaldehydu v ovzduší a mění ho na neškodné inertní látky. Výsledkem je čistý vzduch v interiéru po dobu minimálně 50 let.

Zvláště prospěšná je tato technologie právě v prostorách, kde se pohybují děti. Dětské plíce vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin, jsou zranitelnější, co se týká vyvíjejících se dýchacích cest a plicních sklípků.

Moderní přeměna školy Dyveke v Kodani

Škola ze sedmdesátých let 20. století byla určena k renovaci v rámci urbanistických plánů rozvoje města. Zvláštní pozornost byla věnována akustice (částečně kvůli novým požadavkům na kontrolu doby dozvuku ve školách), osvětlení, větrání a IT zařízení.

Rigips úzce spolupracoval s architekty a akustickými inženýry, aby našel řešení, které na jedné straně umožnilo splnit náročné akustické požadavky a na druhé straně naplnilo touhu architektů po vizuálním vyjádření.

Jedním z cílů rekonstrukce bylo přivést do budovy co nejvíce denního světla a zároveň vytvořit atraktivní prostor, kde děti budou chtít trávit čas a pracovat na svých projektech a scházet se. V chodbách vznikla světlá zákoutí s moderním sezením. Zdánlivě tak nezajímavá část budovy, jako je chodba, předčila svůj potenciál a stala se rázem centrem dění.

Výběr materiálu, zvláště ten podhledový a předstěnový, byl pro tento projekt zásadní. Architekt Uffe Bay-Smidt z KANT Architekter zvažoval tři zásadní aspekty: estetiku, ekonomickou stránku a funkčnost spojenou s akustikou. Před samotnou výstavbou porovnávalo studio dva různé typy materiálů, běžné minerální kazetové podhledy a sádrokartonové desky.

Oba materiály by naplnily zákonné požadavky na dobu dozvuku (0,4 s). Z pohledu celkových nákladů vycházel však sádrokarton lépe. Jeho povrch je pevnější, a tudíž nevyžaduje tak náročnou údržbu. Esteticky navíc vytváří i zajímavější a hravější prostor, což je důležitý aspekt nejen ve vzdělávacím zařízení. Použití perforovaných sádrokartonových desek Gyptone BIG Quattro 41 Activ’Air zároveň zachovalo původní ráz kazetových systémů, jelikož jeho perforace je čtvercového tvaru.

Pozornost věnovaná prostorové akustice měla bezesporu pozitivní dopad na chování dětí i učitelů. Ti potvrdili, že se změnil způsob, jakým žáci ve třídách komunikují, a celkově se hluk v učebnách významně snížil. I na chodbách děti přestaly pobíhat a jejich řeč se uklidnila. Rekonstrukce školy Dyveke je zdárným příkladem toho, že estetika a akustika k sobě patří a má smysl oba tyto aspekty řešit.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*