Technologie

Bednicí systémy a podpora pro stavbu

Velká část staveb, alespoň co se týká jejich nosné konstrukce, je dnes realizována z monolitu. Úspěch stavby tak zhusta závisí také na použitém bednění, jeho dostatečné únosnosti a v případě pohledových povrchů samozřejmě i na bednicím plášti. Nasazení profesionálního bednění navíc může stavbu výrazně urychlit a učinit ji také bezpečnějším místem pro práci.

Už v první fázi přípravy stavby je vhodné se rozhodnout pro dodavatele bednicí techniky a doprovodných systémů. Volba bednicího systému totiž může výrazně ovlivnit průběh realizace i náklady. Například ve společnosti Doka se obchodní i techničtí poradci snaží, aby výběr bednění co nejlépe odpovídal požadavkům realizace a aby plánování skutečně odpovídalo potřebám stavby, bednění bylo dodáno jen skutečně potřebné množství v ten pravý čas a plán reflektoval i co nejnižší náklady na zajištění výstavby monolitu.

Zaklínadlem dnešní doby bezesporu je rychlost výstavby. S nasazením moderních bednicích systémů, jako je například prvkové stropní bednění Dokadek, které je montováno odspodu, nebo stěnové bednění Framax Xlife plus s použitím jednostranných kotev, tak stavebníci výrazně šetří čas. Manipulace s bedněním je navíc snadná, přesná a bezpečná. Systémové prvky lze dodatečně využít i jako estetický nosič, kdy rámy otisknuté do betonu přinášejí výrazný geometricky uspořádaný spárořez.

Díky kompozitní bednicí desce Xlife je povrch betonu čistý a hladký. Moderní architekturu ovšem zhusta zdobí i různě strukturované povrchy pohledových betonů či neobvyklé tvary monolitických konstrukcí. Pro takové případy jsou připraveni truhláři ve výrobně zvláštního bednění společnosti Doka v pražských Čakovicích, kteří vyrobí bezpečné a snadno použitelné bednění pro téměř jakýkoliv tvar i povrch.

Dnešní stavba je bezpečná

Bezpečnost znamená rychlejší výstavbu, preciznější práci i méně prostojů. V bezpečném prostředí se totiž pracovníci mohou výrazně lépe soustředit na vykonávání úkolů a ty zvládat s větším nasazením. Profesionální bezpečnostní systémy jsou navíc kompatibilní s dalšími systémy na stavbě. Například komponenty programu Doka Safety byly přímo vyvíjeny s bedněním tak, aby poskytly maximální ochranu při realizaci monolitu i v rámci hrubé stavby.

Online podpora

Elektronizace směřuje mílovými kroky i do stavebnictví. Nastupující generace stavbyvedoucích vnímá elektronické technologie jako pozitivum, které jim výrazně usnadní každodenní plánování i správu staveniště. Některé aplikace už nejsou hudbou budoucnosti, mohou se využívat naplno, což řada firem dělá na denní bázi.

Bednění lze například objednat online přes obchod shop.doka.com, veškeré dokumenty a procesy týkající se bednění archivovat a vyhodnocovat pomocí zákaznického portálu myDoka a vyzrávání betonu kontrolovat pomocí systému Concremote. A takových aplikací, které budou provázány nejen s bedněním, bednicí technikou, ale i dalšími odvětvími a konečně i se systémem BIM, bude přibývat.

Zkušenost ze světových projektů

Každý projekt je jedinečný a vyžaduje jiný přístup. Co však může pomoci všem, je odborná znalost problematiky a hluboké zkušenosti z tisíců realizací v různých podmínkách celého světa. Takové může nabídnout právě společnost Doka, která má své zastoupení ve více než sedmdesáti zemích na pěti kontinentech a bednění nejen na stavby dodává, ale sama projektuje, vyvíjí a vyrábí v evropské kvalitě.

Součástí podpory stavby tak nejsou jen dodávky bednicích systémů, ale kompletní poradenství od samotného počátku výstavby a výběru jednoduchého bednicího systému až po realizace nejsložitějších projektů.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*