Technologie

Čím větší okno, tím větší prostor potřebuje pro dilatace

K aktuálním architektonickým trendům patří větší prosklení. Velká okna propojí interiér s exteriérem a otevřou krásné výhledy do zahrady, odkud naopak do domu pronikne více přirozeného světla. K dokonalému dojmu objektu přispěje i vzhledné provedení omítky okolo rámu.

Začišťovací lišty pro napojení ETICS, tzv. APU lišty, usnadňují a zkvalitňují omítání, ale především vytvářejí funkční přechod mezi fasádou a okenním rámem. Vyrovnávají totiž mikropohyby, čímž brání znehodnocení rámu i fasády. Čím větší je okno, tím větší prostor pro dilatace potřebuje. Zbývá vybrat lištu, která takové pohyby vydrží. Lišty a profily dodávané společností HPI-CZ, jedním z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás, vynikají svou pevností, odolností proti ohýbání a praskání, takže se také snadno aplikují.

Pozor na praskliny

Okna ještě zářící novotou, ale zároveň už praskliny v nové fasádě v okolí rámu. Takový pohled je sice možná překvapivý, ale ve skutečnosti poměrně častý nejen u rodinných domků, ale i u panelové výstavby. Důvodem je nepoužití začišťovacích okenních lišt při realizaci zateplovacího systému, případně jejich špatná volba. Ačkoliv jsou tyto APU lišty v celkovém rozpočtu ETICS nepatrnou položkou, mají zásadní funkci.

Nutná je dilatace

Dilatace, které vedou ke vzniku trhlin, jsou zapříčiněny rozdílnou objemovou změnou jednotlivých materiálů. Častěji tak praskliny vznikají u rámů plastových oken, které vykazují oproti jiným materiálům vyšší tepelnou roztažnost. Vliv má kromě roztažnosti rámu také pozice okna oproti původní stěně, tloušťka tepelně izolačního materiálu, ale také třeba barva nové omítky. Na první pohled neškodné trhlinky a prasklinky se mohou vlivem povětrnostních podmínek postupně zvětšovat a omítka se začne postupně drolit a opadávat. Vzhled nových oken je tak posléze narušen nevzhlednou navazující omítkou. To mu se dá předejít důslednou volbou lišty. Jak ale zjistíte, která lišta se hodí například do domu s třímetrovými okny, který bude mít tmavě šedou fasádu?

Transparentni okapnice

Při orientaci pomůže tabulka

Připojovací profily jsou vybaveny ochrannou odlamovací lamelou se samolepicí PE páskou pro připojení krycí fólie. Ta zabraňuje poškození rámů (poškrábáním, stavební chemií) při aplikaci omítek a po dokončení realizace zateplení se tato část odlamuje. Začišťovací lišty jsou nabízeny ve variantách s přiznanou hranou, pod omítku (kdy je vidět jen polyetylenová páska), nebo s těsnicím jazýčkem (i polyetylenová páska je schovaná). Těsnicí jazýček chrání PE pásku, například při natírání oken proti vniknutí barvy.

Začišťovací lišty pro napojení ETICS jsou označovány jako 1D, 2D nebo i 3D, což naznačuje, v jakém směru se lišta přizpůsobuje dilatacím. 1D znamená stlačení jen v polyetylenové pásce (silnější páska umožňuje přenést i větší dilatace), 2D umožňuje navíc pohyb do strany, 3D varianty s integrovanou PUR páskou, s dvěma PE páskami, popřípadě se speciální konstrukcí, umožňují pohyb ve všech směrech. Požadavky na typ připojovací lišty v návaznosti na tloušťku izolantu, umístění a rozměru okna uvádí Evropské pokyny pro uplatnění ETICS. Tabulku převzatou z podkladů EAE – European Association for ETICS (viz. výše) najdete také v katalogu HPI-CZ, který lze stáhnout i na www.hpi.cz. Na základě tabulky lze snadno určit jaký typ profilu zvolit. Pokud má okno více než 2,5 m na výšku či šířku, tloušťka izolantu je vyšší, případně je okno umístěno mimo nosnou stěnu, pak jednoznačně zvolte 3D variantu.

Tipy z nového katalogu HPI-CZ

1D: Zcela vyhoví v případě menších oken usazených do původního vnějšího ostění při tloušťce izolantu do 100 mm. Například lišta V09 s tkaninou z nabídky HPI-CZ nabízí tloušťku pěnové dilatační pásky 3 mm a volný přesah tkaniny 100 mm. Šířka profilu 9 mm předurčuje tloušťku omítky, lišta totiž slouží také jako omítník čili vodicí lišta. HPI nabízí tento profil v délkách 1,6 m a 2,4 m v bílém provedení, a dále 2,4 m v provedení antracit.  Stejně jako u ostatních lišt je tkanina profilu pevně navařená ultrazvukem. Výhodou tohoto, ale i ostatních profilů s armovací tkaninou, je urychlení a zpřesnění ukončovacích prací při osazování oken.

2D: Mezi napojovací a začišťovací prvky pro ETICS s vícerozměrným dilatačním účinkem patří už 2D lišty. U lišty s tkaninou 9 mm flexi z nabídky HPI-CZ je dilatace řešena pomocí skládací harmoniky z TPE (termoplastický elastomer). Volný přesah tkaniny je 135 mm. Lišta je v prodeji v délce 2,4 m a bílém provedení.

3D: Pro velkoformátové výplně oken a dveří se hodí 3D lišty, z nabídky HPI-CZ například lišta s tkaninou 9 mm 3D PRO s těsnicím jazýčkem. Dilatace je zajištěna pomocí dvou PE pásek (10 x 1 mm a 5,5 x 3 mm). Lišta účinně chrání také proti hnanému dešti a obecně vnikání vlhkosti, nečistot a mikroorganismů pod omítku a do připojovací spáry.

Více na www.hpi.cz

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*