Technologie

Desky CETRIS se vyrábí už třicet let

Úplně první cementotřískové desky vyjely z technologické linky v posledním listopadovém týdnu roku 1990. V té době to byl pro český trh zcela neznámý stavební materiál. Dnes už na trhu existuje nepřeberné množství stavebních desek a málokdo se v sortimentu orientuje. Desky CETRIS® se vyrábějí výhradně z přírodních surovin šetrných k životnímu prostředí a jsou zcela ekologické. Mezi základní suroviny pro výrobu patří cement, dřevěné třísky a voda. Desky neobsahují žádné nebezpečné látky, jako je azbest či formaldehyd. Jsou hygienicky nezávadné, odolné proti plísním, houbám a díky cementu odolné proti hmyzu.

Cementotřískové desky CETRIS® slučují výhodné vlastnosti cementu a dřeva. Jsou lehčí než tradiční cementovláknité desky, jejich pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům a plísním je řadí i před štěpkocementové nebo sádrokartonové desky.

Protipožární odolnost

Jejich nejdůležitější vlastností je odolnost proti ohni. Desky CETRIS® jsou totiž ohnivzdorné, jejich klasifkace podle třídy reakce na oheň dle evropské normy EN 13 501-1 je A2-s1, d0 – nehořlavá.

V prvních letech výroby byl sortiment omezen v podstatě pouze na základní desku CETRIS® BASIC bez jakýchkoliv úprav. Postupně se nabídka rozšiřovala a přibylo množství služeb, jako například řezání, frézování, broušení, vrtání nebo nanášení povrchových úprav. V současné době je v nabídce 17 druhů cementotřískových desek. Uplatňují se v mnoha odvětvích stavebnictví, nejčastěji jako fasádní obklady, podlahy, stěnové a střešní systémy, sokly a podhledy. Hojně se používají také jako výplně balkonů, pro obklady výtahových šachet, a především tam, kde je vyžadována protipožární odolnost. Vzhledem ke zvýšenému zájmu o použití cementotřískových desek pro zajištění požární odolnosti konstrukcí proběhnou zkoušky požární odolnosti nových skladeb stěnových konstrukcí opláštěných deskami CETRIS®.

V prvních letech byl sortiment omezen na desku CETRIS® BASIC, v současné době je v nabídce 17 druhů cementotřískových desek

Modernizace výrobních provozů

Závod na výrobu CETRIS® desek byl po dobu své existence již několikrát modernizován. Na přelomu let 2020-2021 se plánuje další modernizace výrobní linky. Největšími zásahy projde manipulační zařízení, frézovací stroj a sušárna. Plánuje se také pořízení další dělicí pily a nákup CNC stroje.

Podlahový panel pro univerzální využití

V příštím roce bude dokončen vývoj nového podlahového sendviče – panelu pro systém plovoucích podlah ze dvou cementotřískových desek CETRIS® BASIC tloušťky 10 mm slepených na polodrážku. Podlahový panel bude mít univerzální použití pro vytvoření roznášecí vrstvy na různých podkladech z podlahové izolace nebo podsypu. Díky tomuto panelu bude snazší a rychlejší pokládka plovoucích podlah.

Šestiúhelníkové desky

U fasádních obkladů dojde k rozšíření sortimentu fasádních desek o šestiúhelníkové panely systému CETRIS® HEXAGON. Netradiční formát nejen svou geometrií, ale i možností kombinace různých typů cementotřískové desky oživí vzhled montovaných zavěšených fasád.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*