Technologie

Čtvrtina evropských školek je ze dřeva. V Čechách je zatím počítáme na prstech

MŠ Buková: Konstrukčně vyhrál monolitický železobetonový skelet, ale dřevo si svou hlavní roli v interiéru ustálo. Celý interiér je obložený smrkovou biodeskou a dřevěnými akustickými panely NOVATOP. Foto: Auböck s.r.o.

Dřevěné školky se díky vývoji inovativních stavebních technologií a kreativitě architektů stávají globálním trendem výstavby. Jejich přínos není jenom ekologický a ekonomický, ale především zdravotní. V České republice může k tomuto vývoji přispět aktuální dotace ve výši tři miliardy korun z Modernizačního fondu, která podporuje výstavbu energeticky úsporných mateřských, základních a středních škol.

Česká republika sice není velmocí dřevostaveb, ale zájem o ně dlouhodobě roste i ve veřejném sektoru. Staví se školky a školy, domovy pro seniory, ale i stavby určené pro komunitní služby, environmentální vzdělávání, kulturní akce nebo další občanskou vybavenost.  Investory jsou především obce či města, která volí dřevostavby pro jejich ekonomický, ekologický i vysoce efektivní a rychlý způsob výstavby, protože často potřebují reagovat operativně na aktuální stav a kapacity školských zařízení.

„Sledujeme už pár let, že stavby ze dřeva postupně od rodinných domů směřují i do veřejného sektoru. Bavíme se samozřejmě nejen o novostavbách, ale i nástavbách, přístavbách a rekonstrukcích. Naše dřevěné panely na principu CLT, které vyrábíme v České republice pod značkou NOVATOP, je možné vidět například v mateřských školách Všetaty, Buková nebo ve školních třídách v Praze Nučicích a Čakovicích, ale i v Komunitním centru Mnichovo Hradiště, Environmentálním vzdělávacím centru Natura park v Pardubicích a celé řadě dalších staveb občanské vybavenosti v různých koutech republiky,“ popisuje aktuální situaci Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti vyrábějící NOVATOP, a doplňuje: „V zahraničí máme tu čest spolupracovat na inovativních projektech už dlouho a tyto zkušenosti přinášíme i do České republiky. Věřím, že dřevěné školy jsou jasnou budoucností. Jsou totiž nejen ekologicky šetrnou volbou, ale také umožňují rychle a efektivně reagovat na aktuální situaci. A v neposlední řadě je potřeba zdůraznit, že vytváří přívětivou atmosféru pro děti. Dřevěné povrchy v interiéru, stejně jako samotný les, působí uklidňujícím způsobem. Bonusem je charakteristická vůně dřeva, kterou postřehne každý nově příchozí.“

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*