Technologie

Bezpečnostní příčka Habito® H včetně dveří zajistí maximální ochranu

Bezpečnost na prvním místě. To platí i v případě komplexního a hlavně odzkoušeného řešení bezpečnostní příčky Habito® H v kombinaci s dveřmi Atex Safe RC3. Celá konstrukce odpovídá bezpečnostní třídě RC3, a je tak ideální pro mezibytové příčky.

Bezpečnostní konstrukce jsou jedním z hlavních témat v bytové výstavbě. Pro kompletní ochranu prostoru je nutné myslet nejen na příčky, ale i řešení bezpečnostního mezistropu, případně předstěn. Slabým místem konstrukcí mohou být dveřní otvory, proto Rigips spojil své řešení příčky Habito® H s výrobcem bezpečnostních dveří Atex.

Bezpečnost sádrokartonových konstrukcí

Přibližně před dvaceti lety můžeme zaznamenat počátek bezpečnostních konstrukcí, kdy byly tyto příčky dány tvrdou definicí, vyzděná a oboustranně omítnutá stěna z plných cihel v minimální šíři 150 mm. V té době sádrokartonové mezibytové příčky vyhovovaly pouze z hlediska vzduchové neprůzvučnosti a nebylo u nich možné zaručit možnost pojištění proti nedovolenému vniknutí.

Jednoduchá kovová konstrukce desky Habito® H

„V Rigipsu jsme se rozhodli zděnou konstrukci dle definice bezpečnosti odzkoušet a dospěli jsme k závěru, že odpovídá úrovni RC3 dle normy ČSN EN 1627 (BT3 dle dřívější verze této normy),“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips. Cílem bylo dosáhnout srovnatelné úrovně bezpečnosti při použití sádrokartonových konstrukcí. Řešením bylo běžný sádrokarton vyztužit pomocí vložených vrstev ocelového pozinkovaného plechu. „Díky vývoji na poli sádrokartonových desek je však nyní možné tyto výztuhy zcela vypustit. Bezpečnosti třídy RC3 dosáhneme samotným sádrokartonem, a to vysokopevnostními sádrokartonovými deskami Habito® H, což je obrovský posun kupředu,“ doplňuje Robert Hošek.

Komplexní a odzkoušené řešení

Dvojité opláštění konstrukce vysokopevnostním sádrokartonem Habito® H zajistí požadovaný stupeň ochrany bez dalších dodatečných výztuh. Mezibytové příčky v dané skladbě jsou plně odolné vůči násilnému vniknutí, je však ideální je doplnit o bezpečnostní dveře. Proto vznikla spolupráce značky Rigips a výrobce dveří Porta Doors, pro které zajišťuje v ČR distribuci a technický servis společnost ATEX GROUP.

Komplexní sádrokartonová konstrukce s dveřní zárubní bezpečnostních dveří Atex Safe RC3 a samotným dveřním křídlem byla podrobena zkoušce v akreditované zkušebně TREZOR TEST. „Zkouška v souladu s normou ČSN EN 1627 potvrdila, že ve všech aspektech zmíněná sestava splňuje požadavky na bezpečnost RC3,“ doplňuje Robert Hošek. Použité dveře navíc poskytují i požární ochranu, jsou kouřotěsné a dosahují výborných akustických hodnot s neprůzvučností Rw = 40 dB.

Bezpečnostních příček i dveří je na trhu celá řada. Nicméně ověření, že bezpečnost je zachována i při zabudování konkrétních bezpečnostních dveří do konkrétní bezpečnostní příčky, je vskutku unikátní. Proto lze s jistotou tvrdit, že pouze bezpečnostní příčka Habito® H v kombinaci s bezpečnostními dveřmi Atex Safe RC3 je prokazatelně bezpečné řešení. Toto tvrzení potvrzují i provedené zkoušky v akreditované zkušebně a doložitelné patřičné certifikáty.

-advertorial-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*