Technologie

Diamant X je deska s papíry na tuhost

Sádrokartonová deska Diamant je na českém trhu zavedený produkt. Nyní má však zcela nového sourozence s názvem Diamant X. Jde o první sádrokartonovou desku s Evropským technickým schválením (ETA) pro zajištění rámové tuhosti konstrukcí.

Znamená to, že je schopna zajistit zavětrování rámových dřevěných nebo kovových konstrukcí v rámci celého evropského prostoru. Základ je podobný jako u běžné desky Diamant. Ponechává si také její ostatní vlastnosti – požární odolnost, kvalitu povrchu, zvýšené akustické vlastnosti, vysokou únosnost pro zatížení hmoždinkami a především snadnost zpracování typickou pro standardní sádrokarton.

Tuhost dané konfigurace

Tuhostní vlastnosti jsou plně srovnatelné se sádrovláknitými deskami. Vodorovná rámová tuhost Rd pro rám šířky 1,25 m s oboustranným jednovrstvým opláštěním deskou Diamant X tl. 12,5 mm je 17,48 kN. Jde o hodnotu platnou při montáži desek na stavbě, tj. se zohledněním vnějšího prostředí. Diamant X tak dosahuje srovnatelné tuhosti se sádrovláknitými deskami a vysoko převyšuje podobně zaměřené sádrokartonové desky.

Desku lze samozřejmě na spodní konstrukci sponkovat nebo šroubovat a pro výpočet tuhosti rámů ji na trh doprovázejí návrhové tabulky dle ČSN EN 1995-1-1, podle kterých lze poměrně snadno a tedy i rychle určit tuhost dané konfigurace.

Pro skutečné odborníky a trochu pamětníky zde jenom podotknu, že současná teorie ztužení rámových systémů již nepočítá s příhradovým působením desek na rámu, ale je postavena na bázi smykového toku po obvodu konstrukce. Z těchto důvodů jsou tuhostní vlastnosti závislé na délce rámu a nikoli na jeho výšce.

Samotné tabulky potom posuzují konstrukci na mezní stavy únosnosti, tj. v tomto případě smykového namáhání/ otlačení upevňovacích prostředků, boulení Diamantu X a smykové pevnosti samotných desek. Nutno předeslat, že pro běžné konstrukce je určující únosnost (otlačení) upevňovacích prostředků. Bonusem, v sádrokartonových deskách jinak nedostupným, jsou podklady pro oboustranné a dvouvrstvé opláštění, což zvyšuje rozsah dostupných únosností.

Symbióza sádrovlákna a sádrokartonu

Diamant X je symbióza tuhosti sádrovlákna, snadnosti zpracování a kvality povrchu sádrokartonu, neboli opět jeden splněný sen. Je určen především pro stěny dřevostaveb a vedle prvoplánové statiky nabízí i vynikající akustické vlastnosti. Prostě vlastnosti, které potřebuje každá dřevostavba.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*