Technologie

Funkcionalistický palác se vrátil ke kořenům

Na podzim se v centru Prahy otevřel po kompletní rekonstrukci funkcionalistický palác ARA bývalého obchodního domu Perla. Do budovy na rohu ulic Perlová a 28. října se vrátila pobočka banky ČSOB. Největší část prostor ale obsadí společnost HubHub, jež provozuje sdílené kanceláře.

Oprášit pražské historické budovy se snaží i další investoři. Rakouská rodinná firma ECE European City Estates dokončila kompletní rekonstrukci funkcionalistického paláce bývalého obchodního domu Perla – palác ARA. Budova jako taková není památkově chráněná, ale je perlou v pravém slova smyslu – z pohledu funkcionalistické architektury v Praze a pak proto, že byla dříve známá jako obchodní dům Perla.

„Je to unikátní stavba díky své architektonické koncepci a řešení, a navíc je od českého architekta a českého stavitele,“ podotýká restaurátor Jiří Fiala, jehož si rakouský investor najal. Fiala se podílel například i na restaurování vily Tugendhat v Brně.

Železobetonový skelet

Palác ARA byl postaven v letech 1930 až 1931 a autorem původního návrhu je významný pražský architekt Milan Babuška. „Jde o velmi kvalitní příklad meziválečné architektury ve stylu funkcionalismu s prvky art deca a expresionismu,“ popsal historik architektury Zdeněk Lukeš.

Mezi zajímavosti prvorepublikového paláce patří ocelová skeletová konstrukce. Ta se v době jeho výstavby běžně nepoužívala, většinou se stavěly železobetonové skelety. „Stejnou technologií z hlediska konstrukce (ocelový skelet) byla postavena například Petřínská rozhledna v Praze nebo Eiffelova věž v Paříži,“ říká restaurátor domu Jiří Fiala.

„Tato konstrukce obstála i během požáru, který nedokončenou budovu postihl,“ upozornil Zdeněk Lukeš. Ten by uvítal, kdyby dolní patra domu sloužila opět obchodním účelům. Rakušané do rekonstrukce paláce investovali přibližně 200 milionů korun. Palác ARA je jedinou komerční budovou v centru Prahy s neonovým podsvícením.

Památkáři investorovi podsvícení povolili, protože ho měl dům na fasádě původně. Vyvýšené nároží s hodinami tvoří výrazný akcent Národní třídy. Nájemci ocení i světlou výšku v přízemí a prvních dvou patrech domu, která je 3,45 metru.

Mezi zajímavosti prvorepublikového paláce patří ocelová skeletová konstrukce

V rakouské režii

Rakouská realitní skupina ECE European City Estates vyrazila na další nákupy v okolí pražského Jungmannova náměstí. Nejprve koupila Ehlenův dům v ulici 28. října a kancelářskou budovu na Národní třídě 41 a nakonec i palác Ara. Cenu transakce ECE ani prodávající firma Lordship nezveřejnili. Na rakouském realitním webu Risma-investment.eu byla ale budova k mání za 18,6 milionu eur, což je v přepočtu podle aktuálního kurzu přes půl miliardy korun.

Někdejší neoklasicistní budova se v 30. letech změnila ve výstavní kousek funkcionalismu, a to za přispění architektů Milana Babušky a Františka Řeháka. Původní obchodní dům dnes slouží jako kanceláře.

Banka potřebuje své technologie
Nic bychom s odstupem času neměnili, říká Martin Vašek, výkonný ředitel útvaru Retail Distribuce v ČSOB o rekonstrukci.

  • Proč jste přistoupili k rekonstrukci i když vám budova nepatří?

ČSOB je ve většině objektů v nájmu a standardně se podílí na stavebních úpravách prostor, kde má svá obchodní místa. Zčásti je to proto, že velká část úprav je využitelná výhradně pro bankovní provoz a také proto, abychom zachovali kompatibilitu vybavení a soulad se schváleným konceptem.

  • Byla zde použita nějaká unikátní technologie?

Tato pobočka je nadstandardně vybavena moderními technologiemi, které slouží jak klientům, tak zaměstnancům. Ze zařizovacích technologií bych upozornil na stmívací fólii, která je na prosklených stěnách u samoobslužných zařízení na hale. Tato fólie se automaticky zneprůhlední v okamžiku, kdy klient přistoupí k zařízení. Je tak zajištěno dokonalé soukromí. Tyto fólie pracují na principu molekul tekutých krystalů.

  • Jaká byla domluva s majitelem – znamená to, že si investiční náklady „odbydlíte“?

S majiteli jsou samozřejmě různé dohody, jakým způsobem dojde k řešení investice. Někde je to skutečně „odbydlení“, někdy se výše investice projeví ve výši a délce nájmu, někde se velmi precizně řeší způsob vypořádání v případě, že je ukončen nájemní vztah. V bance je odborný útvar, který má tuto agendu v kompetenci.

  • Jak se spolupracovalo s památkáři?

Budova jako taková není památkově chráněná, ale je památkáři velice ceněná. I proto jsme při přípravě komunikovali s památkáři, kteří se vyjadřovali nejen k vnějším prvkům, ale také k interiéru, jako je typ podlahové krytiny, nebo podobě nově vybudovaného výtahu.

  • Jaké byly celkové náklady a o kolika metrech čtverečních kancelářských ploch mluvíme?

Pobočka má celkem 780 m2, náklady nebudeme zveřejňovat.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*