Technologie

Energeticky úsporné bydlení z cihel HELUZ

Obytný projekt Harcovna byl vybudován na atraktivním místě nedaleko centra Rožnova pod Radhoštěm. Postaven byl z materiálů splňujících požadavky na nízkou energetickou náročnost objektu i akustický komfort, které vytvářejí zdravé prostředí pro život. Původním nositelem názvu Harcovna byla hospůdka, která dala lokalitě jméno, a tradiční název převzal i nový developerský projekt.

V rámci výstavby obytného souboru Harcovna bylo navrženo 66 bytových jednotek vyzděných z cihelných systémů HELUZ. Umístěny jsou ve čtyřech blocích s dispozicemi od malých 1+kk až po prostorné byty 4+kk. Orientace domů na jižní až jihozápadní stranu zajišťuje proslunění interiérů, obytný prostor rozšiřují prostorné terasy či lodžie s výhledy do přírody.

V severovýchodní části projektu je situován ještě soubor 12 řadových domů s předzahrádkami, rovněž vyzděných z cihel HELUZ. Součástí projektu je i realizace víceúčelového exteriérového sportoviště jako připomenutí původního využití místa, které bylo zasvěcené fotbalu.

Broušené cihly doplnil kontaktní zateplovací systém

„Při tvorbě projektu jsme se rozhodli pro zdicí systém z keramických cihel českého výrobce HELUZ především kvůli jeho vlastnostem. Jedná se o kvalitní systém keramických bloků s dlouhou životností, velkou únosností, zdravotní nezávadností, vysokou požární odolností a mechanickou odolností,“ vysvětluje Ing. Jaroslav Blinka z realizační firmy ENERGOAQUA.

Obvodové zdivo bytových i řadových domů bylo navrženo z broušených cihel HELUZ PLUS 38, které společně s kontaktním zateplovacím systémem tvoří energeticky úspornou obálku. V kombinaci s masivní železobetonovou stropní konstrukcí získala stavba dobré akumulační vlastnosti, které zajistí teplotní stabilitu interiérů ve všech ročních obdobích. Tento systém zároveň představuje velmi dobrou akustickou ochranu před hlukem zvenčí i před přenášením hluku mezi místnostmi.

Materiály použité v projektu Harcovna
  • Cihly HELUZ Plus 38 broušená – obvodové zdivo 
  • Cihly HELUZ UNI 30 broušená, HELUZ UNI 25 broušená – vnitřní nosné zdivo 
  • Cihly HELUZ AKU 30/33,3 MK a AKU 25 MK, HELUZ AKU Z 17,5 – akustické zdivo 
  • Cihly HELUZ 14, 11,5 a 8 broušená – příčkové zdivo
  • Roletové a žaluziové překlady HELUZ

Akustická izolace

Neprůzvučnost konstrukce mezi byty byla řešena akustickými cihlami HELUZ AKU 30 P15, na individuální přání klientů byly v řadovém domě vyzděny některé interiérové příčky i z akustických cihel HELUZ AKU Z 17,5. Cihly se speciálním tvarem připomínajícím písmeno Z jsou určené pro nosné i nenosné zdivo s požadavkem na maximální zvukovou izolaci.

Zdivo oboustranně omítnuté vápenocementovou omítkou tloušťky 15 mm má laboratorní vzduchovou neprůzvučnost Rw = 51 dB, což je nadstandardní hodnota vzhledem k malé tloušťce zdiva vyzděného na maltu pro tenké spáry.

Roletové a žaluziové překlady

Na tepelný komfort v interiéru bylo pamatováno speciálními nosnými roletovými a žaluziovými překlady HELUZ, které v sobě mají integrovanou schránku na umístění venkovního stínění. Jedná se o estetické řešení zcela skryté pod omítkou, kdy kazety s venkovními roletami nejsou dodatečně „přilepeny“ zvenčí nad okna.

Venkovní stínění je nezbytnou součástí energeticky úsporných staveb, které v létě zabraňuje přehřívání interiérů, v zimě naopak snižuje úniky tepla ven.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*