Technologie

Bateriové stanice AES s českým řešením

Schéma akumulační energetické stanice AES s modulárním systémem

Poptávka po domácích systémech ukládání energie roste, v současnosti je v České republice instalováno přes dva tisíce domácích úložišť pro elektřinu vyrobenou z fotovoltaických systémů. Jejich kapacita se pohybuje v průměru mezi 4,8 až 16 kilowatthodinami. Společnost Fenix Group má s provozem bateriových úložišť pozitivní zkušenosti – už čtyři roky je v provozu objekt kancelářského centra Fenix Trading v Jeseníku, kde si holding Fenix Group mohl otestovat spolupráci fotovoltaické elektrárny, bateriového úložiště, systému elektrického sálavého vytápění a vnější distribuční sítě.

I v následujících letech se očekává zvýšený zájem o domácí systémy ukládání energie. Pomáhají tomu také podpůrné programy ministerstev, zejména MŽP s programem Nová zelená úsporám, určeným pro domácnosti. Lze očekávat, že díky technologickému rozvoji, postupnému snižování cen domácích úložišť a zvyšujícím se nárokům na ochranu životního prostředí bude počet bateriových systémů u nás růst.

Ocenění za inovativní přístup

U objektu kancelářského centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku si holding Fenix Group otestoval spolupráci fotovoltaické elektrárny, bateriového úložiště, systému elektrického sálavého vytápění a vnější distribuční sítě. V roce 2016 byla také založena společnost AERS s.r.o. Patří do holdingu a věnuje se vývoji vlastních bateriových úložišť. Špičkovací stanice SAS ve výrobním závodě firmy Fenix v Jeseníku, kterou AERS v roce 2018 vyrobil a dodal, je ostatně jedním z největších bateriových úložišť v ČR.

Další špičkovací stanice firmy AERS funguje od jara letošního roku ve Strojírnách Rumburk. Technické řešení špičkovací akumulační stanice ve výrobním závodě v Jeseníku bylo oceněno i v rámci 17. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018. Cenu Titul ČEEP 2018 v kategorii Inovace a cenu Technologické agentury ČR převzal v listopadu loňského roku za projekt Ing. Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group a.s.

Schéma rodinného domu s akumulační energetickou stanicí AES. Do stanice se připojí stringy z FVE panelů, na druhé straně se stanice napojí na vnitřní síť objektu.

Naprostá absence mikrovýpadků

„Získaná data a zkušenosti nám ukázaly, že úložiště funguje zcela dle našich potřeb a plní všechny hlavní funkce, které jsme od něj očekávali. Celkové náklady představovaly 12 milionů korun. Jejich návratnost vidíme podle dosavadních měření na zhruba sedm let, výhledově bude ještě nižší. V reálném provozu se například podařilo snížit sjednané maximum o 25 %. Největší přínos ale není v úsporách energetických nákladů, i když i tady ročně šetříme stovky tisíc korun. Zásadní je pro nás naprostá spolehlivost v dodávkách energie a 100% absence mikrovýpadků, tam jsou roční úspory vyšší než 1,5 milonu korun,“ uvádí Ing. Cyril Svozil.

Špičkovací akumulační stanice je koncepčně navržena tak, aby se mohla využívat v širokém spektru cílových aplikací. Stanice SAS obecně zajišťují vytvoření vlastní energetické kapacitní zálohy provozu výrobního nebo obchodně-komerčního objektu. Určeny jsou pro provoz v různých pracovních režimech: snížení rezervovaného výkonu, řízení 1 hod. maxima, ochrana a energetická záloha proti výpadkům, řízení a kompenzace kvality sítě, eliminace pokut za překročení maxima.

Domovní akumulační stanice

Špičkovací stanice pro průmysl a obchod mají za sebou už první praktické realizace, nyní se pozornost obrací i na trh stanic, instalovaných v rodinných domech. Společnost AERS s.r.o. v loňském roce úspěšně dokončila několikaletý vývoj a certifikaci domovních modulárních akumulačních stanic s názvem AES. Tyto stanice jsou kompletně českým řešením. Know-how pochází od firmy AERS, samotná úložiště jsou pak sestavována ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku.

Ředitel společnosti AERS Ing. Cyril Svozil jr. k tomu uvádí: „Vývoj jsme zajišťovali my, v rámci celého holdingu Fenix Group pak bylo rozhodnuto rozběhnout sériovou výrobu. V lednu jsme dokončili rekonstrukci objektu výrobního areálu v Jeseníku, který nyní slouží pro výrobu stanic AES. Jako první jsme na trh uvedli typ AES 10, což je akumulační energetická stanice o výkonu 10 kW s kapacitou úložiště 11,25 kWh. Je to modulární systém a kapacita této verze bude jednoduše i dodatečně rozšiřitelná až na 22 kWh. Kromě samotných bateriových článků s BMS a nabíjecí jednotky stanice obsahuje také MPPT modul, invertor a modul synchronizace.“

„Jedná se tedy o provedení all in one. Do stanice se připojí pouze stringy z FVE panelů, na druhé straně se stanice napojí na vnitřní síť objektu. Akumulaci zajišťují články LiFePO4 od osvědčeného výrobce. V letošním roce se chceme dostat na výrobu 30 až 50 stanic měsíčně. Výroba domovních akumulačních stanic bude třetím stěžejním výrobkovým střediskem ke stávající výrobě sálavých panelů ECOSUN a topných kabelů a rohoží ECOFLOOR v závodě v Jeseníku,“ dodává.

Efektivní nástroj pro nízké provozní náklady

Absence racionálního skladování elektřiny dlouhou dobu omezovala možnosti energetických úspor a snižování spotřeby. Situace se začíná měnit s vývojem nových akumulačních systémů, postupným poklesem jejich ceny a s přispěním státní podpory.

Decentralizované zdroje obnovitelné energie (zejména fotovoltaické) spolu s akumulačním systémem začínají být cenově dostupnou alternativou pro vlastníky nemovitostí. Ve spojení s výhodami elektrických topných systémů tak dostává majitel efektivní nástroj, který mu zabezpečí vysoký tepelný komfort při zachování nízkých provozních nákladů.

Více na www.aers.cz a www.fenixgroup.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*