Technologie

Chameleonské domy hrají ročními barvami

Trondheim v Norsku se může pochlubit jedinečným sídlištěm na kopci Josefinesvingen. Třiadvacet domů zde získalo barevnou fasádu z hliníku značky PREFA. S proměnami světla se v různých obdobích dne a roku mění i vzhled samotných budov.

Stavitelé se museli při budování sídliště postavit čelem nelehké výzvě. Vytvořit bydlení pro mnoho lidí na malém prostoru, zohlednit parkovací místa a zachovat zdejší obchod. Výšková stavba by se do zástavby s klasickými rodinnými domy příliš nehodila. Norský architekt Sevrin Gjerde se ve spolupráci s kolegou Daigou Ishii popasoval se zadáním brilantně. S jasně danými hranicemi mu nepřipadalo tak těžké najít vhodné řešení.

„Vytvořili jsme nejdříve malý kopec jako místo pro budoucí barevné domky. Ty pak dostaly například nebesky modrou nebo cihlově červenou barvu, aby tak ideálně zapadly do okolí,“ říká Gjerde, který se chtěl v dětství stát pilotem letadla. Nakonec však jeho kroky vedly jiným směrem a věnuje se architektuře.

O projektu
  • Název projektu: Bor Hill
  • Země: Norsko
  • Objekt, místo: sídliště Josefinesvingen, Trondheim
  • Typ stavby: novostavba
  • Architekti: Agraff Architektur, arch. Sevrin Gjerde
  • Realizace: Meisterblikk AS
  • Typ střechy: Prefalz 
  • Barva střechy: 5 zvláštních barev na přání
  • Typ fasády: Prefalz 
  • Barva fasády: 5 zvláštních barev na přání

Architektura zvítězila

Branže, které se Sevrin Gjerde nyní věnuje, mu byla souzená. Ukázalo se to již v jeho dvanácti letech na základě testu předpokladů pro různá povolání. Z výsledného doporučení pro studium architektury byl však nejprve rozpačitý a nedovedl si představit, co ho čeká.

„Když jsem řešil, na kterou univerzitu se hlásit, řekl mi kamarád z kapely, abych se s ním přihlásil na fakultu architektury a mohli jsme tak spolu hrát dál. A tak jsem šel…“ vzpomíná s úsměvem Gjerde, který kromě Norska absolvoval i školy ve Švédsku nebo Španělsku.

Odtud pak zamířil zpátky do své domoviny. Tady nyní přednáší i na své alma mater, technicko-přírodovědecké univerzitě. „Vysvětluji rád studentům, co obnáší práce architekta. Někdy o ní mají mladí lidé zkreslené představy, ale velkou radost mám z jejich inovativních myšlenek,“ prozrazuje.

V hlavní roli hliník

Na trondheimském sídlišti se podařilo vytvořit co největší soulad s okolním prostředím. Novostavby se přibližují vzhledem ostatním domům, je však znát, že jsou moderní a jiné. Svou barvou se podobají typickým stavbám v norském městě.

„Barvy jsme zvolili záměrně. Díky využitému materiálu ale vypadají velice futuristicky,“ popisuje architekt. Jako fasáda i plášť střešní konstrukce posloužily hliníkové plechy. V tom je hlavní rozdíl od okolních dřevěných domů. S měnícím se obdobím nebo denní dobou se mění i světlo, které moderní fasáda odráží. „Je to jako jedno velké zrcadlo, které je krásné, ale vždy proměnlivé. Velice se mi líbí červené odlesky, když zapadá slunce,“ říká Gjerde.

Falcovaná krytina

Využitá falcovaná krytina Prefalz byla jasnou variantou. Splňuje vše, co bylo při stavbě potřeba. V Norsku šlo o první velkou realizaci stavby s výrobky PREFA. Šéf pokrývačů Dag-Arne Gundersen se práce zhostil skvěle. Se svými zaměstnanci se věnoval fasádám a střechám třiadvaceti domů během celého roku. Jak ale vzpomíná, práce to byla občas nelehká.

Počasí na severu bývá drsné a času nebylo nazbyt. „Často jsme pracovali pod umělým osvětlením, byla velká zima a dlouho také sníh. Hliníkové svitkové pásy Prefalz nám ale naštěstí ulehčily práci. Manipulovalo se s nimi výborně,“ chválí Gundersen.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*