Technologie

Energetická účinnost s historickým šarmem

SWISSPACER byl využit při rekonstrukci městského domu ve švýcarské Basileji. Tato sympatická renovace zajistila, aby si okna zachovala tradiční vzhled a zároveň nabízela vynikající úroveň energetické účinnosti. Použití vysoce výkonných skel a distančních lišt SWISSPACER s teplým okrajem v rámci štíhlé těsnicí jednotky pomohlo maximalizovat přirozené denní světlo v objektu a vytvořit příjemnou vnitřní teplotu.

Původní majitelé měšťanského domu, bratři Georg a Rudolf Stammovi, si uvědomovali důležitost energetické účinnosti již při navrhování svého domu v roce 1897. Zatímco některé místnosti byly postaveny s okny s jedním sklem, což bylo pro tu dobu typické, okna v hlavních obytných místnostech obsahovala dvě skla pro lepší izolaci. Bratři také instalovali odnímatelné zimní okno, podobné sekundárnímu zasklení, pro velmi chladné počasí.

Rekonstrukce

V uplynulých dvou letech prošel měšťanský dům, který se nachází v památkové zóně v Basileji, celkovou rekonstrukcí. Za projekt a řízení stavby byli zodpovědní architekti Schröer Sell. Vedoucí architektka Carmen Eichenbergerová vysvětluje: „Projekt byl realizován v roce 2006: Šlo o pečlivou a promyšlenou rekonstrukci, která vyloučila zásadní stavební změny. Naším cílem bylo zachovat a obnovit co nejvíce původních prvků budovy.“

„Zrekonstruovali jsme například střechu, abychom zlepšili její energetickou náročnost, a obnovili jsme vikýře v jejich původním provedení. Zachovali jsme také původní uspořádání místností a hlavní konstrukce včetně oken a dveří v přední a zadní části objektu.“

Štíhlé řešení dvojitého zasklení

Společnost Schröer Sell úzce spolupracovala se subdodavatelem Holzmanufaktur Rottweil, který byl zodpovědný za obnovu oken a vypracování řešení, které pomohlo zachovat původní vzhled budovy. „Obnovili jsme okenní rámy a znovu je zasklívali původním sklem,“ vysvětluje Dirk Obser, vedoucí projektu ve společnosti Holzmanufaktur Rottweil. „Díky tomu jsou vidět všechny autentické vlastnosti původního skla.“

K obnově oken byla použita těsnicí skla CLIMAPLUS ECLAZ LIGHT od společnosti Saint-Gobain Glass. Díky speciálnímu Low-E povlaku se energetická náročnost dvojskel vyrovná trojsklům. Úzké jednotky také umožnily osazení skel do původních úzkých rámů, čímž se dosáhlo autentického, elegantního vzhledu.

Těsnicí jednotky ECLAZ LIGHT mají 83% průsvitnost, což znamená, že místnosti jsou zásobovány přirozeným denním světlem – což je důležité zejména pro historické budovy s tradičně malými okny. Sklo má také nízký obsah oxidu železa, což znamená výrazné snížení zeleného nádechu, který se často vyskytuje u jiných řešení zasklení, a umožňuje tak vidět místnosti přes sklo v jejich skutečných barvách.

Teplé okrajové distanční lišty pro energetickou účinnost

K parametrům utěsněné jednotky přispěly rovněž distanční lišty SWISSPACER s teplým okrajem. Díky nízké tepelné vodivosti a nízkým hodnotám Psi byly distanční lišty SWISSPACER Advance specifikovány tak, aby zvýšily energetickou účinnost budovy a zabránily kondenzaci a tvorbě plísní na vnitřní straně oken.

Kombinace těsnicí jednotky ECLAZ LIGHT a SWISSPACER Advance umožnila projektovým manažerům obnovit původní slávu oken, navíc s výhodou dobrých tepelných vlastností.

Podobný přístup zaujali projektoví manažeři i ke dvěma proskleným dveřím městského domu, z nichž jedny směřují do ulice a druhé se otevírají na terasu do dvora. Dveře do ulice vyžadovaly ultratenkou těsnicí jednotku, ale pro dveře na terasu musela společnost Holzmanufaktur Rottweil vyvinout řešení zcela na míru: REVETRO. Díky záchraně stávajícího skla dveří a jeho použití jako vnějšího skla v nové energeticky účinné těsnicí jednotce mají renovované terasové dveře původní sklo s autentickými pruhy, vlnami a bublinami.

-red-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*