Technologie

Budova ALFA TOWER projde celkovou rekonstrukcí

Současný stav ALFA TOWER

Jedna z dominant města Říčany, budova bývalého ředitelství státního podniku Interiér Říčany, projde v následujících měsících významnou rekonstrukcí. Administrativní budovu ze 70. let minulého století investiční společnost Vihorev Group přemění na moderní apart hotel Honest Říčany.

„Honest Říčany nabídne servisované apartmány v rozmezí 2. až 12. podlaží, včetně výjimečných střešních apartmánů, z nichž většina již od úrovně 2.NP poskytuje široký výhled do krajiny. Kromě recepce, která bude fungovat nepřetržitě, a lobby projekt zahrnuje i další nebytové prostory na úrovni 1.PP a 1.NP, ve kterých se plánuje coworkingové centrum sdílených kanceláří, jejichž nabídka v lokalitě zásadně chybí, fresh point, doplňkově případně wellness/fitness koncept,“ říká Maxim Vihorev, zakladatel Vihorev Group.

Model ALFA TOWER

Budova je atypická svým konstrukčním systémem. „Jde o ocelovou konstrukci, kdy vrchní podlaží (páté až desáté nadzemní podlaží) jsou zavěšená a ostatní podlaží (od prvního po páté) jsou podporována klasicky sloupy po obvodu objektu. Tyto sloupy ale byly doplněny až později, aby ulehčili původně kompletně závěsnému systému. Konstrukce je navíc svázána na střeše stahovacím věncem, jehož realizace byla tehdy na hranici technologických možností. Jedná se tedy o velmi unikátní a nezvyklou konstrukci,“ přiblížil současnou podobu budovy Tomáš Wildt, manažer Vihorev Group.

Vizualizace exteriér

Generálním dodavatelem rekonstrukce budovy bude společnost VCES a.s., která staveniště převezme počátkem září a v první etapě ji čeká mimo jiné odstranění a nahrazení staticky nevyhovujících částí nosné konstrukce. „S ohledem na atypický konstrukční systém budovy byl statikem vypracován podrobný postup, konstrukce se bude v podstatě rozebírat ručně. Zároveň s tím se budeme muset vypořádat s azbestem, který obsahuje jak fasáda budovy, tzv. boletické panely, tak jím jsou obložené veškeré ocelové konstrukce skeletu budovy. Práce tak budou probíhat za přísných režimových opatření,“ popsal první fázi projektu Martin Minařík, zástupce obchodního ředitele VCES a.s. „Tyto práce budou trvat zhruba sedm měsíců a naváže na ně zmonolitnění skeletu budovy, které budově zajistí standardní konstrukční živostnost do budoucna.“ doplnil Minařík. Stavební práce by měly být kompletně dokončeny do konce roku 2023.

Vizualizace interiér

Státní podnik Interiér Říčany patřil mezi nejvýznamnější výrobce nábytku v socialistickém Československu. Při vyklízení interiéru budovy se podařilo zachránit materiály dokumentující výrobní program firmy. Tyto materiály společnost Vihorev Group poskytne Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Původní zachovanou projektovou dokumentaci budovy pak získá Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze. Plastiku „Dívka“ autorů Miloslava Šonky a Luďka Todla, která se nacházela před budovou ředitelství, pak společnost Vihorev Group daruje do sbírek Muzea Říčany.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*