Technologie

Hladké povrchy jsou stále populárnější

Trend hladkých stěn v interiéru

Obliba sádrových stěrek jako finální vrstvy u stěn a stropů z mnoha důvodů neustále roste a výrobci stavebních materiálů tak vytvářejí na trhu se svými výrobky stále intenzivnější konkurenční prostředí. Mezi novinky nyní patří sádrová stěrka pro interiéry Baumit FinoGrande.

Zcela nový produkt, navazující na své předchůdce Baumit FinoBello a Baumit FinoFill, pochází z výrobního závodu v Rumunsku, kde se pro špičkovou kvalitu této stěrky nacházejí zřejmě nejvíce vhodné zdrojové suroviny, především sádrovec. Přirozeně právě v této zemi získal zmíněný typ stěrky na bázi sádry u tamních investorů i realizačních firem obrovskou oblibu a na trhu tak silný obchodní potenciál. Připomeňme pouze základní fakt, že sádrová stěrka je vhodnou alternativou ke stěrkám disperzním, vápenným či vápenocementovým.

Zatímco v Německu nebo Rakousku jsou stále v oblibě štukové omítky, na tuzemském trhu došlo během posledních pěti let k výraznějšímu preferování hladkých sádrových povrchů. Architekti, investoři i zákazníci dnes totiž vnímají profesionálně hladký bílý povrch stěn či stropů jako nadstandardní nebo spíše luxusní prvek moderního bydlení a z tohoto pohledu se jedná již o nový trend.

Nelze ani opomenout skutečnost, že sádrovec je přírodním materiálem a využití jeho vlastností v interiéru je tak obecně v přirozeném souladu se zdravým bydlením. Ale ve prospěch tohoto typu stěrky hovoří i další přednosti.

Ruční nanášení stěrkového materiálu

Široké možnosti aplikace

Sádrová stěrka Baumit FinoGrande pro výhradně suché interiéry je výrobkem, který lze využít nejen u nových staveb. Své uplatnění najde při rekonstrukcích, renovacích, dostavbách a všude tam, kde je potřeba povrchy sjednotit. Samostatnou kapitolou je využití tohoto typu stěrky při renovaci bytového jádra například ve starších panelových domech. Její předností je navíc možnost aplikace jako finálního povrchu na většinu stavebních materiálů: na betonový poklad, sádrokartonové desky nebo vápenocementové či sádrové omítky.

Používá se také pro opravy trhlin, díky svým vlastnostem se doporučuje pro úpravu stropních konstrukcí. O největší výhodě sádrové stěrky Baumit FinoGrande, tedy čistě hladkém finálním povrchu, již byla zmínka. Dalším benefitem je její vysoká paropropustnost. Před případnou malbou je také velmi dobře brousitelná. Realizační firmy ocení jednoduchou zpracovatelnost tohoto materiálu. Novému trendu podléhá u sádrové stěrky Baumit FinoGrande i její balení ve formě 20kg pytle, což usnadňuje manipulaci s materiálem na stavbě. Vydatnost jednoho balení je přibližně 10 m2 při tloušťce vrstvy 2 mm.

„Představili jsme tuto novinku pro rok 2020 s cílem nabídnout realizačním firmám i stavebníkům špičkový produkt. Kromě snadné zpracovatelnosti a exkluzivně vyhlížejících finálních povrchů má také bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Jsme přesvědčeni, že právě kvalita, atraktivní cena a skladovatelnost v délce devíti měsíců osloví v případě této sádrové stěrky především velké renomované distributory stavebních materiálů,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph. D., produktový manažer společnosti Baumit.

Nanášení nerezovým hladítkem

Strojní nanášení

Stěrka Baumit FinoGrande se nanáší ručním nebo strojním způsobem za pomoci stroje PFT Ritmo Power Coat. Tloušťka vrstvy se pohybuje v rozmezí 2–6 mm. Vzhledem k časové zpracovatelnosti 60 minut je třeba si připravit takové množství, které je možno nanést v jednom kroku. Pokud stěrka po delším čase ztuhne, nelze ji jakkoliv dále využít. Příprava podkladu před nanesením sádrové stěrky není nijak náročná.

Podklad je potřeba zbavit prachu a volných částic. Teplota vzduchu i podkladu v místě nanášení by měla být v rozmezí 5–30 °C. V případě více podkladů s výrazně odlišnou savostí povrchu je potřeba ho nejprve opatřit vrstvou nátěru Baumit Grund. Na hladkých betonových plochách lze použít kontaktní můstek Baumit BetonKontakt pro zvýšení adheze stěrkové vrstvy.

Finální stěrkování gletovací špachtlí

Ruční práce

Při ručním nanášení se v nádobě s vodou postupně přisypává suchá směs, která se rozmíchává za pomoci elektrického pomaluběžného mísidla. Pro nanášení sádrové stěrky Baumit FinoGrande se používá nerezové hladítko vhodné velikosti. Dokončení povrchu a jeho srovnání se provádí pomocí gletovací špachtle. Po zatvrdnutí (60 minut) se rozmíchá nový čerstvý materiál, který se špachtlí nanese na první vrstvu a vyhladí. Aby bylo dosaženo hladkého povrchu stěrky, je potřeba používat čisté nerezové nářadí i míchací nádobu.

Během zpracování namíchaného stěrkového materiálu je třeba zabránit v místnosti průvanu, který ovlivňuje rovnoměrnost tuhnutí. Po celkovém vytvrdnutí sádrové stěrky v délce tří až čtyř hodin za standardních podmínek je její povrch brousitelný a připravený na finální malbu. V místech s exponovaným zatížením, jakými jsou rohy oken, dveří nebo samotné místnosti, se sádrová stěrka vyztuží armovací síťovinou pro omítky. Prokazatelné přednosti této nové sádrové stěrky využívané při různých stavebních realizacích jsou jasnou sázkou na jistotu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*