Technologie

BIM je pro VEKRU standard

Umísťováni hliníkového HSP do stavebniho otvoru

Současný trend digitalizace stavebnictví ovlivňuje také výrobu otvorových výplní, v jejichž případě usnadňuje nejen samotné zhotovení, ale zároveň už i předcházející fázi, tedy jejich projekční návrh.

Značka VEKRA, která je největším tuzemským výrobcem oken, vnímá současný vývoj a směřování stavebnictví a v souladu s tím nově rozšiřuje své portfolio o podklady pro práci s informačním modelem budovy. „Naším cílem bylo zvýšit efektivitu spolupráce s odbornou veřejností, především s architekty a projektanty. Poskytování podkladů prostřednictvím BIM knihoven pro nás tedy bylo logickým krokem. Každá dodatečná změna projektu totiž znamená další vynaložený čas a výdaje navíc. Nejčastějším důvodem přitom bývá právě nedostatek podkladů a informací na straně projektanta. Právě tomu jsme chtěli předejít,“ vysvětluje Ing. Michal Urban, BIM manažer značky VEKRA.

HS portál VEKRA Natura 78 lazura topol

Jelikož výroba oken probíhá s přesností na milimetry, je nutné každý prvek posuzovat samostatně, a to zejména z pohledu jeho trvalé spolehlivosti a funkčnosti. Problémem mohou být zejména limitní rozměry, na jejichž překročení program díky BIM podkladům dokáže upozornit. Dojde tím k minimalizaci rizika nutných úprav v dokumentaci, která by jinak mohla obsahovat technologicky nevyrobitelné prvky.

HS portál slim dřevohliník AM-04-FS aluron. Zevnitř transparent alu design classic dřevohliník

„Dalším benefitem je, že BIM prvky VEKRA obsahují i vlastnosti nejpoužívanějších výplní. Projektant tak má jistotu, že každá kombinace rámu a výplně, kterou lze v rámci prvku vybrat, je realizovatelná a je k ní možné dodat prohlášení o vlastnostech. V tom jsou tyto BIM prvky VEKRA unikátní,“ říká Ing. Michal Urban z VEKRY.

Namísto složitého a zdlouhavého hledání informací projektant pouze jednoduše vloží BIM prvek do svého projektu a případně upraví podle požadovaných preferencí. Zjednodušuje se tím práce pro všechny zúčastněné strany.

Hliníková okna FUTURA

„Podkladů pro projektanty máme k dispozici celou řadu a v různých formátech. BIM prvky momentálně poskytujeme pro programy Revit a Archicad. K dispozici jsou pro okna, vchodové dveře a posuvné systémy ze všech nabízených materiálů,“ dodává Ing. Michal Urban z VEKRY.

Do budoucna dojde k rozšíření také o podklady pro interiérové dveře, stínění a garážová vrata. Knihovna navíc nabízí možnost vyfiltrovat si prvek dle vlastních preferencí.

Servis zákazníkům

Více informací na www.vekra.cz

Foto: VEKRA

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*